História

Od roku 1924 dodnes

Vynálezom a výrobou prvého kruhového ponorného variča vo svojej domácej dielni v Berlíne sa v roku 1924 začala písať úspešná história spoločnosti STIEBEL ELTRON. Dodnes spoločnosť dodržiava zásady stanovené zakladateľom firmy, Dr. Theodorom Stiebelom, vyrábať inovatívne produkty na tej najvyššej kvalitatívnej úrovni. STIEBEL ELTRON sa vypracoval na jedného z popredných výrobcov domácej a tepelnej techniky v segmentoch „ohrev vody“ a „obnoviteľné energie“.

Rok založenia a prvé úspechy

V roku 1924 vyvíja Dr. Theodor Stiebel prvý kruhový ponorný varič a 5. mája zakladá v Berlíne firmu „ELTRON Dr. Theodor Stiebel“. Ešte v tomto roku začína s výrobou ponorných varičov v malej dielni na dvore svojho domu na ulici Reichenberger Straße.

V roku 1927 bol vyrobený prvý malý prietokový ohrievač s výkonom 1 000 wattov a s vtedy revolučnou 2-stupňovou technológiou. Zariadenie získalo ako vôbec prvé zariadenie tohto druhu certifikát VDE. Firma medzitým zamestnáva 30 zamestnancov.

V roku 1931 sa produktový program rozširuje o prepadové zásobníky, vysokotlakové zásobníky a zásobníky na vriacu vodu. Tieto pojmú v závislosti od prevedenia až do 600 litrov vody. Pomocou prietokového ohrievača vody, ktorý sa v tomto roku dostáva na trh, je možné zabezpečiť krátkodobé zásobovanie teplou vodou.
Počas druhej svetovej vojny bola firma v Berlíne zničená. Dr. Theodor Stiebel firmu sťahuje do dolnosaského Holzmindenu.

Nový začiatok v meste Holzminden

V roku 1944 sa haly v Holzmindene, ktoré boli prenajaté už v roku 1943, rozširujú výstavbou nových výrobných hál s cieľom zabezpečiť dostatok výrobných kapacít. V nasledujúcom roku sa zahájila výroba domácich zariadení, ako sú hrnce na varenie, panvice na pečenie, postrekovače bielizne a žehličky.

V roku 1946 sa opäť začína s výrobou elektrických zariadení, ako sú konvekčné vypaľovacie pece, udržiavacie platničky a variče. Opäť sa vyrábajú aj zariadenia na prípravu horúcej vody, ako napríklad ponorné variče.
Firma medzičasom zamestnáva 400 zamestnancov.

V roku 1960, konkrétne 9. septembra, zomiera vo veku 66 rokov zakladateľ firmy, Dr. Theodor Stiebel. So svojimi 160 patentmi získanými doma i v zahraničí sa zaradil k priekopníkom moderného ohrevu úžitkovej vody.

Cesta k obnoviteľným energiám

V roku 1968 patrí spoločnosť s vývojom akumulačných vykurovacích zariadení k priekopníkom moderného elektrického vykurovania. Akumulátory, ktoré sa stali známe ako elektrické akumulačné pece na nočný prúd, ohrievajú jadro akumulátora v čase nízkej tarify za elektrický prúd, ktorý je potom počas dňa využívaný na vykurovanie domácnosti.

V roku 1976 začína STIEBEL ELTRON ako jeden z prvých výrobcov s vývojom a výrobou tepelných čerpadiel. 70. roky poznačila ropná kríza, rastúce ceny za vykurovaciu naftu a nedele bez áut. Nastáva zmena v myslení obyvateľstva a prvýkrát sa pozornosť upriamuje na systémy pracujúce s obnoviteľnými energiami. V nasledovných rokoch podnik pracuje na ďalšom vývoji technológie tepelných čerpadiel a etabluje sa ako líder na nemeckom trhu.

V roku 1977 vedie myšlienka využívania slnečnej energie k vývoju solárnych kolektorov. V nasledujúcich rokoch zavádza STIEBEL ELTRON kompletný produktový program s vysoko výkonnými doskovými plochými kolektormi, zásobníkmi teplej vody a kompaktnými solárnymi inštaláciami.

Inovácie pre každú potrebu

V roku 1987 prináša STIEBEL ELTRON so svojím produktom DHE prvý plne elektronický prietokový ohrievač vody na svete. Pojem „komfort“ získava v súvislosti s ohrevom úžitkovej vody úplne novú dimenziu. Ihneď po zapnutí dodáva elektronický prietokový ohrievač vody teplú vodu s presnosťou na jeden stupeň. Požadovaná, raz nastavená teplota vody zostane konštantná aj vtedy, ak sa otvoria aj ďalšie miesta odberu.

V roku 1991 sa produktová paleta rozširuje o systémy na vetranie domácností so spätným získavaním tepla. Moderné vetracie systémy sa starajú nielen o zdravú klímu v miestnosti, ale udržujú aj zdravý stavebný fond a pracujú mimoriadne energeticky úsporne.

Svetová výstava a expanzia

V roku 2000 sa spoločnosť STIEBEL ELTRON s projektom nízkoenergetickej obytnej štvrti „Hofanlage Brombeerweg“ zúčastnila svetovej výstavy EXPO 2000. Dr. Ulrich Stiebel predstavil projektom EXPO 2000 ekonomickú cestu k zdravej a ekologickej výstavbe a bývaniu.

V roku 2002 získal STIEBEL ELTRON divíziu domovej techniky spoločnosti Electrolux Nemecko. S účinnosťou od 1. januára 2002 preberá STIEBEL ELTRON firmu Electrolux-Haustechnik GmbH vrátane značiek AEG a Zanker s výrobným programom v segmentoch ohrev vody, vykurovanie miestností, plošné vykurovacie systémy, klimatizácia a vetranie. Touto kúpou – a najväčšou akvizíciou v histórii firmy – spoločnosť jedným razom narástla o takmer jednu tretinu.

V roku 2004 získava STIEBEL ELTRON spoločnosť Tatramat s.r.o. Slovenský závod produkuje a predáva prevažne produkty na prípravu teplej vody a špeciálne tepelné čerpadlá. Tatramat sa najmä vo východnej a strednej Európe teší vysokej miere povedomia o tejto značke.

Investície do budúcnosti

V roku 2007 vzniká v lokalite Holzminden najmodernejšia a najväčšia výroba tepelných čerpadiel v strednej Európe. Výstavba haly nazvanej „hala Dr. Theodora Stiebla“ predstavuje s objemom investovaných prostriedkov na úrovni viac ako 10 miliónov EUR míľnik v histórii firmy. Na ploche takmer 6 000 štvorcových metrov sa ročne vyrobí viac ako 25 000 tepelných čerpadiel.

V roku 2009 STIEBEL ELTRON ďalej investuje do výrobného závodu v Nemecku. Otvorením druhého závodu pre tepelné čerpadlá v Holzmindene podnik reaguje na celosvetovo rastúci dopyt po tepelných čerpadlách. Spoločnosť do novej haly investovala približne osem miliónov EUR.

V roku 2012 slávi revolúcia v segmente ohrev vody z roku 1987 svoje výročie: 25 rokov výroby prietokových ohrievačov vody DHE.

Úspešný príbeh pokračuje ďalej

V roku 2014 oslávila spoločnosť 90. výročie svojej existencie: V roku 1924 položil Dr. Theodor Stiebel základný kameň úspešnej histórie spoločnosti STIEBEL ELTRON.

Dňa 5. mája, v deň zápisu spoločnosti do obchodného registra, a s tým súvisiacich „narodenín“ firmy, bol položený nový základný kameň: pre nové školiace a komunikačné centrum so sídlom v Holzmindene. Spoločnosť investuje do výstavby novej Akadémie okolo 16 miliónov EUR.

Nové školiace a komunikačné centrum: Otvorenie Energy Campusu

V roku 2015 spoločnosť prináša pôsobivé možnosti školenia, aké existujú len v Holzmindene. Energetická revolúcia znázornená v reálnej architektúre. Zisk platinového ocenenia DGNB. Energeticky pasívna budova. V skratke: Reálne laboratórium pre energetickú revolúciu – to je Energy Campus. Nové školiace a komunikačné centrum bolo slávnostne otvorené 24. novembra. Dozorná rada, vedenie spoločnosti, rodinní príslušníci majiteľov firmy, predseda vlády Stephan Weil, ktorý bol zároveň rečníkom na slávnostnom akte a 300 hostí boli novou budovou nadšení. Moderátor Thomas M. Held, herec, komik a presvedčený užívateľ obnoviteľných energií, to vystihol presne: „Vitajte v budúcnosti!“

STIEBEL ELTRON ohlásila akvizíciu spoločnosti Danfoss Värmepumpar AB (Thermia)

2018 Skupina STIEBEL ELTRON preberá podnik Danfoss Värmepumpar AB, známy pod obchodnou značkou „tepelné čerpadlá Thermia“, od dánskej spoločnosti Danfoss A/S. Thermia je tretím najväčším predajcom na škandinávskom trhu s tepelnými čerpadlami s ročným obratom okolo 68 miliónov Eur. Sídli vo švédskom meste Arvika a v roku 2018 zamestnávala vo Švédsku, Fínsku a Nórsku približne 210 ľudí. „Silná pozícia spoločnosti Thermia v škandinávskych krajinách a moderné portfólio produktov znamená pre STIEBEL ELTRON ideálne rozšírenie zamerania na vykurovanie a chladenie s obnoviteľnými energiami. Bohatá ponuka produktov Thermia súčasne pomôže spoločnosti STIEBEL ELTRON lepšie rozvinúť svoje obchodné aktivity na ďalších trhoch, na ktorých dominujú tepelné čerpadlá zem-voda,“ vysvetľuje Dr. Nicholas Matten, konateľ spoločnosti STIEBEL ELTRON.

125. narodeniny zakladateľa spoločnosti Dr. Theodora Stiebla

2019 Dr. Ulrich Stiebel a Frank Stiebel spolu s ďalšími približne 150 hosťami oslávili v rámci slávnostného podujatia v školiacom stredisku Energy Campus v Holzmindene 125. narodeniny ich otca – zakladateľa spoločnosti STIEBEL ELTRON, Dr. Theodora Stiebla. „Dnes si pripomíname vizionára svojej doby,“ vyhlásil prof. Dr. Klaus Töpfer vo svojom slávnostnom prejave k výročiu zakladateľa spoločnosti. „Dr. Theodor Stiebel šiel rozvážne za svojou víziou – rozvážne, nie odvážne, pretože rozvážnosť ráta aj s rizikom. Pri využívaní svojich skúseností a znalostí vždy zohľadňoval jeden aspekt: Čo môžem so svojím podnikateľským zámerom urobiť pre ľudí. Nakoniec sa mu podarilo nastaviť taký smer vývoja, ktorý dnes prináša ovocie.“

Strategická účasť spoločnosti STIEBEL ELTRON v spoločnosti Zimmermann Lüftungs- und Wärmesysteme

2020 Spoločnosť STIEBEL ELTRON je novým majoritným vlastníkom spoločnosti Zimmermann Lüftungs- und Wärmesysteme GmbH & Co. KG, ktorá je na trhu s vykurovacími systémami zastúpená značkami Proxon a Atarus. Tento špecialista na teplovzdušné vykurovanie z Freudenbergu sa zameriava na inovatívnu techniku tepelných čerpadiel typu vzduch-vzduch v rámci Nemecka. „Vďaka tejto účasti máme o kúsok väčší podiel v trhovom segmente, kde my sami nepôsobíme buď vôbec alebo len prostredníctvom špeciálnych riešení,“ vysvetľuje Dr. Nicholas Matten, konateľ spoločnosti STIEBEL ELTRON.

Iné stránky z nášho webu