7 výhod, ktoré vám prinesie elektrický ohrievač vody
V slovenských podmienkach je častejší ohrev vody v elektrickom zásobníkovom ohrievači (známom aj pod pojmom bojler). Alternatívnym zdrojom na prípravu teplej vody je plyn.
Dátum publikácie - 02.09.2020
Bez pravidelných prehliadok a bezpečne
Plynové ohrievače vody a plynové kotly vzhľadom na výbušnosť zemného plynu a riziko udusenia spalinami z plynu podliehajú množstvu vyhlášok a predpisov – ako pri inštalácii, tak aj počas prevádzky – vyžadujú preto každoročné kontroly plynového kotla servisom a povinné revízie komína.
Pokiaľ v domácnosti uvažujeme o zmene, musíme si ujasniť, či plyn do domu vôbec potrebujeme.
Elektrina je všade a pracuje automaticky
Výhodou elektriny je to, že je v dome k dispozícii prakticky kedykoľvek. Elektrické ohrievače vody sú plne automatické a nevyžadujú obsluhu.
V dobe rozvíjajúcej sa fotovoltiky máme možnosť využiť aj slnečnú energiu z obnoviteľného zdroja (OZE), ktorá je zadarmo.
Nové domy, stavané podľa platných požiadaviek na energetickú náročnosť budov, je možné vykurovať i elektrinou.
Vďaka veľmi malej tepelnej strate sú náklady na takéto vykurovanie nízke.
Domový istič je totiž dimenzovaný na elektrické vykurovanie a poskytuje zaujímavé varianty pre ohrev vody. Najrozšírenejším spôsobom je využitie elektrického zásobníkového ohrievača vody, ktorý poskytuje veľkú pohotovostnú zásobu vody.
Jeho elektrické ohrievacie teleso má relatívne malý príkon, zvyčajne okolo 2 kW. Nie je preto náročný pre hlavný istič domu.
V kombinácii s fotovoltikou je navyše dobrým akumulátorom solárnej energie.
Riešením je aj prietokový ohrievač vody
Možným riešením môže byť aj prietokový ohrievač vody. Jeho prednosťou je takmer nulová tepelná strata – po zatvorení zmiešavacej batérie v ňom zostane len niekoľko decilitrov teplej vody.
Pri prietokovom ohreve dochádza k väčšej okamžitej spotrebe elektriny, ale odber trvá len pár minút.
Treba si uvedomiť, že spotreba elektriny za deň alebo za rok je v prípade prietokového ohrievača vody menšia než v prípade zásobníka. Odpadajú totiž prevádzkové straty zásobníkového ohrievača vody.
Nižšie sú i straty v rozvodoch. Je to preto, lebo sa montujú do blízkosti odberných miest.
Príslušenstvom prietokového ohrievača vody môže byť i tzv. obmedzovacie relé na prioritné zapojenie, ktoré počas umývania alebo sprchovania vypne elektrické vykurovanie v dome a odľahčí tak hlavný istič domu. Zníži aj paušálne poplatky.
STIEBEL ELTRON sa vývoju a výrobe elektrických ohrievačov vody, zásobníkových aj prietokových, venuje už takmer sto rokov.
Ponúka široký sortiment riešení pre ohrev vody a v mnohých kategóriách je lídrom na svetovom trhu. V rámci zásobníkových ohrievačov vody pokračuje v dlhoročnej slovenskej tradícii výroby špičkových elektrických bojlerov.
To stále na rovnakom mieste, ako dlhé desiatky rokov predtým – v Poprade.
Elektrický zásobníkový ohrievač vody – bojler: prednosti a výhody
- ľahká dostupnosť elektriny (na rozdiel od plynu),
- minimálne požiadavky na stavbu (nie je napr. potrebné zabezpečiť prívod vzduchu a komín ku kotlu),
- ľahká montáž,
- možnosť čerpať nízku cenu elektriny pre akumulačný ohrev vody,
- nízke nároky na veľkosť ističa (obvykle stačí jednofázový istič 6A až 10A),
- veľká pohotovostná zásoba teplej vody,
- pri ohreve nevznikajú nebezpečné spaliny.