Porovnanie prevádzkovej hlučnosti tepelných čerpadiel: Na čo by ste mali myslieť?

Pri kúpe akéhokoľvek domáceho spotrebiča – najmä takého, ktorý vykonáva náročné úlohy, ako napríklad vykurovanie domu či ohrev vody – je významným faktorom to, aký hluk bude vydávať pri prevádzke. Nemá zmysel mať doma vysnívanú a príjemnú teplotu, pokiaľ zariadenia, ktoré ju zabezpečujú, vydávajú nepríjemné a rušivé zvuky.

Dátum publikácie - 17.02.2022

Vzhľadom na spôsob, akým mnohé spoločnosti vyvíjajú a testujú tepelné čerpadlá, nemusíte mať, žiaľ, ani tušenie, aké hlučné bude v skutočnosti zakúpené zariadenie. Bez jasnej normy sa môže stať, že skončíte s vykurovacím zariadením, ktoré bude súperiť o akustickú pozornosť s vaším televízorom (70 dB).

Nízka hlučnosť je pre nás dôležitá

Veríme, že porovnanie prevádzkovej hlučnosti je nevyhnutnou súčasťou udržateľnej a energeticky efektívnej technológie. Každý spotrebič totiž vydáva iný hluk.

Sme presvedčení, že na spoľahlivé porovnanie hlučnosti je potrebné použiť porovnateľné metriky.

V Európe sa tepelné čerpadlá testujú a porovnávajú už dlho. V STIEBEL ELTRON zároveň testujeme a určujeme akustický výkon a tlak na základe európskej normy EN12102-1.

EN12102-1 je medzinárodne uznávanou normou testovania hlučnosti. Zahŕňa dôkladné testovanie v bezodrazovej komore (bezdozvuková a bezšumová testovacia miestnosť, ktorá slúži na zistenie skutočnej hladiny akustického výkonu a akustického tlaku).

Testovanie tepelného čerpadla STIEBEL ELTRON v bezodrazovej komore podľa normy EN12102.

Predstavte si, že …

…si nekupujete prvotriedny vykurovací systém, ale novú hudobnú platňu. Potrebujete na chvíľu zabudnúť na bežné starosti. Vyberiete si nádherný violončelový koncert – plný jemných a uchu lahodiacich tónov, ktoré vás budú unášať do nádhernej upokojujúcej ríše snov.

Kúpite si platňu, vyberiete ju z obalu a umiestnite na gramofón.

Na platňu jemne položíte ihlu. Niečo však nie je v poriadku. Uši vám začnú trhať rozladené gitary a agresívne bicie. Namiesto sláčikov počujete kakofóniu.

Prečo?

Žáner tejto nahrávky nebol označený správne. Namiesto upokojujúceho zvuku violončela tak počujete zosilňovače, ktoré idú na doraz. Hudba je omnoho hlučnejšia, ako tvrdil predajca v obchode.

Jeho predstava o relaxačnej hudbe bola totiž iná, ako tá vaša.

Všímajte si hladinu akustického výkonu a akustický tlak

Tepelné čerpadlo voda-vzduch

Hladina zvuk. výkonu (EN12102-1) Hladina akustického tlaku (5 m vo voľnom priestore)
HPA-O 4 CS Plus compact Set 1.1 52 dB(A) 30 dB(A)
HPA-O 8 CS Plus compact Set 1.1 57 dB(A) 35 dB(A)
HPA-O 8 CS Plus compact D Set 1.1 57 dB(A) 35 dB(A)
HPA-O 13 C Premium 55 dB(A) 32 dB(A)

Vyjadrením hladiny akustického výkonu a akustického tlaku podľa normy EN12102-1 získate skutočne porovnateľnú predstavu o tom, aký akustický prejav budú mať jednotlivé tepelné čerpadlá STIEBEL ELTRON u vás doma.

Hladina akustického výkonu

Hladina akustického výkonu neopisuje výkon rockovej skupiny z 80. rokov minulého storočia. Predstavuje čistý výstup zvukovej energie (vo wattoch) na hranici zariadenia, ktorý sa meria v dB(A), ako by ho vnímalo ľudské ucho v otvorenom priestore a za dokonalých podmienok v testovacom laboratóriu (vyššie spomínaná bezodrazová komora).

Ide o efektívnu technickú metriku, ktorá je pevným základom akustického porovnania.

Akustický tlak

Akustický tlak je účinok hladiny akustického výkonu v prostredí. Je to fyzický, merateľný výstup zvukového účinku zariadenia v špecifickej orientácii inštalácie a na špecifickom mieste.

Predstavte si to, ako potenciálny zvuk, ktorý vychádza z tepelného čerpadla a vaše ucho ho zachytáva v skutočnom svete. Na tejto metrike naozaj záleží, pretože berie do úvahy rôzne dôležité faktory, ako napríklad to, ako je zvuk ovplyvnený vzduchom a okolím vo vzdialenosti medzi zariadením a vaším uchom.

Táto metrika zabezpečuje, že naše tepelné čerpadlá môžete porovnať so zvukmi v skutočnom svete. Takže, keď zariadenie zapnete, nečaká vás žiadne prekvapenie – žiadna kakofónia.

Myslite na umiestnenie a orientáciu inštalácie

Tepelné čerpadlo vzduch-voda HPA-O 13 C Premium od spoločnosti STIEBEL ELTRON má hodnotu akustického výkonu 55 dB a akustického tlaku (vo vzdialenosti 5 metrov vo voľnom priestore) 32 dB. Na týchto údajoch je vidieť, že teoretický zvukový výstup môžete výrazne znížiť tým, že tepelné čerpadlo posuniete o 5 metrov vo voľnom priestore – nie je ťažké predstaviť si, čo dokáže moderná izolácia.

Modely tepelných čerpadiel s uzatvorenou konštrukciou kompresora sa dajú ešte viac stlmiť vhodným umiestnením a orientáciou inštalácie. Náš odborný tím vám pomôže znížiť akustický tlak z úrovne zurčiaceho potoka (40 – 45 dB) na úroveň šumenia lístia (20 dB) alebo jemného šepotu (10 dB).

Metriky si starostlivo overte

Pri použití normy EN12102-1 sa nemusíte spoliehať na domnienky. Vždy budete vedieť, aké hlučné (alebo tiché) bude vaše tepelné čerpadlo. V STIEBEL ELTRON využívame metriky hladiny akustického výkonu a akustického tlaku, aby vám poskytli čo najjasnejšiu predstavu o tom, ako ticho bude toto zariadenie pracovať.

Kontrolný zoznam pre porovnanie prevádzkovej hlučnosti:

Aby ste sa uistili, že porovnávate violončelá s violončelami a rockové skupiny s rockovými skupinami, overte si pri nákupe tepelného čerpadla nasledovné informácie:

  • Meria sa zvukový výstup tepelného čerpadla, ako akustický výkon (watty), hladina akustického výkonu (dB) alebo, akustický tlak (dB)? V akej vzdialenosti?
  • Aké boli testovacie metódy?
  • Sú údaje teoretické alebo bola jednotka fyzicky testovaná v bezodrazovej komore?
  • Dohliadala na testovanie akreditovaná a nestranná tretia strana?
  • Vykonáva sa testovanie a porovnanie podľa určitej normy, napríklad podľa európskej normy EN12102-1?

Nezabudite tieto otázky položiť potenciálnemu dodávateľovi vášho vykurovacieho systému. Iba tak zistíte, aký zvuk bude vydávať vaše tepelné čerpadlo.

Pozrite si našu ponuku tichých tepelných čerpadiel. Ak máte akékoľvek otázky ohľadom výberu konkrétneho riešenia, neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať.

Radi vám poradíme.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk