Výpočet ohrevu vody: Vypočítajte si, kedy a koľko ušetríte

Ak chcete teplou vodou šetriť, treba si uvedomiť, že čím nižšia je teplota v zásobníku alebo v prietokovom ohrievači vody, tým nižšie sú aj straty.

Dátum publikácie - 30.09.2020

Dôležitá je, pochopiteľne, najmä spotreba. Napríklad sprchovanie spotrebuje o polovicu menej vody než kúpanie vo vani.

Nemenej podstatná je údržba.

Kvapkajúci alebo pretekajúci kohútik vás môže pripraviť o desiatky litrov vody denne. Pri teplej vode treba navyše rátať so stratou desiatok kilowatthodín za jej ohrev a tým pádom so stratou niekoľkých eur denne.

Do úvahy vezmite zvyklosti a veľkosť domácnosti

Elektrické prístroje na vykurovanie a prípravu teplej vody sú pomerne jednoduché, a vďaka tomu aj spoľahlivé a lacné. STIEBEL ELTRON ponúka rôzne rady zásobníkových ohrievačov vody tzv. bojlerov a prietokových ohrievačov vody, z ktorých si môžete vybrať podľa účelu.

Napríklad pre jedno odberné miesto (umývadlo, drez) alebo centrálnu prípravu teplej vody. Bojlery rozlišujeme buď beztlakové (nádrž je trvalo spojená s vonkajším prostredím – atmosférou), alebo tlakové (nádrž je trvalo spojená s vodovodom).

Pre centrálny ohrev vody v bojleri vždy zvoľte tlakový variant, ktorý umožňuje zásobovať viac odberných miest (zmiešavacích batérií) naraz.

Naopak, vzdialené malé odbery (napríklad umývadlo v dielni alebo garáži, či na vzdialenom WC) je výhodné zásobovať lokálne malým zásobníkovým alebo prietokovým ohrievačom vody. Vzhľadom na tieto možnosti si vyberte optimálny spôsob prípravy vody podľa zvyklostí a veľkosti domácnosti.

Vychádzajte z hodnoty stanovenej normou, z ktorej vyplýva priemerná spotreba 40 litrov na osobu/deň.

Konkrétna spotreba sa, samozrejme, líši v závislosti od vybavenia kúpeľne a kuchyne a treba ju prepočítať, aby potom za bežnej prevádzky nedošlo k nedostatku teplej vody.

Medzi veľké spotrebiče vody patria vírivky, veľké sprchy (tzv. hlavové), prevádzka sauny alebo návštevy cez víkend a podobne. Ak chcete na príprave teplej vody ušetriť, je vhodné zvážiť kombinovaný ohrievač vody a prípadne zmeniť zdroj tepla.

Prevádzkovo najlacnejším riešením sú obnoviteľné zdroje energie:

  • termické a fotovoltické solárne panely a
  • tepelné čerpadlá.

Na Slovensku sa dajú čiastočne financovať z dotačného programu Zelená domácnostiam II. Pre každý konkrétny prípad je nutné potrebný objem stanoviť individuálnym výpočtom.

Kontaktujte nás, radi vám poradíme.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk