Beztlakový ohrievač vody: Ako funguje?

Základným princípom beztlakových zásobníkov vody je nádrž, ktorá je trvale spojená s atmosférou. Od vodovodnej siete je oddelená špeciálnou zmiešavacou batériou. Tá pri otvorení ventilu teplej vody vpustí do nádrže tlak vodovodnej siete, čím vytlačí teplú vodu z výtokovej rúrky. Ventilom studenej vody na zmiešavacej batérii je následne možné primiešať studenú vodu.

Dátum publikácie - 05.08.2020

STIEBEL ELTRON je lídrom vo vývoji elektrických ohrievačov vody. Výsledkom dlhoročných skúseností sú dve funkcie beztlakových zásobníkových ohrievačov: thermostop a antitropf.

Funkcia thermostop bráni úniku tepla výtokovou rúrkou.

Základom je malý sifón (1) na výtokovej rúrke, kde sa zhromažďujú vzduchové bubliny, ktoré sa z vody uvoľňujú pri jej ohreve ohrievacím telesom (2). To bráni cirkulácii a úniku tepla cez výtokovú rúrku (3) v stave nečinnosti beztlakového ohrievača.

Funkcia antitropf zabraňuje stratám, ktoré vyvolalo zväčšovanie objemu vody pri jej ohreve.

Pri bežných beztlakových zásobníkoch táto voda odkvapkáva zo zmiešavacej batérie. Stráca sa tak nielen voda, ale aj teplo. Beztlakové zásobníky STIEBEL ELTRON sú vybavené malou expanznou nádobou (1), v ktorej sa uloží zväčšený objem vody.

Pri nasledujúcom otvorení ventilu na zmiešavacej batérii je voda dýzou, na princípe Venturiho trubice, odsatá do prúdiacej studenej vody. Expanzná nádobka sa tak vyprázdni a je pripravená na ďalší ohrev.

V prípade prietokových beztlakových ohrievačov nie sú tieto funkcie potrebné. Ich vnútorný objem je totiž malý. Dosahuje len niekoľko milimetrov, takže k takýmto tepelným stratám nedochádza.

Riešenie pre jedno odberné miesto za dobrú cenu

Beztlakové prístroje sú vždy určené pre jedno odberné miesto. Ich nádrž je vyrobená zo špeciálneho plastu. Sú tiež výrazne lacnejšie. Podmienkou pre ich prevádzku je použitie špeciálnej zmiešavacej batérie pre beztlakové prístroje.

Z ponuky STIEBEL ELTRON môžete pre jedno odberné miesto použiť beztlakové zásobníky SNU SL a SN SL.

V beztlakovom prevedení sú k dispozícii aj prietokové ohrievače EIL Trend 3/4/6.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk