Kúpa tepelného čerpadla: Nízka cena môže predznamenať problémy

Ak si chcete zaobstarať tepelné čerpadlo do domu, riešite rovnakú úlohu, ako v prípade iných zložitejších zariadení: ako si správne vybrať?

Dátum publikácie - 18.11.2020

Kritériá, ktoré by ste mali zvážiť, možno rozdeliť do troch skupín:

  1. kvalita a dôveryhodnosť výrobcu,
  2. technická podpora pri projektovaní a inštalácii,
  3. dostupnosť servisu a náhradných dielov.

 

Z hľadiska konštrukcie tepelného čerpadla a využívania obnoviteľnej energie, ktorá je zadarmo, máte na výber z prevedení:

  • vzduch-voda,
  • zem-voda,
  • vzduch-voda s prídavnou funkciou riadeného vetrania domu s rekuperáciou tepla.

Tepelné čerpadlá kvalitných výrobcov majú za sebou dlhý a úspešný vývoj.

STIEBEL ELTRON uviedol svoje prvé tepelné čerpadlo do rodinného domu na trh už v roku 1976 a zaradil sa tak medzi prvých výrobcov tepelných čerpadiel na svete.

Predaj tepelných čerpadiel v súčasnosti predstavuje asi 1,3 milióna tepelných čerpadiel za rok v Európe. Odhad predaja tepelných čerpadiel na Slovensku za rok 2020 predikuje viac než 3 000 kusov.

Viac ako 4/5 z nich bude v prevedení vzduch-voda.

Moderné tepelné čerpadlá ponúkajú širokú paletu možností. Tepelné čerpadlá vzduch-voda od STIEBEL ELTRON dokážu okrem vykurovania a ohrevu vody zabezpečiť aj chladenie či riadené vetranie.

Pri systéme vzduch-voda si môžete vybrať medzi vnútorným a vonkajším prevedením.

Vnútorné prevedenie sa inštaluje do technickej miestnosti. Na fasáde domu sú v takomto prípade potrebné len dve vzduchové mriežky.

Vonkajšie prevedenie sa spravidla inštaluje vedľa domu, na záhrade. Obe prevedenia majú svoje výhody. Pri vonkajšej inštalácii sa netreba starať o prívod vzduchu, vnútorná inštalácia zas nenarúša exteriér/okolie domu.

Potichu…a bez závad

Podstatná je aj otázka životnosti. Aj v tomto prípade máme dobré skúsenosti. Stroje, ktoré boli inštalované po roku 2000, majú v súčasnosti „natočených” viac než 50-tisíc prevádzkových hodín.

A na tých od dobrých výrobcov, akým je aj STIEBEL ELTRON, sa vykonalo minimum opráv.

Dôležitým parametrom je aj hlučnosť tepelného čerpadla, pretože súčasťou tepelného čerpadla sú 2 pomerne hlučné zariadenia – kompresor a ventilátor.

STIEBEL ELTRON sa problematike hluku a odhlučnenia prístrojov venuje dlhodobo a na trh dodáva tepelné čerpadlá natoľko tiché, že nijako nerušia majiteľov ani susedov.

Opýtajte sa na servis a skúšobňu

Pri výbere je dobré posúdiť, či má výrobca priame zastúpenie na Slovensku a koľko má servisných stredísk – vlastných a zmluvných. Spýtajte sa aj na to, či sa v danej krajine nachádza sklad náhradných dielov.

Dôležitým kritériom je aj technická podpora.

Tepelné čerpadlo potrebuje kvalitný projekt a montáž. Dobrý výrobca to rieši priebežným systémom školení svojich odborných partnerov – projektantov a inštalatérov.

A buduje sieť servisných partnerov – svojich zamestnancov, ako aj externých partnerov. Pri samotnom prístroji sa pýtajte, či jeho parametre overila nezávislá skúšobňa.

Tepelné čerpadlá sú veľmi bezpečné, a preto nepodliehajú povinnému schvaľovaniu v skúšobniach, ako v prípade kotlov na plyn alebo pevných palív. Dobrí výrobcovia tepelných čerpadiel ich však dobrovoľne, a na vlastné náklady, nechávajú „premerať“. 

Technické údaje, ktoré má výrobca v dokumentácii, sa následne považujú za dôveryhodné.

Zložitejšie je to pri mimoeurópskych výrobcoch, ktorí svoje tepelné čerpadlá pred uvedením na európsky trh nedávajú otestovať. Výrobky možno merali vo vlastnom laboratóriu (pokiaľ ho vôbec majú) a technické údaje tzv. deklarujú.

Hoci to nie je v rozpore so zákonom, mizne presvedčenie o ich kvalite.

Neriaďte sa len cenou

Všetky popísané kvality výrobcu niečo stoja a nie je to málo. Náklady sa tak premietnu do konečnej ceny.

Keď si teda kúpite lacné tepelné čerpadlo, v najhoršom prípade cez internet, možno neskôr zistíte, že jeho podpora je prakticky nulová. Zháňanie, a samozrejme, zaplatenie odborníka, ktorý „to dá do poriadku“, bude zrejme drahšie než rozdiel ceny v porovnaní s kvalitným tepelným čerpadlom.

Pri výbere tepelného čerpadla sa preto radšej neriaďte cenou, ale rozumom.

Pred nákupom tepelného čerpadla radšej navštívte vzorkovňu výrobcu, kde nájdete tepelné čerpadlá v prevádzke. Nechajte si ich predviesť, ideálne pri maximálnom výkone, pri ktorom robia maximálny hluk.

Dobrý výrobca vám odporučí aj správne zapojenie do vykurovacej sústavy a prípadné protihlukové opatrenia.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk