Aký bojler potrebuje vaša 4-členná rodina? Naše tipy

Pre stanovenie potreby teplej vody je kľúčová norma STN EN 12831-3 Časť 3: Tepelný príkon systémov na výrobu úžitkovej teplej vody a charakteristika potrieb.

Dátum publikácie - 11.11.2020

Pre štvorčlennú rodinu, ktorá síce má vaňu, ale jej členovia sa prevažne sprchujú, je väčšinou optimálny elektrický zásobníkový ohrievač vody s objemom 160 – 200 litrov.

Ďalšie príklady:

  • 2-členná rodina, v kúpeľni iba sprchový kút, obvykle stačí bojler s objemom 50 – 80l,
  • 4-členná rodina, v kúpeľni iba sprchový kút, obvykle stačí bojler s objemom 80 – 120l,
  • 4-členná rodina, v kúpeľni vaňa a sprchový kút, obvykle je potrebný bojler s objemom 120 – 150l,
  • 4-členná rodina, v kúpeľni rohová vaňa a sprchový kút, luxusná sprcha, obvykle je potrebný bojler s objemom 200l.

V prípade, že vaša rodina plánuje väčšiu spotrebu teplej vody, predstavy o vybavení kúpeľne by ste mali konzultovať s odborníkom.

Ak si zvolíte centrálny ohrev vody, STIEBEL ELTRON ponúka závesné zásobníkové ohrievače vody jednookruhové PSH 50-200 Classic a PSH 30-200 Trend so zníženou tepelnou stratou a dvojokruhové PSH 30-150 Universal EL, ktoré sa dajú namontovať zvisle alebo vodorovne.

Jednookruhové zásobníky sa ohrievajú iba pri zapnutej nízkej tarife elektriny, dvojokruhové sa dajú operatívne dobíjať aj počas vysokej tarify elektriny.

Závesné zásobníkové ohrievače vody rady PSH Universal EL umožňujú elektronické riadenie, ktoré disponuje tromi ekoprogramami:

  • ECO Comfort, 
  • ECO Plus a 
  • ECO Dynamic. 

Ďalšími funkciami sú protimrazová ochrana, obmedzenie maximálnej teploty a rýchloohrev. Výroba všetkých týchto ohrievačov vody prebieha vo výrobnom závode v Poprade.

V prietokových ohrievačoch vody sa teplo nestráca

STIEBEL ELTRON má v ponuke aj niekoľko produktových rád prietokových ohrievačov vody. Najvyššiu triedu predstavuje rada PER s bohatým vybavením funkciami typu wellness.

O čosi jednoduchšia je rada PEO a DHB-E s výkonom 11 – 27 kW alebo malý prietokový ohrievač vody na umývanie rúk a riadu EIL Trend.

Jednoznačnou prednosťou prietokových ohrievačov vody je veľmi malá vlastná strata, pretože po umývaní alebo sprchovaní v ňom zostane len malé množstvo ohriatej vody. Ďalším benefitom je okamžitá dostupnosť teplej vody, pretože prietokové ohrievače vody sa montujú čo najbližšie k miestu odberu.

Kontaktujte nás, radi vám s výberom poradíme.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk