Aký prietokový ohrievač vody je vhodný do vašej domácnosti?

Vynašiel ho dr. Theodor Stiebel v roku 1926. Išlo o jeden z prvých prístrojov, ktorý v domácnosti využíval elektrinu pre vykurovanie a prípravu teplej vody. Reč je o prietokovom ohrievači, ktorý odvtedy prešiel dlhým vývojom. Súčasné plne elektronicky regulované verzie STIEBEL ELTRON rady PER za každých okolností udržia teplotu vody.

Maximálny výkon elektrických prietokových ohrievačov je voliteľný v širokom rozsahu, ktorý dosahuje 18-27 kW. Možno na nich tiež nastaviť wellness program, ktorý automaticky strieda teplotu vody počas sprchovania. Samozrejmosťou je EKO mód s najúspornejšou prípravou teplej vody.

Prednosťou sú minimálne prevádzkové straty

Veľkou výhodou prietokového ohrievača je fakt, že v ňom po skončení ohrevu prakticky nezostáva takmer žiadna voda, ktorá by zbytočne chladla.

Prietokový ohrievač potrebuje veľký a okamžitý príkon elektriny. Je preto vhodným riešením do domov s rozličnými druhmi elektrického vykurovania. V takýchto stavbách sa vždy nachádzajú veľké hlavné poistky, ktoré ho môžu jednoducho napájať.

Automatika v rozvádzači domu následne vypína vykurovanie počas ohrevu vody. Prerušenie vykurovania však automaticky neprináša zníženie tepelnej pohody v dome, pretože trvá len niekoľko minút a prekryje ho tepelná zotrvačnosť domu.

Aký výkon prietokového ohrievača potrebujete?

Pre sprchovanie alebo kúpanie by mal príkon prietokového ohrievača dosahovať najmenej 18 kW, na umývanie riadu stačí aj 12 kW. Nevyhnutné sú poistky aspoň 32-40 A, čo je v súlade s prípadným elektrickým vykurovaním domu.

Spotreba elektriny na ohrev vody je však rovnaká ako v zásobníkovom ohrievači, ktorý sa ľudovo nazýva bojler.

Povedzme, že na sprchovanie spotrebujeme 30 litrov vody s teplotou 40 ° C a sprchujeme sa asi štyri minúty. V prietokovom ohrievači následne potrebujeme výkon 18 kW. V zásobníkovom ohrievači s príkonom 2 kW bude ohrev potrebných tridsiatich litrov trvať 37 -  38 minút. Keď si ale príslušné výkony ohrevu vynásobíme ich trvaním, vyjde nám rovnaké číslo.

Prietok je úspornejší ako zásobník – pre rodinu aj firmy

Okrem rodinných domov sú prietokové ohrievače výhodné aj na chalupách. Ak máte na chate zásobníkový ohrievač, zostane vám po odchode niekoľko stoviek litrov teplej vody. Kým sa na chatu vrátite, energiu zaručene stratíte. Tiež nezabudnite na to, že pri vypúšťaní rozvodov vody v zime pri dlhšej neprítomnosti stratíte zo zásobníkového ohrievača viac ako 200 litrov. V prípade prietokového ohrievača pôjde o necelý polliter.

Obrovskou výhodou prietokového ohrievača je, že máte teplú vodu ihneď k dispozícii. V prípade zásobníkového ohrievača bude však trvať niekoľko hodín, kým sa voda ohreje. Keď si vystačíte s úspornými sprchami a vodovodnými armatúrami – batériami v kúpeľni a kuchyni, vystačíte si s hlavným istením 25-32 A.

Zásobníkové ohrievače majú často využitie aj v sociálnych zariadeniach (šatniach) priemyselných areálov, kde je k pokrytiu špičiek potrebné inštalovať zásobníkové ohrievače veľkého objemu až niekoľko tisíc litrov. A tie sú náročné nielen finančne, ale aj na samotný priestor.

Skvelou alternatívou sú práve prietokové ohrievače. Nielenže sú priestorovo veľmi úsporné, no nedochádza pri nich ani k vyčerpaniu teplej vody počas špičky. Vyšší príkon sa v rámci priemyselného areálu stratí.

Dôležitou vlastnosťou prietokových ohrievačov STIEBEL ELTRON je aj ich odolnosť voči vodnému kameňu. Môže za to špeciálna konštrukcia prietokových vykurovacích telies. Vlastné vykurovacie teleso prietokom vody jemne vibruje, čo zabraňuje usádzaniu vodného kameňa. Prietokový ohrievač je preto skvelým a energeticky úsporným riešením.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk