Sú prietokové ohrievače vody požierače energie?

Podľa informácií na niektorých internetových fórach sú prietokové ohrievače vody požieračmi energie a vodu ohrievajú omnoho viac, než človek vlastne potrebuje. Je to pravda? Dominik Golüke, odborník na prietokové ohrievače vody STIEBEL ELTRON, tieto predsudky vyvracia.

Pán Golüke, vlastním prietokový ohrievač vody. Mám v kúpeľni požierač energie?

Nie, ale táto fáma o prietokových ohrievačoch vody sa ešte stále šíri. V princípe platí – ohrev teplej vody vyžaduje energiu, to je bez debaty. Pritom je jedno, aký zdroj energie na ohrev použijete. Elektrický ohrev vody v kuchyni alebo sprche pomocou prietokového ohrievača vody však nestojí viac energie, ako keď vodu ohrievate centrálne pomocou plynového kotla v pivnici.

Z technického pohľadu predstavuje účinnosť prietokového ohrievača vody – teda pomer privedenej a spotrebovanej energie – takmer 99 percent, takže plynový kotol s menej priaznivou hodnotou okolo 80 percent s ním nedokáže udržať krok.

 

Je teda jasné, že technika prietokových ohrievačov vody je naozaj efektívna. Kedy sa obzvlášť odporúča jeho používanie?

Napríklad vtedy, keď máte v dome veľmi dlhé teplovodné potrubia alebo ak sa nechcete vzdať pohodlia. Nič nie je menej pohodlné, ako keď pri otočení vodovodného kohútika treba najskôr čakať, kým sa teplá voda konečne dostane zo zásobníka v pivnici do kúpeľne.

V najhoršom prípade pretečie potrubím veľa litrov vody, kým sa dočkáte želanej teploty. Pomocou decentrálnych produktových riešení sa zabráni stratám zo zásobníkov, cirkulácie, rozvodov a nábehov. Celkové straty pri používaní centrálnych riešení môžu v závislosti od scenára používania rýchlo navýšiť svoj podiel na konečnej spotrebovanej energii.

V takých prípadoch sa odporúča prejsť na prietokový ohrievač vody. Voda sa ohrieva priamo na mieste. Stačí otočiť kohútikom a z vodovodu potečie teplá voda. Naše krédo: „Zákazníci majú s našimi produktmi spotrebovať len toľko vody a energie, koľko je potrebné.“ Napokon, voda a energia sú drahocenné zdroje.

Nie všetky prietokové ohrievače vody sú rovnaké, je to pravda?

Áno, je to tak. Zoberme si taký hydraulický prietokový ohrievač vody a porovnajme ho s elektronickým prietokovým ohrievačom vody. V hydraulickom prietokovom ohrievači sa voda zohrieva pomocou konštantne vysokého výkonu a nakoniec sa primiešaním studenej vody ochladí na želanú teplotu. Najskôr je príliš horúca, potom zas príliš studená. Skôr než sa dosiahne príjemná teplota, pretečie potrubím priveľa vody.

Šikovnejšia by bola takáto možnosť. Elektronický prietokový ohrievač vody na ohriatie vody vyvinie len taký výkon, aký je skutočne potrebný. V prvom rade to šetrí energiu. A žiadna dodatočná studená voda už nie je potrebná. Otočíte kohútikom a voda má želanú príjemnú teplotu. Efektivita plus pohodlie.

A navyše sú prietokové ohrievače vody STIEBEL ELTRON aj inteligentné. Vybrané typy disponujú buď 3i, alebo 4i technológiou. Tieto produkty totiž majú trojakú alebo štvorakú inteligenciu. V rámci 4i technológie sú napríklad kombinované tri snímače s jedným motorovým ventilom. Snímače zaznamenávajú teplotu na vstupe, teplotu na výstupe a prietok vody v ohrievači, čo zabezpečí neustále porovnávanie požadovaných a skutočných hodnôt.

Ide o prvotriednu techniku. Stará sa totiž o to, aby aj pri vyššom objeme zostala voda príjemne teplá. Možno si z detstva ešte pamätáte, ako v sprche zrazu začala tiecť studená voda, pretože v kúpeľni si niekto práve umýval ruky. Týmto nedobrovoľným striedavým sprchám je však koniec!

 

Samozrejme, moderná technika prietokových ohrievačov vody je naozaj inteligentná. Ako teda inteligentne nastaviť prietokový ohrievač vody a ušetriť peniaze?

Chyby často robíme pri obsluhe armatúry. Mnohí zákazníci si vyberú strednú polohu, takže neustále primiešavajú k teplej vode studenú, aby si vychutnali želanú teplotu. Lepšie je armatúru nastaviť na teplú vodu a regulovať teplotu na prietokovom ohrievači vody. Tak sa na ohrev vody spotrebuje len toľko energie, koľko využijete. Ak chcete využívať len studenú vodu, nastavte páku na studenú.

V komfortných prietokových ohrievačoch vody DHE  môžete dokonca uložiť viac želaných teplôt. Je to perfektné riešenie, ak pod jednou strechou žijú milovníci studenej aj teplej vody. V tom prípade si každý vyberie svoju obľúbenú teplotu a nikto sa neháda, že je voda „príliš teplá“ alebo „príliš studená“. Každý si vyberie to, čo práve potrebuje.

Existuje aj funkcia Eco, pomocou ktorej sa dá prispôsobiť prietok. Namiesto 10 litrov vody pretečie cez kohútik len 7 litrov. Mnohí ľudia, ktorí sa radi dlho sprchujú, si ten rozdiel ani len nevšimnú. Je to dobré nielen pre životné prostredie, ale aj pre energetickú bilanciu. Jednoducho to vyskúšajte!

 

Vďaka za skvelé tipy!

Zaujímate sa o prietokový ohrev vody? Ešte viac informácií nájdete na: https://www.stiebel-eltron.sk/sk/produkty-a-riesenia/ohrev_vody/prietokove_ohrievacevody.html