Ako si vybrať ohrievač vody ku drezu?

Keď Dr. Theodorovi Stiebelovi v roku 1926 napadla myšlienka využiť elektrinu na praktické získavanie tepla, vynašiel elektrické vykurovacie teleso. Jeho prvé použitie bolo pre ohrev vody v kuchyni.

Dátum publikácie - 21.10.2020

Zásobníkový ohrev vody – lacnejšia obstarávacia cena

STIEBEL ELTRON ponúka rôzne rady elektrických zásobníkových ohrievačov vody vyrobených na Slovensku. Ku drezu, teda pre jedno odberné miesto, môžeme použiť beztlakové ohrievače vody STIEBEL ELTRON ESH U-N Trend a ESH O-N Trend, ku ktorým je nutné použiť špeciálnu beztlakovú zmiešavaciu batériu (WST, MEW, WDM).

Tieto beztlakové batérie sú vhodné nielen pre drezy, ale i umývadlá a sprchy. Keď je odber teplej vody nižší, je vhodné použiť malé tlakové zásobníky, ktoré umožňujú montáž pod/nad umývadlo alebo drez.

Pre tieto účely sa používajú zásobníkové ohrievače s objemom 5 – 15 litrov.

Ich príkon je zvyčajne 2 kW, podľa objemu sú teda za studeného stavu nahriate o 10 – 30 minút. Počas bežnej prevádzky, keď odoberáme napríklad len 3 litre vody, sa zohrejú na plnú teplotu o zhruba päť minút.

Za týchto okolností pokles teploty vody na výtoku ani nezbadáme. Teplá voda sa totiž odoberá z hornej časti zásobníka, zatiaľ čo voda z vodovodu je privádzaná do dolnej časti.

Prietokový ohrev – úspornejšia prevádzka

Pre umývadlo alebo drez môžeme použiť aj prietokový ohrievač vody. STIEBEL ELTRON je v segmente prietokových ohrievačov vody, najmä tých s väčším výkonom, svetovou špičkou.

K dispozícii sú prístroje s bohatým výberom funkcií. 

Benefitom prietokového ohrievača vody je minimálna tepelná strata, keďže v ňom po použití zostáva iba niekoľko decilitrov ohriatej vody. Nemenej dôležitou prednosťou tohto riešenia je okamžitá dostupnosť teplej vody.

Zabúdať netreba ani na malé straty v rozvodoch, za ktoré môže montáž ohrievačov priamo k miestu odberu. Pre umývadlo alebo drez v domácnosti postačuje výkon 12 kW, pre umývanie riadu napríklad v kuchynkách administratívnych budov dokonca 3 – 4 kW.

Ideálnym riešením pre tento prípad je mini prietokový ohrievač vody EIL Plus.

Ohrievač môže byť hore i dole, ale pozor na montáž!

Či bude ohrievač vody – zásobníkový alebo prietokový – nad alebo pod pracovnou doskou, umývadlom alebo drezom, je z hľadiska účinnosti ohrevu a hospodárnosti jedno. 

Pri montáži však treba dbať na správnu polohu daného prevedenia – zásobníkové ohrievače vody sa nedajú ľubovoľne otáčať.

Prívod vody je vždy dole a odber teplej vody prebieha v hornej časti nádrže. Ohrievače vody sú okrem iného vybavené termostatom a bezpečnostnou poistkou, ktoré fungujú iba v správnej polohe. 

Obrátenie polohy má zásadný vplyv na správnu funkciu, ako aj bezpečnosť prevádzky.

Z hľadiska výrobcu nie je prípustné.

Ďalej si treba dať pozor na zámenu tlakového a beztlakového prevedenia prístroja pri výbere zmiešavacej batérie. Pripojenie beztlakového zásobníka k tlakovej zmiešavacej batérii vystaví netlakovú nádrž tlaku vo vodovodnom potrubí, ktorý ju roztrhne.

To znamená nielen zničenie prístroja, ale aj veľké škody vo vlastnom, ako aj v susednom byte pod vami.

Zhrnutie

Riešenie s beztlakovým zásobníkovým ohrievačom je vzhľadom na obstaranie všeobecne lacnejšie. Dôležitým kritériom pri voľbe zásobníkového alebo prietokového ohrevu je však to, ako pravidelne a často vodu odoberáme.

Čím väčšie prestávky v odbere sú – niekoľko hodín alebo dní (napr. chaty, chalupy), tým výhodnejší je prietokový ohrev z hľadiska prevádzky, a teda i celkových nákladov na ohrev vody.

V prietokovom ohrievači nezostáva takmer žiadna voda, ktorá by počas prestávky v odbere zbytočne vychladla.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk