5 tipov, ako správne vetrať

Starostlivé vykurovanie a vetranie sa postará nielen o čerstvý vzduch v miestnosti, ale zároveň znižuje spotrebu energie. Je dobré poznať všetky tipy a triky.

Odpoveď na otázku, čo je to vetranie, pozná aj malé dieťa. Znamená to predsa pootvárať okná. Všetci vieme, že čerstvý vzduch v dome je dôležitý. Na tom sa zhodli všetci opýtaní okoloidúci.

S týmito piatimi tipmi od odborníkov nebudete mať v dome už nikdy ťažký vzduch:

1. Dovidenia vlhkosť, vitaj čerstvý vzduch!

Vedeli ste, že traja ľudia žijúci v jednej domácnosti vyprodukujú okolo 10 litrov vlhkosti? Aby ste vlhkosť „vyvetrali“, používajte pravidlo: Vetrajte minimálne štyrikrát denne počas 5 minút.

Spálňu by ste mali vyvetrať hneď, ako vstanete. Vyženiete tak vlhkosť, ktorá sa počas noci koncentrovala vo vzduchu, v nábytku aj v omietke. Aj bezprostredne po sprchovaní, kúpaní, varení alebo umývaní podlahy by ste mali vyvetrať.

2. Zatvorené dvere

Dvere do menej vykurovaných miestností, napríklad do pivnice, udržujte zatvorené. Tak zabránite tomu, aby teplý, vlhký vzduch prenikal do chladnejších miestností a zrážal sa na chladných stenách a oknách. Inak hrozí nebezpečenstvo tvorby plesní.

3. Kto vyklápa, ten mrzne!

Vetrať znamená pootvárať okná. Vlhký vzduch sa tak najrýchlejšie dostane von. Práve v zimných mesiacoch sa nesprávne vetranie podpisuje na energetickej efektivite.

Vzduch sa najefektívnejšie vymení krátkym vetraním cez dokorán pootvárané okná protiľahlých miestností. Vyklápanie okien je naproti tomu len plytvaním energie a okrem toho vedie k ochladzovaniu stien, najmä okenného prekladu, takže sa na ňom môže tvoriť kondenzát.

4. Okná otvoriť, kúrenie vypnúť

Ak okno otvoríte dokorán, kúrenie vždy vypnite tak, že počas vetrania uzatvoríte ventily radiátora. Ak nebude ventil termostatu otočený do nulovej polohy, prúdiaci chladný vzduch spôsobí, že sa radiátor bude ďalej zohrievať.

Následok: Vykurujete vzduch, ktorý prúdi smerom von. Celých 50 % vykúreného vzduchu sa počas vetrania cez okná „vyvetrá“. Čo urobiť, aby ste tomu zabránili?

5. Vetranie je záležitosťou správnych zariadení

Vetracie systémy na riadené vetranie sa spoľahlivo postarajú o potrebný prísun čerstvého vzduchu. Užívajte si príjemný vzduch v dome a nemyslite viac na vetranie. Obzvlášť efektívne sú vetracie zariadenia so spätným získavaním tepla, pretože využívajú až 90 percent tepla z odpadového vzduchu a vonkajšieho vzduchu a následne ho vedú späť do domu.

Chcete sa o vetracích systémoch dozvedieť ešte viac? Bojíte sa, že sú naše zariadenie príliš hlučné? Minulý mesiac sme pre vás v článku porovnávali ich hlasitosť s bežnými spotrebičmi. Objavte so STIEBEL ELTRON riešenia pre váš domov!

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk