Trápia váš domov vírusy a plesne? Problém zmierni moderná rekuperácia

Čistý vzduch je polovicou zdravia. Toto tvrdenie platí dvojnásobne pri boji s rôznymi vírusmi a baktériami. Zabezpečiť zdravý vzduch je v lete oveľa jednoduchšie. Stačí totiž otvoriť okno. Čo však robiť počas chladnejších dní? Riešením je riadené vetranie pomocou rekuperačnej jednotky, ktoré je efektívne a výrazne nezaťaží ani vašu peňaženku.

Dátum publikácie - 10.03.2021

Prečo je vetranie také dôležité? Nepríjemné vírusy sa prenášajú dotykom a kvapôčkami. Pred nákazou nás zaručene ochránia rozostupy, ako aj rúška a respirátory.

Odborníci však čoraz častejšie hovoria o tom, že veľký vplyv na prenos má aj šírenie vírusov aerosólom – ten vytvára každý z nás dýchaním alebo rozprávaním.

Vo vzduchu pritom zostáva aj niekoľko hodín.

„V každodennom živote by sme sa mali omnoho viac sústrediť na vetranie ako na neustálu dezinfekciu rúk a plôch," radí virológ Christian Drosten z Inštitútu Roberta Kocha v Berlíne. Vetrať v zime oknami je nepohodlné.

Dokonca takto doslova plytváme teplom.

Takéto vetranie vám tiež nezabezpečí kvalitnú výmenu vzduchu ako v prípade nepretržitého riadeného vetrania.

Vetrať sa dá aj inak ako oknom

Moderné domy sú v súčasnosti bežne vybavené technológiou, ktorá je určená pre vetranie. Ani v starších objektoch však nemusíte byť odkázaní len na otvorené okná.

Existujú totiž inteligentné riešenia pre existujúce budovy, ktoré sa jednoducho inštalujú do obvodovej steny a nevyžadujú ďalšie potrubie.

Jedným z týchto riešení je aj lokálna rekuperačná jednotka VLR 70 L Trend, ktorá zaisťuje rekuperáciu tepla, pri ktorej zachytáva veľkú časť hodnotnej tepelnej energie obsiahnutej v odpadovom vzduchu a následne ju vracia späť do čerstvého privádzaného vzduchu.

Priaznivá je aj jej cena.

Staviate? Nezabudnite na vetranie

Pri výstavbe nových budov sa v mnohých prípadoch používajú vetracie jednotky, ktoré zabezpečujú výmenu vzduchu v celej budove alebo bytovej jednotke.

Centrálne rekuperačné zariadenie VRC-W 400 vzniklo špeciálne pre priestranné byty a rodinné domy alebo menšie komerčné priestory. Táto jednotka dokáže čerstvým vzduchom zásobiť priestory až do 350 m².

Hoci ide o vyššiu investíciu, nie je rozhodne cenovo nedostupná. Výhodou je to, že tento systém dokáže získať z odpadového vzduchu až 94 % tepelnej energie.

Myslite na svoje zdravie

Simulácie ukazujú, že šírenie aerosólových častíc, a teda aj vírusov, ovplyvňuje vlhkosť vzduchu. V suchom vzduchu (pod 30 % vlhkosti) sa častice prenášajú viac ako vo vzduchu s vlhkosťou 60 % a viac.

Zariadenia pre riadené vetranie udržujú optimálnu vlhkosť okolo 40 – 50 %.

Vetracie jednotky sa od klimatizácie líšia tým, že zaisťujú výmenu vydýchaného vzduchu za čerstvý vonkajší vzduch (zatiaľ čo klimatizácia vzduch len ochladzuje), čo znamená, že „riedia” aerosól v miestnosti.

Znižujú tak riziko vírusovej nákazy.

Riadené vetranie chráni aj pred inými zdravotnými problémami – zbavuje domácnosť plesní, čo rozhodne poteší alergikov aj astmatikov. Pomocou špeciálnych filtrov tiež výrazne znižuje koncentráciu peľov, čo poteší alergikov najmä počas sezóny.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk