Čo dýchame?

Kvalita vzduchu a čo ju ovplyvňuje

Znečistené ovzdušie

Hlavnými zložkami vzduchu, ktorý dýchame, sú mimo kyslíka predovšetkým dusík a ďalšie plyny ako argón, oxid uhličitý (CO2), metán atď.

Jedným z najzávažnejších problémov, ktorému naša planéta v súčasnosti čelí, je znečistenie nášho ovzdušia. Je spôsobené ľudskou činnosťou a má nepriaznivý vplyv na naše zdravie - od problémov s dýchaním po dlhodobé choroby.

 

Čo negatívne ovplyvňuje kvalitu ovzdušia

 

 • Emisie z vozidiel - výfukové plyny, predovšetkým CO2, negatívne ovplyvňujú ovzdušie a podieľajú sa na vzniku smogu.
 • Spaľovanie fosílnych palív - ropa, uhlie a zemný plyn produkujú veľké množstvá CO2.
 • Ďalšie znečisťujúce látky a rozptýlené častice - odpadové plyny z priemyselných a výrobných závodov, stavebníctvo a poľnohospodárstvo a prírodné katastrofy, ako ničivé požiare a pod.

A ako je to s klímou u vás doma?

Je vám v izbe veľmi horúco, dusno alebo na vás ťahá? Klíma v miestnosti ovplyvňuje psychickú pohodu a výkonosť viac než akýkoľvek iný faktor a môže viesť aj k trvalým zdravotným problémom. Keď sa človek v miestnosti necíti dobre, jeho výkon sa znižuje až o 50%.

 

Rozhodujúce sú tieto faktory:

 

 • Teplota v miestnosti
 • Vlhkosť vzduchu
 • Teplota okolitých plôch
 • Prúdenie vzduchu
 • Čistota vzduchu

 

Človek trávi až 90% svojho času v budovách. O to dôležitejšie je dosiahnuť v miestnostiach dobrú klímu, či už doma alebo na pracovisku. Vieme vám s tým pomôcť. Prezrite si technické riešenia, vďaka ktorým sa voľne nadýchnete.


Čo ovplyvňuje izbovú klímu?

 

V prvom rade je to určite počasie. Letné horúčavy, suchý chladný vzduch, vysoká vlhkosť za dažďa a pod.


Izbovú klímu ale ovplyvňujeme aj my sami. Dýchame, varíme, upratujeme, sprchujeme sa, športujeme a pritom do vzduchu v miestnosti neodovzdávame len CO2, ale tiež nežiadúce pachy, teplo a vodnú paru. Vedeli ste napríklad, že v domácnosti s 3 osobami vznikne vo vzduchu približne 10 litrov vody denne?

Okrem vlhkosti pôsobia ako záťaž tiež emisie zo stavebných hmôt alebo dokonca nábytku, podlahy alebo kobercov.

Všetko má logický dôsledok. Aby sme vo svojom prostredí mali kvalitný vzduch, musí byť pravidelne obmieňaný. Ak sa tak nedeje, klesá podiel kyslíka. Súčasne sa zvyšuje obsah CO2 a zaťaženie škodlivinami. Príliš vysoká koncentrácia CO2 vo vzduchu je preukázateľne zodpovedná za diskomfort a klesajúcu výkonnosť.


Parametre pre kvalitný vzduch

 

Optimálna vlhkosť vzduchu, príjemné prúdenie vzduchu (bez prievanu), odporúčaná čistota vzduchu a primeraná teplota. Vzduch v miestnosti, v ktorej sa má človek cítiť dobre, musí spĺňať mnoho parametrov. Pozrime sa spoločne na to, ktoré to sú.

Preč s alergiami, vírusmi a únavou

Rekuperácia - úľava pre alergikov, astmatikov a nižšie riziko nákazy

Zdravie na prvom mieste

Preč s plesňami

Kýchanie, dýchavičnosť, slziace oči, zdurené sliznice - symptómy alergie či astma sú vysiľujúce a často veľmi nepríjemné. Väčšina alergikov či astmatikov často ani nevie, že rekuperačné jednotky môžu ich ťažkosti zmierniť.


Preč s peľom

Rekuperačné jednotky znižujú nebezpečenstvo tvorby plesní, ktoré sa podieľajú na vzniku alergií či astmy. Okrem toho možno pomocou špeciálnych filtrov znížiť koncentráciu peľu až o 95%. Pravidelná výmena vzduchu navyše znižuje rozmnožovanie roztočov, ktorí sú často ďalšími spúšťačmi alergií.

 

Preč s vírusmi

Infekčné vírusy sú ako súčasť tzv. aerosólov vo vzduchu všade okolo nás. Ak nedochádza k vetraniu a vzduch v miestnosti sa neobmieňa, vírusy zostávajú vo vzduchu oveľa dlhšie a ľahšie sa množia ako pri pravidelnom vetraní. Rekuperačné jednotky teda zabezpečujú pre zdravie prospešnú výmenu vzduchu. Vydýchaný vzduch vďaka nim prúdi von a čerstvý vzduch dovnútra. Tým sa výrazne líšia od klimatizačných jednotiek, ktoré vzduch síce ochladzujú, ale k jeho obmene nedochádza.


Zo zdravotného hľadiska nehrá rolu, či pre vetranie zvolíte lokálnu alebo centrálnu rekuperačnú jednotku. Rozhodujúca je trieda použitých filtrov a dostatočná výmena vzduchu.


Viac o rekuperačných jednotkách STEBEL ELTRON

Filtre rekuperačných jednotiek znižujú koncentráciu peľu v domácnostiach až o 95%.

Úspora nákladov

Rekuperácia - koniec tepelným stratám


Vetrať správne v praxi znamená vypnúť vykurovacie telesá a následne vetrať nárazovo minimálne 4-krát denne po dobu 5 minút. Áno, aj keď je vonku zima. Pri vetraní oknami sa však stratí viac ako 50% dodaného tepla z vykurovania a energiu tak doslova vyhadzujeme von oknom.


Tomu sa dá pomocou modernej rekuperácie ľahko vyhnúť. Rekuperačné jednotky automaticky zabezpečia čerstvý, filtrovaný vzduch (zbavený nečistôt a prachu z vonkajšieho ovzdušia) a postarajú sa o značnú úsporu energie. Obzvlášť výhodné sú vďaka rekuperácii tepla. Teplo z odvádzaného vzduchu sa odovzdá čerstvému ​​chladnému vzduchu s účinnosťou až 94%. Je to jednoduché a efektívne. Usporiť možno cca 30-50% nákladov na vykurovanie domácnosti.

Viac o rekuperačných jednotkách STIEBEL ELTRON

Bežným vetraním sa stráca viac ako 50% tepla.

Inovatívna technológia

Vetranie bez kompromisov, so zatvorenými oknami

Postarajte sa o čistý a zdravý vzduch pre vašu rodinu

Požiadavky na funkcie rekuperačných jednotiek sú mnohostranné, rovnako ako nároky na dnešné obytné a pracovné priestory. Je jedno, či chcete využiť potenciál úspory prevádzkových nákladov pri rekonštrukcii starej budovy alebo hľadáte trvalo udržateľný koncept pre svoju novostavbu. Spoločnosť STIEBEL ELTRON má vo svojom portfóliu vhodné riešenie pre všetky tieto požiadavky a potreby, od lokálnych systémov až po centrálne rekuperačné jednotky.


Viac o rekuperačných jednotkách STIEBEL ELTRON

Centrálne rekuperačné jednotky sú určené predovšetkým tým, ktorí zvažujú stavbu nového domu. Aktuálne legislatíva nariaďuje stavať domy s takmer nulovou spotrebou energie a zároveň stanovuje hodnoty požadovanej výmeny vzduchu. Dobrou správou je, že s vetracími jednotkami STIEBEL ELTRON možno všetky legislatívne požiadavky ľahko splniť - nehovoriac o vysokej účinnosti našich vetracích jednotiek.

Lokálne rekuperačné jednotky sú naopak vhodné ako pre novostavby, tak aj v prípade rekonštrukcií a pri špecifických problémoch s vlhkosťou. Lokálne rekuperačné jednotky pracujú v jednotlivých miestnostiach nezávisle na sebe - to je žiadúce najmä v prípade kúpeľní a kuchýň, ktoré majú často problém s nadbytočnou vlhkosťou. Zároveň môžu byť vzájomne prepojené a zaisťujú tak optimálne vetranie v celom obytnom priestore. Ich veľkou výhodou je tiež veľmi jednoduchá inštalácia.

Naše tipy pre zdravý vzduch

VRC-W 400 | špičkový výkon, účinnosť a pohodlie pri vetraní

Centrálny systém prívodného a odpadového vzduchu prináša množstvo výhod:

 • Optimálnu kvalitu vzduchu
 • Vysokú účinnosť rekuperácie až 93 %
 • Tichú prevádzku vďaka výrazne redukovanej úrovni hluku
 • Jednoduchú výmenu filtrov
 • Jednoduché programovanie prostredníctvom integrovanej ovládacej jednotky
 • Ochrana výmenníka tepla pred zamrznutím je súčasťou zariadenia
K produktu

VLR 70 L Trend EU | Tiché vetranie cez stenu a vysoká kvalita vzduchu bez rozvodov

Decentrálna rekuperačná jednotka pre miestnosti s vonkajšou stenou má množstvo výhod:

 • Tichá prevádzka
 • Úspora nákladov na vykurovanie vďaka vysokému spätnému získavaniu tepla až do 89%
 • Filter na jemný prach a peľ je k dispozícii ako voliteľné príslušenstvo - ideálny pre alergikov
 • Výmenník tepla s hliníkovým povrchom umožňuje mimoriadne hygienické a rýchle čistenie
 • Možnosť vysokých prietokov vzduchu do 70 m³ / h pre napr. intenzívne vetranie pri nízkom hluku
K produktu

Zaujali vás naše riešenia?

Využite náš kontaktný formulár, zadajte svoju požiadavku a dostanete ZDARMA nezáväznú cenovú ponuku od kvalifikovaného obchodno-technického zástupcu.