Ohrev vody už viac ako 90 rokov

Kávu vo dne i v noci zabezpečí vždy vriaca voda so STIEBEL ELTRON. Umývanie riadu uľahčí vždy horúca voda so STIEBEL ELTRON. Prípravu grogu vždy umožní vriaca voda so STIEBEL ELTRON.

Otvoríte kohútik a začne tiecť voda. Teplá voda je dnes už samozrejmosťou takmer v každej domácnosti. Tejto osviežujúcej tekutine je dokonca venovaný aj celý medzinárodný deň: Svetový deň vody. Tento tematický deň iniciovala Organizácia Spojených národov a oslavuje sa už od roku 1993.

Teplou vodou sa dlhodobo zaoberáme aj u nás. Spoločnosť STIEBEL ELTRON už od svojho založenia v roku 1924 vyrába a vyvíja produkty STIEBEL ELTRON v oblasti ohrevu vody.

Keď mladý inžinier Theodor Stiebel pred viac než 90 rokmi hľadal alternatívu k vtedy bežným ťažkopádnym piestovým modelom na ohrievanie vody, vymyslel ponorný ohrievač s minimálnou spotrebou energie, s vyššou bezpečnosťou a jednoduchším použitím. Od začiatku sa nový produkt stretával so záujmom.

Od roku 1927 predávala spoločnosť STIEBEL ELTRON prvé ponorné ohrievače vo veľkom. Zároveň ako prvá požiadala o certifikát VDE. Okolo roku 1930 zažil ponorný ohrievač ELTRON, ako sa mu vtedy hovorilo, svoj prvý výrobný vrchol.

Ihneď horúca a vriaca voda v akejkoľvek nádobe. Ponorný ohrievač. Prístroje na prípravu horúcej vody pre každý účel

Prístroj mal porcelánové puzdro a príkon 1 000 wattov. Elektrický výkon prístroja bol pre vtedajšie slabé vodiče takmer privysoký, pretože domácnosti boli v tom čase vybavené len poistkami do výšky 3 a 6 ampérov. Pri 110 voltoch bol maximálny príkon na jednu domácnosť 660 wattov. Situácia sa zlepšila až zdvojnásobením napätia vo verejnej sieti na 220 voltov. Napriek tomu mal prietokový ohrievač ešte stále príliš malý výkon. Vtedajšie prístroje dokázali za minútu zohriať len pol litra vody.

V nasledujúcich rokoch Stiebel vyvinul ďalšie užitočné prístroje na ohrev vody: prietokový zásobník, vysokotlakový zásobník, zásobník na vriacu vodu, a taktiež v roku 1938 aj prvý veľký prietokový ohrievač. Vždy s cieľom spojenia efektívnych prístrojov s pohodlím a kvalitou.

Zásobník na teplú vodu, ktorý sa dá zavesiť na stenu, sprevádzal spoločnosť od samého začiatku. Kompaktné malé zásobníky s objemom 5, 10 alebo 15 litrov a zásobníky teplej vody s objemom 30 až 150 litrov patria ešte stále k najdôležitejším produktom a poskytujú vysoký komfort dodávaním teplej vody na všetky odberné miesta v byte, ako sú umývadlá, kuchynský drez, sprcha a vaňa.

Spoločnosť STIEBEL ELTRON je dnes svetovým lídrom v oblasti predaja prietokových ohrievačov vody. Jej úspech je okrem iného založený aj na skutočnosti, že v roku 1987 priniesla na trh prvý plne elektronicky regulovaný prietokový ohrievač vody na svete. Spôsobila revolúciu vo vtedajšom ohreve a ukončila používanie termických a neskôr aj hydraulických prietokových ohrievačov, ktoré sa predtým v domácnostiach vyskytovali bežne.

Pokým si prvá typová séria DHE (tak znel názov plne elektronického prietokového ohrievača) vystačila s klasickou binárnou logikou, neskoršie vyhotovenia pracovali s fuzzy logikou. Dnes vykonáva rôzne úlohy hneď niekoľko mikroprocesorov. Okrem dokonalej regulácie teploty a aktívneho bezpečnostného systému zaručujú pohodlné ovládanie rozmanitých funkcií.

Na začiatku stál plne elektronicky regulovaný prietokový ohrievač vody DHE. Dnes ponúka STIEBEL ELTRON elektronické prietokové ohrievače vody v prémiovej, strednej a štandardnej triede. Vlajková loď v oblasti ohrevu vody dosiahla aktuálne nový stupeň vývoja prietokových ohrievačov.

Ohrievač vody ďalšej generácie ponúka úplne nové pohodlné funkcie: Okrem teplej vody sa zákazníci môžu tešiť aj z dotykového displeja s jednoduchou obsluhou. Na výber je efektívna funkcia ECO, ale i grafické zobrazenie nákladov spotreby.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk