Obnoviteľné zdroje energie: Moderné riešenia, ktoré myslia na prírodu

Zakladateľ firmy STIEBEL ELTRON Dr. Theodor Stiebel bol vizionár, vynálezca a veľmi praktický človek. V roku 1924 vynašiel elektrické ohrevné teleso a v roku 1947 už mal 47 celosvetových patentov na jeho využívanie. Vizionársky duch sa preniesol aj na jeho dvoch synov, ktorí jeho firmu prevzali. A tak STIEBEL ELTRON ako prvý na svete zaviedol v roku 1976 sériovú výrobu tepelných čerpadiel pre rodinné domy. O rok neskôr pribudla linka na solárne termické panely – zariadenia, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie (OZE).

Slnko posiela k zemi mnohonásobne viac energie, než ľudstvo potrebuje. Za miliardy rokov sa odumretá bohatá vegetácia, prepadnutá do bažín v hlbinách Zeme, premenila na uhlie, ropu a plyn, ktoré označujeme pojmom fosílne palivá.

Ich použitie je relatívne jednoduché a medzi ľuďmi pomerne obľúbené. Číňania začali spaľovať uhlie už pred 3000 rokmi. Využívanie fosílnych palív má však háčik – ich množstvo nie je neobmedzené a ich zásoby sa nedajú obnoviť. Spaľovaním navyše vznikajú skleníkové plyny, ktoré sú príčinou klimatických zmien.

Stiebel je solárny priekopník

Až pred niekoľkými desiatkami rokov sa ľudia začali vážne zaoberať myšlienkou využívania slnečnej energie v podobe, ako nám ju slnko posiela. Koncern STIEBEL ELTRON bol vo využití OZE medzi prvými.

V súčasnosti má STIEBEL ELTRON ucelený sortiment tepelných čerpadiel vzduch-voda, radov HPA-O plus, HPA-O Premium a WPL a zem-voda radov WPF a WPC a fototermických solárnych kolektorov radu SOL 27 – zároveň ponúka tiež rozsiahle príslušenstvo, najmä akumulačné zásobníky, zásobníky teplej vody a regulátory vykurovacích sústav.

Ako dnes ľudia využívajú slnečnú energiu formou OZE?

  • Tepelnými čerpadlami využívame energiu zo vzduchu alebo zeme. Ide o prostredie s nízkou teplotou, ale s veľkým, a z hľadiska našich potrieb, neobmedzeným množstvom energie.

  • Fototermickými panelmi premieňame priame slnečné žiarenie na teplo.

  • Fotovoltickými panelmi premieňame priame slnečné žiarenie na najlepšie využiteľnú formu – elektrinu.

  • Prostredníctvom veterných elektrární využívame silu vetra, ktorého príčinou je tiež slnečné žiarenie a nerovnomerné ohrievanie povrchu zeme.

  • Vodnými elektrárňami sprostredkovane využívame odparovanie vody slnkom, vznik dažďov a následne potokov a riek.

  • Spaľovaním biomasy využívame drevnú hmotu, ktorá sa neustále obnovuje (tiež pôsobením slnka). Jej množstvo je však obmedzené.

Najjednoduchšie využitie predstavujú tepelné čerpadlá a fototermické panely, ktoré nevyžadujú zvláštnu legislatívu (okrem povolenia vrtov pre systém zem-voda, ale to vyrieši vrtná spoločnosť), prípadne v kombinácii s fotovoltikou, ktorá dodá prevádzke potrebnú elektrinu.

Výhodná je najmä prevádzka fotovoltiky s tepelným čerpadlom, akumulačným zásobníkom vykurovacej vody a zásobníkom teplej vody. Okrem iného zlepšuje možnosti akumulácie solárnej energie na noc formou tepla pre vykurovanie a v lete formou predchladenej vody pre chladenie.

Spaľovanie biomasy obmedzuje jej dostupnosť. Nevýhodou je tiež, že v dome potrebujete značný priestor na uskladnenie paliva. Zabúdať netreba ani na to, že prevádzka kotla na biomasu vyžaduje obsluhu.

Pomôžeme vám so solárnou energiou

STIEBEL ELTRON ponúka rozsiahly sortiment prístrojov a príslušenstva pre využitie OZE. Samozrejmosťou je silná obchodná a technická podpora pre ich inštaláciu. Spolupráca medzi zákazníkom a výrobcom je preto jednoduchá a bezproblémová.

Využitie tepelných čerpadiel má v porovnaní s plynom alebo kvapalnými a pevnými palivami jednu veľkú výhodu: lacnú elektrinu pre celú domácnosť. Navyše budete mať dobrý pocit z toho, že šetríte životné prostredie

Sme presvedčení, že elektrina predstavuje energetický zdroj budúcnosti. Zelená elektrina zo slnka, vetra a vodnej energie je obnoviteľná a šetrná k životnému prostrediu. A rovnako tak aj naše produkty a riešenia.

Od založenia spoločnosti sa pri vývoji a výrobe riadime jasnou víziou a vyrábame výhradne elektricky poháňané produkty – ekologické a vysoko účinné riešenia technických zariadení budov.

Autor článku: Ing. Michal Kaľavský, PhD.

Technická podpora a servis, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

+421 917 823 408