5 tipov, ako si vybrať tepelné čerpadlo do rodinného domu

Ak plánujete novostavbu rodinného domu, zamyslite sa najskôr nad jej tzv. technickým zariadením. Spadá do neho vykurovanie, príprava teplej vody, prípadné chladenie, riadené vetranie s rekuperáciou tepla, elektrické rozvody, rozvody vody a zvod odpadových vôd.

Jadrom zdroja tepla, prípadne chladu, by malo byť tepelné čerpadlo. Zvážte, či si vyberiete riešenie zem-voda alebo vzduch-voda. Spoločnosť STIEBEL ELTRON má v ponuke široký výber produktov: tepelné čerpadlá zem-voda, vzduch-voda, vetracie jednotky, solárne panely, doplnkové elektrické temperovanie podláh v kúpeľniach atď.

Čo by ste pri výbere nemali podceniť?

  • Zamyslite sa nad tým, či chcete dom riadene vetrať. Ak áno, ideálnym riešením je pre vás kombinovaná jednotka LWZ 5/7 Premium. Jej súčasťou je tepelné čerpadlo vzduch-voda, ako aj vetracia jednotka s rekuperáciou tepla a zásobník teplej vody. Konečné rozhodnutie o vetraní môže ovplyvniť aj požiadavky na stavbu domu: vtedy sú potrebné rozvody vzduchu.
  • Zvážte, či budete chcieť dom v lete chladiť. Moderné, kvalitne izolované domy majú v lete tendenciu prehrievať sa. Vďaka dobrej izolácii sa tepla zbavujú len veľmi ťažko. Lákavým variantom je preto systém zem-voda. Vďaka nemu v lete lacno získate chlad z vrtu, ktorý vám v zime bude slúžiť ako zdroj pre tepelné čerpadlo.
  • Vyberte si vhodný výkon tepelného čerpadla. Potrebujete na to projekt a projektanta. Projektant vypočíta tepelnú stratu a spotrebu teplej vody. Na základe výsledku zvolí výkon tepelného čerpadla.
  • Overte si, či výrobca dostatočne testuje hlučnosť tepelných čerpadiel. Bez jasnej normy sa môže ľahko stať, že skončíte s vykurovacím zariadením, ktoré bude súperiť o akustickú pozornosť s vaším televízorom. V STIEBEL  ELTRON sa riadime medzinárodne uznávanou normou testovania hlučnosti EN 12102-1, ktorá zahŕňa dôkladné testovanie v bezodrazovej komore (bezdozvuková a bezšumová testovacia miestnosť, ktorá slúži na zistenie skutočnej hladiny akustického výkonu a akustického tlaku). Vďaka tomu zistíte, aké tiché bude vaše nové tepelné čerpadlo.


Vo všeobecnosti by malo tepelné čerpadlo za rok dodať približne 95 % tepla pre vykurovanie a teplú vodu kompresorom. Druhý, tzv. bivalentný zdroj, by mal za rok dodať maximálne 10 % tepla. Projektant by vám mal ukázať podobnú tabuľku alebo graf, vďaka ktorým jednoducho uvidíte všetky parametre:

Priesečník modrej a červenej čiary určuje tzv. bivalentný bod. Ide o vonkajšiu teplotu, od ktorej začne pomáhať bivalentný zdroj: zvyčajne ide o vstavaný elektrokotol.
  • Pri systéme vzduch-voda si nezabudnite vybrať, či chcete vnútorné prevedenie stroja umiestneného v technickej miestnosti alebo tepelné čerpadlo vo vonkajšom prevedení, ktoré postavíte na záhradu.
  • Obe riešenia majú svoje výhody: vnútorné prevedenie nenaruší vzhľad vašej záhrady, ale zaberie miesto v technickej miestnosti. Musíte tiež vyriešiť zavedenie vzduchu hadicami do tepelného čerpadla. Vonkajšie prevedenie je umiestnené buď na záhrade, alebo visí na fasáde domu. O vzduch sa teda starať nemusíte.
  • Vyberte si kvalitného dodávateľa tepelného čerpadla – inštalatéra. Dobrí výrobcovia ako STIEBEL ELTRON vám s výberom radi pomôžu. Udržujeme si totiž partnerskú sieť overených kúrenárskych firiem, ktoré tiež pravidelne školíme.

Voľbe tepelného čerpadla a spôsobu vykurovania, chladenia a vetrania venujte pozornosť už počas spolupráce s architektom. Ten konečný návrh domu prispôsobí aj jeho technickému vybaveniu. Stavba tak prebehne hladko a bez dodatočných nákladov, ktoré môžu spôsobiť nečakané operatívne zmeny.

Autor článku: Ing. Michal Kaľavský, PhD.

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

michal.kalavsky@stiebel-eltron.sk