Elektrický bojler do novostavby a staršieho domu: Vyberte ten vhodný

Návrh správneho spôsobu prípravy teplej vody je jednou z najdôležitejších vecí pri stavbe alebo rekonštrukcii domu a bytu. Musíme vopred posúdiť, koľko jej budeme potrebovať, aby nám prinášala dostatočný komfort a úsporu. Moderné, veľmi dobre izolované novostavby potrebujú málo energie na vykurovanie ‒ spotreba tepla na ohrev vody tak predstavuje podstatnú časť nákladov na teplo.

Dátum publikácie - 16.09.2020

Bojler poskytuje veľkú zásobu teplej vody

Vyskúšaným a osvedčeným spôsobom je elektrický zásobníkový ohrievač vody, známy pod pojmom bojler. Jeho výhodou je nielen veľká pohotovostná zásoba teplej vody, ale aj relatívne malý príkon elektrického vyhrievacieho telesa, pretože je ohrev rozložený na dlhší čas.

STIEBEL ELTRON, podobne ako aj naša sesterská značka Tatramat, pokračuje v dlhoročnej slovenskej tradícii výroby špičkových elektrických bojlerov. To stále na rovnakom mieste ako dlhé desiatky rokov predtým – v Poprade.

Z rôznych rád elektrických bojlerov si vyberáme na základe účelu: napríklad, ak máme jedno odberné miesto (umývadlo, drez) alebo ak potrebujeme zabezpečiť centrálnu prípravu teplej vody.

Konštrukčne rozlišujeme zásobníky beztlakové, keď je nádrž trvale spojená s vonkajším prostredím – atmosférou, alebo tlakové, keď je nádrž trvale spojená s vodovodom.

Pre centrálny ohrev vody má STIEBEL ELTRON k dispozícii napríklad závesné jednookruhové zásobníky PSH 50-200 Classic, ako aj dvojokruhové zásobníky PSH 30-150 UNIVERSAL EL, ktoré možno namontovať zvisle i vodorovne. Jednookruhové zásobníky sa ohrievajú len pri zapnutej nízkej tarife elektriny, dvojokruhové je možné operatívne dobíjať aj počas blokovanej nízkej tarify.

Vlajkovú loď závesných zásobníkov predstavujú jednookruhové elektrické bojlery PSH 30-200 Trend. Vďaka najmodernejším technológiám, postupom a know-how, využitým pri vývoji týchto ohrievačov vody, bolo možné extrémne znížiť tepelné straty.

Tepelné straty sú veličina, popisujúca energiu, ktorú je potrebné dodať, aby sa voda v ohrievači vody udržala na stálej teplote počas 24 hodín. Čím je táto hodnota menšia, tým menej energie je potrebné dodať, ohrievač vody je úspornejší a tým pádom šetrnejší k peňaženke zákazníka.

Beztlakové bojlery sú lacnejšie

Pre jedno odberné miesto môžeme použiť beztlakové zásobníky ESH U-N Trend a ESH O-N Trend, ku ktorým je nutné použiť špeciálnu beztlakovú zmiešavaciu batériu (WST, WUT, MEW, MEWC, MES, WKM a WDM). Tieto beztlakové batérie sú určené pre drezy, umývadlá aj sprchy. Beztlakové zásobníky majú nádrž vyrobenú zo špeciálneho plastu. Sú preto výrazne lacnejšie.

Pre menšie odbery teplej vody môžeme použiť malé tlakové zásobníky ESH U-P Plus a ESH O-P Plus.

Okrem prípravy teplej vody v zásobníkovom ohrievači môžeme využiť prietokový ohrievač.

Ako si vybrať správny zásobníkový ohrievač?

Pri výbere spôsobu ohrevu vody si musíme najmä ujasniť, aké má byť vybavenie domu alebo bytu a aké pohodlie vyžadujeme.

Najväčšiu spotrebu majú vane, vírivky s výmenou vody a komfortné (hlavové) sprchy. Zvyšná spotreba (umývadlá, bežné sprchové kúty, spotreba v kuchyni, spotreba počas upratovania) už nie je taká vysoká.

Taktiež musíme vziať do úvahy počet členov v domácnosti počas špičkovej prevádzky (a prípadné návštevy počas víkendu a pod.). Rozhodne sa treba sa poradiť s predajcom, ktorý vám pomôže zodpovedať na všetky vaše otázky.

Štvorčlenná rodina spotrebuje denne 160 litrov teplej vody

Pokiaľ ide o domácnosť s dvoma deťmi predškolského veku, alebo sa cez víkend zíde doma štvorčlenná rodina, na sprchovanie a kúpanie najmladších rodinných príslušníkov v detskej vaničke, vrátane upratovania a kuchynského drezu, denne spotrebujeme 160 litrov teplej vody

Zásobníkový ohrievač musí byť pripravený kedykoľvek, preto treba mať v zásobe 160 – 200 litrov teplej vody. Nabíjanie takéhoto bojlera prebieha často v noci, keď je tarifa za elektrickú energiu výhodnejšia.

Elektrický zásobníkový ohrievač vody – bojler: prednosti a výhody

  • Elektrická energia je dostupná vždy a všade (na rozdiel od plynu),
  • bojler nevyžaduje stavebné úpravy (ako napr. prívod vzduchu a komín pri ohreve plynom),

  • jednoduchá montáž,

  • výhodná tarifa elektriny pre ohrev vody,

  • nízke nároky na veľkosť ističa (zvyčajne stačí 6 až 10 A jednofázových ističov),

  • veľká pohotovostná zásoba teplej vody,

  • v dome/byte nevznikajú žiadne spaliny.

     

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk