Ako vznikal dizajn ohrievača DHE Touch

Štýlový a moderný, to je DHE Touch. Prečo vyzerá komfortný prietokový ohrievač vody od STIEBEL ELTRON tak, ako vyzerá? Produktový dizajnér Dirk Schumann nám porozprával, ako sa pomocou ceruzky, počítačovej klávesnice a kotúčovej píly podarilo z nápadu na papieri vytvoriť dizajn DHE Touch.

V bledom rannom svite stáli na ulici na okraji lesa dva srnce, ktoré zvedavo nastavovali uši a načúvali tichému zvuku ceruzky cestujúcej po papieri, ktorý k nim prenikal z otvoreného okna naproti stojaceho domu. Produktový dizajnér Dirk Schumann však ani netušil, že sa pred jeho pracovňou pohybuje divoká zver. Tak hlboko bol ponorený do svojej práce. Už od skorých ranných hodín sedel vo svojej pracovni v Münsteri. Musel dokončiť svoj nový projekt – dizajn nového prietokového ohrievača vody. Nebol to hocijaký prístroj. Nová generácia prietokových ohrievačov vody STIEBEL ELTRON mala byť vynovená od hlavy po päty s výbavou pre efektívny digitálny život. Okrem teplej vody sa zákazníci mali tešiť aj z dotykového displeja s jednoduchou obsluhou. Na výber mala byť efektívna funkcia ECO, ale i grafické zobrazenie nákladov spotreby. Znelo to dobre. Ako to však vyzeralo v praxi?

 

Dizajn DHE Touch: „Čo začína ceruzkou, končí kotúčovou pílou“

„Mojou úlohou produktového dizajnéra bolo vyjadriť hodnoty produktu navonok a dať im tvár,“ vysvetľuje Schumann, „nerobil som to však sám. Prebiehalo to v úzkej spolupráci s produktovým manažmentom STIEBEL ELTRON a tiež s kolegami z výroby. Napokon, návrh musel byť uskutočniteľný – musel sa dať vyrobiť a uspokojiť predajcu i koncového zákazníka.“

Prvé myšlienky dal na papier. Vylepšoval, premýšľal a kreslil ďalej. Papierové náčrty sa v počítači pretvorili do 3D nápadov. Nasledovali schvaľovacie konzultácie so špecializovaným oddelením STIEBEL ELTRON. Pilovali sa detaily. Postupne sa z myšlienky stával uchopiteľný produkt. „Čo začína ceruzkou, končí kotúčovou pílou“, hovorí Schumann a usmeje sa. Na prízemí jeho dizajnérskeho ateliéru je dielňa. To, čo začalo ako myšlienka, sa tu stalo hmatateľným. Model prietokového ohrievača vody dizajnér vyrobil z polyuretánu. Z obyčajného kusu plastu sa pomocou kružidla a pravítka stal prietokový ohrievač vody. Bolo potrebné ho len ofrézovať, opíliť a obrúsiť. Skutočná sochárska práca. Schumann rukou šikovne opracoval obrysy modelu, každý milimeter musel byť premyslený.

 

 

„DHE Touch bude moderný aj o 10 rokov!“

Popri tvare je typickým znakom komfortného radu prietokových ohrievačov vody STIEBEL ELTRON aj farba. Žiarivá biela je už roky typická pre dizajn STIEBEL ELTRON. Jednoduchá línia dizajnu prepožičiava prietokovému ohrievaču vody nadčasovú eleganciu. Schumannovo hlavné krédo: „Dizajn prietokových ohrievačov vody sme v spoločnosti STIEBEL ELTRON zvolili tak, aby bol moderný aj o 10 rokov. Napokon produkty STIEBEL ELTRON sú vysoko kvalitné a v kúpeľni zostávajú dlho.“ Po ukončení projektu v rukách hrdo drží hotový model. Produktový dizajnér na ňom pracoval niekoľko mesiacov.

„Pre zariadenia od STIEBEL ELTRON je typický kvalitný dizajn. Netreba ho skrývať v kúpeľňovej skrinke, skôr naopak,“ presvedčivo dodáva produktový dizajnér. Je to názor, ktorý zdieľajú aj odborníci. Dizajn DHE Touch získal ocenenia Red Dot Design Award 2015 best of the best a IF Design Award 2015.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk