9 tipov, ako si vybrať tepelné čerpadlo do rodinného domu

Plánujete novostavbu alebo rekonštrukciu staršieho rodinného domu a rozhodli ste sa, že investujete do tepelného čerpadla? Hoci ide o výborný spôsob, ako ušetriť a byť ekologický, treba si dať pozor na výber správneho modelu. Našich deväť tipov vám uľahčí rozhodovanie.

Tepelné čerpadlá sa delia podľa toho, odkiaľ odoberajú energiu. Môžete si vybrať z troch typov:

 • vzduch-voda,
 • zem-voda,
 • voda-voda.

Funkcie, výhody i nevýhody čerpadiel sme podrobne opísali v našom predošlom článku.

Výber tepelného čerpadla do novostavby

Aby sme sa mohli rozprávať o tom, ako vybrať tepelné čerpadlo do novostavby, musíme určiť špecifikácie rodinného domu. Naša modelová novostavba s plochou 180 m2 sa bude nachádzať v Banskej Bystrici, ktorej tepelná strata bola projektantom stanovená na 7 kW. V domácnosti budú žiť štyria členovia.

Zistite, koľko teplej vody potrebujete

Tepelné čerpadlo sa môže využívať aj na ohrev teplej vody. Preto potrebujete zistiť, koľko teplej vody v domácnosti miniete. Podľa noriem treba na jedného člena rodiny približne 40 litrov teplej vody.

Tento objem zahŕňa okrem osobnej hygieny aj varenie, umývanie, upratovanie či kúpanie.

 • Pre dvojčlennú rodinu so sprchovým kútom stačí bojler s objemom 50 až 80 litrov. 
 • Štvorčlenná rodina so sprchovým kútom potrebuje bojler s objemom 80 – 120 litrov. 
 • Štvorčlenná rodina s vaňou a sprchovým kútom využije bojler s objemom 120 – 150 litrov. 
 • Ak má štvorčlenná rodina rohovú vaňu, sprchový kút aj luxusnú sprchu, bude musieť kúpiť až 200 litrový bojler. 

Dôležitá je aj tzv. cirkulácia teplej vody (CTV).

Práve tá zabezpečuje, že teplá voda nebude v potrubí stáť, a teda neminiete energiu zbytočne na ohrev vody, ktorú nevyužijete.

Pre bytové domy je cirkulácia povinná, pre rodinné domy nie. Ak sa ako majiteľ novostavby predsa rozhodnete pre CTV, odporúčame siahnuť napr. po cirkulačnom čerpadle s časovým spínačom.

Zvoľte vhodný typ kúrenia

Typ kúrenia nemá priamo vplyv na energetické nároky. Či už teda budete mať podlahové kúrenie, alebo budete kúriť radiátormi, neodrazí sa to priamo na nákladoch.

Treba však myslieť na to, že tepelné čerpadlo má vyššiu efektivitu, ak pracuje na nižší teplotný spád. O ňom uvažujeme práve pri nízkoteplotnom vykurovaní, teda pri podlahovom, stropnom kúrení alebo pri využití nízkoteplotných radiátorov.

Rekuperácia vám ušetrí až 30 % nákladov

Rekuperácia je typ riadeného vetrania so spätným získavaním tepla. Okrem opätovného tepla získate aj čistý vzduch bez peľov a vlhkosti. 

V našej modelovej novostavbe, kde je nainštalovaná rekuperácia, sú ročné náklady na vykurovanie 267 eur.

Ak by sme rekuperáciu vynechali, náklady by stúpli na 380 € (vo výpočtoch bola použitá cena elektrickej energie  0,14 €/kWh - tarifa pre odberné miesto s tepelným čerpadlom). Rekuperácia vám tak ušetrí 30 % nákladov na vykurovanie. Ročná spotreba elektrickej energie pri rekuperácii vychádza zhruba na 90 eur. 

Bonusom je, že s rekuperáciou si vzduch nielen upravujete na potrebnú teplotu a vlhkosť, ale aj filtrujete od peľu, prachu a alergénov.  

Vypočítajte si, aký výkon potrebuje váš dom

Pri výbere tepelného čerpadla sa riaďte aj tým, aký výkon budete pre váš dom potrebovať. Tento faktor je veľmi dôležitý a určuje, aké výkonné čerpadlo potrebujete. Tepelná strata aj tepelné zisky sa určujú podľa normy STN EN 12831-1 a mal by ich stanoviť projektant.

Vo výpočte sa berie do úvahy:

 • vonkajšia výpočtová teplota v danej lokalite, 
 • vykurovaný objem, 
 • tepelno-izolačné vlastnosti konštrukcií objektu.

Aké sú ročné náklady?

Ročné náklady na tepelné čerpadlo sú 572 eur (pri súčasných cenách elektriny). Náklady na chod plynového kotla by boli viac ako dvakrát vyššie (1 375 eur/rok).

Elektrické kúrenie by stálo až takmer štyrikrát viac (2 093 eur/rok).

Porovnanie nákladov Náklady
Náklady na energie tepelného čerpadla 572 € / rok
Náklady na energie plynového kotla 1 375 € / rok
Náklady na elektrickú energiu na vykurovanie  2 093 € / rok
Náklady na tepelné čerpadlo na 10 rokov 6 557 €
Náklady na vykurovanie plynom na 10 rokov 17 704 €
10-ročné náklady na elektrické kúrenie 23 994 €

Chcete si prerátať, koľko by stálo tepelné čerpadlo do vašej novostavby? Využite nášho sprievodcu výberom tepelného čerpadla.

Sprievodca výberom čerpadla

Výber tepelného čerpadla pre rekonštrukciu starého rodinného domu

Opäť si určíme modelový rodinný dom na rekonštrukciu. Náš dom s plochou 180 m2 sa bude nachádzať v Trenčíne. Budú v ňom bývať štyria obyvatelia.

Tepelná záťaž budovy bude 10 kW. 

Pri plánovaní tepelného čerpadla platia v niektorých bodoch, ako napr. výpočet tepelných nárokov domu, výber internej/externej jednotky atď., rovnaké zásady ako pri novostavbe.

Staršie domy však majú niektoré špecifikácie.

Zohľadnite rozmery vášho domu

V prípade, že ste kúpili menší rodinný dom, budete potrebovať tepelné čerpadlo s nižším výkonom. Majitelia domov s rozlohou do 150 m2 najradšej siahajú po tepelnom čerpadle vzduch-voda HPA O 7.1 CS Premium

Ak máte väčší dom s rozlohou do 350 m2, vaším favoritom bude HPA-O 13 C Premium

Tieto tepelné čerpadlá odoberajú energiu priamo z vonkajšieho vzduchu pomocou vonkajšej jednotky. 

Získaná energia sa zhodnocuje chladiacim okruhom poháňaným kompresorom na vyššiu teplotnú úroveň. Následne získané teplo s vhodnou teplotnou úrovňou sa predáva do vykurovacej sústavy alebo teplej vody.

Dajte si vyhotoviť energetický certifikát

Pri plánovaní rekonštrukcie je nevyhnutné dať si zhotoviť energetický certifikát. Dostanete v ňom odporúčania odborníka, aké opatrenia vám prinesú najvyššie úspory. Na základe rád si viete dať naceniť prerábku a rozhodnúť sa, do čoho investovať. 

Okrem toho, že vám certifikát pomôže s plánovaním, všetky odporúčania sú v súlade so súčasnými teplotechnickými požiadavkami.

V odporúčaniach energetického certifikátu nájdete najprv tieto opatrenia:

 • výmena okien,
 • zateplenie stien,
 • renovácia a zateplenie strechy.

Zateplením domu, výmenou okien znížite množstvo tepla potrebného na kúrenie aj o 50%. Keby ste neurobili potrebné úpravy a najprv nainštalovali tepelné čerpadlo, neskôr dom zateplili, pravdepodobne by ste zariadenie predimenzovali.

Vybrali by ste teda čerpadlo s vyššími výkonom, ktoré by sa mohlo cykliť. To by v konečnom dôsledku znížilo životnosť kompresora tepelného čerpadla.

Máte v dome klasické radiátory? Nad týmto treba uvažovať

Väčšina starších domov mala integrované klasické centrálne kúrenie radiátormi, ktoré majú vyšší teplotný spád. V takomto prípade si treba vybrať zariadenie, ktoré dokáže efektívne kúriť aj pri mrazoch. 

STIEBEL ELTRON má na takéto prípady rad Premium. Rada Plus, je určená prioritne na nízkoteplotné vykurovanie a teda vykurovanie do max. 45 stC.

Ak máte radiátory, treba rátať s tým, že funkciu chladenia, ktorú tepelné čerpadlo má, nebudete využívať.

Veľkoplošné kúrenie môžete použiť aj na chladenie s tým istým zariadením, s ktorým v zime kúrite. Práve toto je obrovská výhoda tepelného čerpadla oproti stále obľúbeným plynovým kotlom.

Aké sú ročné náklady?

Ročné náklady na energie v prípade, že použijete tepelné čerpadlo vo vašom rekonštruovanom dome, sú 799 eur. V prípade, že použijete plynový kotol, sú opäť viac ako dvojnásobne vyššie (1 976 eur ).

Keby ste kúrili elektrickou energiou, stálo by vás to 3 268 eur za rok.

Porovnanie nákladov Náklady
Náklady na energie tepelného čerpadla 799 € / rok
Náklady na energie plynového kotla 1 976 € / rok
Náklady na elektrickú energiu na vykurovanie  3 268 € / rok
Náklady na tepelné čerpadlo na 10 rokov 9 160 €
Náklady na vykurovanie plynom na 10 rokov 25 442 €
10-ročné náklady na elektrické kúrenie 37 464 €

Ak potrebujete podrobnú kalkuláciu tepelného čerpadla pre vašu rekonštrukciu, viete si ju za dve minúty urobiť práve teraz.

Sprievodca výberom čerpadla

Ujasnite si, či plánujete pripojenie na fotovoltiku

V modernom svete energií sú možnosti šetrenia naozaj rozsiahle. Ak by ste chceli pripojiť svoje čerpadlo na ďalší obnoviteľný zdroj energie, fotovoltické panely sú brilantná možnosť. 

Pri prerábke staršieho domu treba s touto investíciou rátať ešte pred renováciou strechy.

Inak vám hrozí riziko, že vaša strecha nebude mať správny sklon, dostatok miesta alebo nebude spĺňať iné parametre pre montáž solárnych panelov.

Pri novostavbe je postup jednoduchší, keďže začínate úplne od základov. V tomto prípade treba s fotovoltickými panelmi a ich prípojením k  tepelnému čerpadlu rátať ešte pri vytváraní projektu.

Najobľúbenejší produkt pre novostavby i menšie rekonštruované stavby je tepelné čerpadlo vzduch-voda HPA-O 05.1 CS Premium, ktoré ponúka aj  reguláciu výkonu s invertorovou technológiou. Inštaluje sa vonku. Poskytuje vykurovací výkon, ktorý vás zahreje aj počas mimoriadne mrazivých dní.

Toto čerpadlo ohrieva vodu a dá sa použiť aj počas horúcich letných dní na chladenie.