Ohrev teplej vody: Ako znížim spotrebu v domácnosti?

Ohrev vody nie je lacná záležitosť, preto pri kúpe ohrievača vody častokrát zvažujeme, ktorý je pre nás najvhodnejší. Pokiaľ rozmýšľate, ako by ste mohli ušetriť na príprave teplej vody, pripravili sme pre vás niekoľko užitočných rád.

Dátum publikácie - 04.10.2022

Rozhoduje počet členov v domácnosti

V prvom rade pred kúpou ohrievača vody zvážte, aký veľký objem budete potrebovať do svojej domácnosti. Je jedno, či ide o elektrický bojler alebo tepelné čerpadlo na prípravu teplej vody, musíte sa zamyslieť nad tým, koľko ľudí ho bude v domácnosti využívať.

Priemerná spotreba vody za jeden deň je približne 40 l na jednu osobu. Rátame pritom s teplotou vody 40 °C, keďže na sprchovanie používame najčastejšie vodu s touto teplotou.

Keď si chcete vypočítať, aký objem ohrievača vody potrebujete, vynásobte najskôr počet osôb v domácnosti s priemernou dennou spotrebou vody v litroch. Dostanete tak približnú dennú spotrebu domácnosti.

Keďže však ide o spotrebu vody s teplotou 40 °C, ktorú získate zmiešaním teplej vody z ohrievača o teplote 60 °C so studenou vodou v batérii, dennú spotrebu domácnosti následne vydeľte dvoma a dostanete potrebný objem ohrievača vody.

Pomôžu vám s tým tieto tabuľky:

Spotreba teplej vody (l) nízka nízka stredná stredná vysoká vysoká
Použitá sadzba elektrickej energie denná 24 hod. nočná 8 hod. denná 24 hod. nočná 8 hod. denná 24 hod. nočná 8 hod.
1 osoba 30 50 30 50 50 80
2 osoby 30 50 50 80 80 120
3 osoby 50 80 80 120 100 150
4 osoby 50 100 100 150 150 200
5 osôb 80 100 120 200 200 300
6 osôb 100 120 150 200 200 300

Pri väčšom počte osôb odporúčame obrátiť sa na projektanta.

spotreba vody na rôzne činnosti pre jednu osobu (l) 40 ºC 60 ºC

umývanie rúk

1,5

0,9

sprchovanie

30

18

kúpeľ

130

78

varenie

1,7

1

bežné upratovanie

3

1,8

Dávajte pozor na tepelné straty

Pri výbere ohrievača taktiež myslite na tepelné straty. Ohrievač vody musí udržať vodu teplú počas 24 hodín a na to potrebuje určitú energiu. Čím je veličina popisujúca túto energiu menšia, tým je ohrievač vody úspornejší, pretože nemusí vydať veľké množstvo energie na ohrev vody. Tepelné straty sa merajú podľa EÚ noriem.

Záleží aj na materiáli, z ktorého je ohrievač vody vyrobený. Pokiaľ má materiál výborné izolačné vlastnosti, nemusíte sa báť žiadnych tepelných strát. Na izoláciu je najlepším riešením použiť tvrdú PU penu. Platí aj pravidlo – čím hrubšia tepelná izolácia, tým nižšie tepelné straty.

Aký najúčinnejší spôsob ohrevu vody zvoliť?

Odpoveď sa odvíja od viacerých parametrov. Staviť môžete na elektrické bojlerykombinované ohrievače vodyohrievače vody s nepriamym ohrevom alebo tepelné čerpadlá na ohrev vody.

Okrem princípu fungovania sa ich rozdiely premietajú do výšky počiatočnej investície a prevádzkových nákladov. Nájsť spomedzi nich favorita, ktorý by predstavoval optimálnu spotrebu vody, je úloha pre odborníkov.

Vo všeobecnosti môžeme vychádzať z nasledovného:

  • Elektrický bojler je prispôsobiteľný do akokoľvek veľkej domácnosti, bez ohľadu na rozlohu a počet členov.
  • Ak máte plynové ústredné kúrenie, môže byť kombinovaný ohrev dobrou voľbou. V súčasnosti však prináša mnohé úskalia. Navyše, ak potrebujete vodu ohrievať len pre bežné použitie (hygiena, riad a pod.), možnosť elektrického ohrevu sa javí ako výhodná.
  • Veľmi výhodné z hľadiska prevádzkových nákladov sú tepelné čerpadlá pre prípravu teplej vody, ktoré dokážu zachytiť a využiť energiu z okolitého prostredia.

Nové a moderné riešenia ohrevu teplej vody

Výhodou moderných ohrievačov vody je, že si môžete nastaviť teplotu vody podľa vlastnej potreby. Pre lepšiu úsporu nenastavujte vodu na príliš vysokú teplotu. Je vhodnejšie nechať zohriať väčšie množstvo vody, napríklad na 50 °C, ako menej vody na 80 °C.

Pokiaľ by bola voda zohriata na príliš vysokú teplotu, musela by sa riediť s veľkým množstvom studenej vody, a to by bola zbytočná strata energie. Dôležité je taktiež vedieť, že pri vode nad 62 °C sa tvorí vodný kameň. Najideálnejšie nastavenie teploty je do 60°C. Vtedy je dodaná energia využitá najviac.

Spoločnosť STIEBEL ELTRON vám ponúka inteligentný ohrievač vody, na ktorom si nastavíte nielen teplotu vody, ale môžete využiť aj samoučiaci mód. Ohrievač vody sa pri použití tejto funkcie naučí, kedy a koľko vody potrebujete a pripravuje vám ju presne pre daný okamih.

Ak ste teda zvyknutí po obede umývať riad, voda sa vám v tomto čase zohreje na požadovanú teplotu. Takýmto eco režimom ohrievača vody dokážete ušetriť a znížiť náklady na ohrev vody o 10 až 15 %.

Ďalším problémom ohrevu môže byť dĺžka potrubia, cez ktorú voda prechádza k miestu jej odberu. Pokiaľ je potrubie príliš dlhé, môže sa voda ochladzovať. Aj tu ale existuje riešenie, ktoré takýto problém vyrieši.

Pomôže vám použitie malolitrážneho ohrievača vody, minimalizovanie vzdialenosti ohrievača vody od odberného miesta vody a dobre izolované potrubie.

Praktické rady na záver

Ak rozmýšľate, ako ešte môžete ušetriť, skúste tieto praktické rady:

  • počas umývania zubov vypínajte tečúcu vodu,
  • umývanie riadu nechajte na umývačku,
  • ak umývate riad v dreze, zaobstarajte si perlátor,
  • uprednostňujte sprchovanie pred kúpeľom vo vani,
  • vymeňte starú sprchovaciu hlavicu za jej úsporný variant,
  • ak pôjdete na dlhšiu dovolenku, nastavte nižší ohrev teplej vody,
  • nenechávajte kvapkať kohútiky,
  • používajte pákové batérie (sú úspornejšie ako tie klasické), termostatické batérie (zmiešajú teplú a studenú vodu na požadovanú teplotu) a sprchovacie hlavice s nastaviteľným prietokom.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk