Bývanie v zámockom komplexe

Nevšedný koncept bývania pre ľudí so záujmom o umenie a kultúru

Jedinečná forma bývania

Zámok Courgevaux a schátrané hospodárske budovy boli zrekonštruované a v rozsiahlom zámockom areáli vznikol ďalší obytný priestor. Zámocký komplex je vysnívaným domovom pre ľudí so záujmom o umenie a kultúru, ktorí si cenia kvalitu.

Zámocký komplex Courgevaux

Objekt:

 • Zámocký komplex Courgevaux - zámok so stodolou z roku 1684 a tehelňa z roku 1756
 • Vo vlastníctve spoločnosti Wohnwerk AG od roku 2018
 • 2021/2022 Modernizácia v troch etapách. Rekonštrukcia zámockej stodoly, novostvba prízemného objektu a realizácia prístavby k tehelni
 • Celkom 14 bytov s krytými terasami
 • Ateliéry a štúdiá, ako aj ďalšie spoločenské miestnosti

Miesto:

 • Murten, Švajčiarsko

Inštalované prístroje:

 • Tepelné čerpadlo zem-voda WPE-I 59 H 400 Premium
 • 2 x tepelné čerpadlo zem-voda WPE-I 33 H 400 Premium
 • Tepelné čerpadlo zem-voda HPG-I 15 CS Premium
 • Akumulačný zásobník SBP 700 E
 • Zásobník pre prípravu teplej vody SBB 1000 WP SOL

Realizácia:

 • Spoločnosť Wohnwerk AG

Život ako na zámku

„Ústrednou myšlienkou konceptu bývania v zámockom komplexe je, aby obyvatelia naplnili nehnuteľnosť životom. Mali by tu nielen bývať, ale tráviť aj čas v spoločenských miestnostiach. V prípade potreby sa vždy môžu vrátiť do svojich súkromných priestorov,“ vysvetľuje architekt Jann Fahrni zodpovedný za tento nezvyčajný projekt. "To, čo je na tejto nehnuteľnosti výnimočné, je jej jedinečná atmosféra," dodáva Fahrni, "ktorá je samozrejme ešte umocnená nekonvenčným konceptom bývania a životným štýlom jej obyvateľov." Okrem privátnych priestorov boli v rámci zámockého komplexu vybudované aj spoločenské miestnosti ako kuchynská dielňa, zámocká sála s krbom či podkrovné izby pre hostí.

História zámockého komplexu Courgevaux

Zámok a stodolu Courgevaux postavila okolo roku 1684 rodina Diesbachovcov. Koncom 18. storočia bol zámok rozšírený. Interiér bol zrekonštruovaný v 60. rokoch 20. storočia. Stavba tehelne sa datuje do roku 1756. Časť sušiarní bola odstránená v roku 1916. Bývalá kaplnka bola zbúraná v roku 1917. Zámok v priebehu rokov slúžil ako internátna škola pre mladých Angličanov a taktiež ako objekt pre nájomné bývanie. Rodina Raaflaubovcov v ňom žila od roku 1957, kým komplex v roku 2018 nekúpila spoločnosť Wohnwerk AG.

Záhrada s rozlohou jeden hektár v areáli zámku vyzerá veľkolepo. Zdobí ju množstvo rastlín a stromov a niekoľko miest na sedenie a oddych. Od lúky ju oddeľuje vysoký živý plot. Niekoľko úzkych cestičiek spája rôzne časti záhrady, čo je typické pre anglické krajinné záhrady. Rovnako aj obdĺžniková nádrž na vodu. Dve alpaky, ako aj pávy a bažanty sú pevnou - no zároveň mobilnou - súčasťou záhrady. Vtáky sú cez deň chované vo výbehu a v noci sú umiestnené v starej oranžérii. Oranžéria bola v minulosti miestom prezimovania rastlín. Tieto sú po novom počas zimného obdobia uložené v zimnej záhrade.

Výnimočnosť projektu je najmä v tom, že sa pôvodný zámocký komplex obnovil rekonštrukciou starých objektov a realizáciou novostavieb.

Jann Fahrni, Wohnwerk AG

Inštalovaná technológia

V každej nehnuteľnosti boli inštalované rôzne tepelné čerpadlá s odlišným výkonom. „Pri návrhu tepelného čerpadla je vždy veľmi dôležité venovať pozornosť individuálnym potrebám nehnuteľnosti,“ zdôrazňuje Patrick Waeber z technického oddelenia spoločnosti STIEBEL ELTRON Schweiz. Súčasťou systému je aj akumulačná nádrž (SBP) a zásobník na prípravu teplej vody (SBB). Objekty môžu byť tiež pasívne chladené pomocou geotermálnej sondy. Všetky inštalované zariadenia disponujú inverterovou technológiou.

"S našou širokou ponukou tepelných čerpadiel vieme bez problémov pokryť individuálne požiadavky na vykurovanie."

Patrick Waeber, technické oddelenie spoločnosti STIEBEL ELTRON Schweiz

V zámku sa používa tepelné čerpadlo zem-voda WPE-I 59 H 400 Premium. Toto zariadenie sa využíva pri vysokých požiadavkách na výkon a presvedčí svojou spoľahlivosťou.

 

V stodole a v tehelni sa využíva tepelné čerpadlo zem-voda WPE-I 33 H 400 Premium. Aj toto zariadenie je vhodné pri vysokých nárokoch na výkon. Okrem toho je aj mimoriadne tiché v prevádzke.

 

Novostavbu prízemného objektu zásobuje teplom systém tepelného čerpadla zem-voda HPG-I 15 CS Premium so 400 litrovým akumulačným zásobníkom a 500 litrovým zásobníkom pre prípravu teplej vody. S týmto inverterovým tepelným čerpadlom je okrem vykurovania a ohrevu vody možné aj pasívne chladenie. Celoročný konštantný tepelný výkon s vysokými teplotami vykurovacej vody ponúka maximálny komfort bývania bez ohľadu na ročné obdobie.

Spoznajte naše tepelné čerpadlá

Získajte prehľad o jednotlivých produktových typoch a ich technických parametroch.

Bližšie informácie o produktoch