Ako využiť kombinovaný bojler, aby ste viac ušetrili?

Na ohrev vody je možné využívať aj kombinované bojlery. Jedným z ich zdrojov tepla je elektrické ohrievacie teleso, druhým vnútorný rúrkový výmenník tepla, ktorý je možné napojiť na vodu ústredného kúrenia alebo iný zdroj tepla (napríklad tepelné čerpadlo alebo kotol na tuhé palivo).

Dátum publikácie - 19.08.2020

Výhodou nepriameho ohrevu je cena tepla. Teplo z tepelného čerpadla, alebo solárneho systému, je vždy lacnejšie než elektrina, a to aj v prípade jej nízkej tarify.

Ak využívame fotovoltiku, teplá voda z kombinovaného bojlera je najlacnejšia v lete, keď ju ohrievame elektrinou vyrobenou fotovoltickými panelmi.

Efektívne riešenia do domácnosti i pre firmy

STIEBEL ELTRON ponúka kombinované závesné ohrievače vody PSH 80-200 WE a zásobníky s nepriamym ohrevom vody SB – VTH 100/120/150 a SB – VTI 100 – 500, vhodné pre kotol na tuhé palivá alebo pre plynový kotol.

Tieto produktové rady vznikajú vo výrobnom závode v Poprade, kde STIEBEL ELTRON, podobne ako aj naša sesterská značka Tatramat, pokračuje v dlhoročnej slovenskej tradícii výroby špičkových ohrievačov vody.

V našom portfóliu nájdete tiež stacionárne zásobníky SBB 300 – 600 Plus vhodné pre pripojenie k tepelnému čerpadlu aj v kombinácii so solárnymi systémami. 

Pre veľké inštalácie v penziónoch, hoteloch, školách, výrobných firmách a pod. ponúka zásobník s veľkým výkonom SBB 1000 WP SOL, ktorý je vhodný aj pre kombináciu základného zdroja tepla so solárnym systémom.

K tomuto veľkému zásobníku je k dispozícii rada elektrických vykurovacích prírub BGC a FCR s výkonom 6 – 36 kW.

Kombinácia s plynovým kotlom alebo tepelným čerpadlom funguje automaticky

Keď je vo vykurovacej sezóne v prevádzke základný zdroj tepla pre dom, napríklad plynový kotol, má zmysel ohrievať ním aj zásobník teplej vody. Plynový kotol alebo napríklad aj tepelné čerpadlo je automatickým zdrojom tepla.

Pri tomto riešení sa už nemusíte o nič starať. Všetko vyrieši regulácia zdroja tepla.

O čosi menej komfortná situácia je v prípade kotlov na tuhé palivá (drevo, uhlie), do ktorých treba prikladať. Počas vysokej tarify elektrickej energie (HDO) zásobník nahrievame kotlom.

V čase nízkej tarify teplo elektrinou iba dopĺňame.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk