Bojler obojživelník: Využite výhodu viacerých zdrojov tepla

Bez teplej vody si svoj život vieme predstaviť len veľmi ťažko. Jej prívod do domácnosti však neraz zvyknú sprevádzať komplikácie. Vtedy prichádza na rad ohrievač vody. Obľube sa teší najmä elektrický zásobníkový ohrievač vody, ktorý poznáte z minulosti pod pojmom elektrický bojler. Počuli ste už ale o zariadení bojler obojživelník? Aké výhody vám prinesie?

Dátum publikácie - 26.05.2021

Elektrický bojler: tradičná forma ohrevu vody

Elektrický zásobníkový ohrievač vody, teda elektrický bojler, je v slovenských domácnostiach populárny dlhé roky. Ide totiž o spoľahlivé zariadenie, ktoré vám prinesie maximálny komfort teplej vody, bez ohľadu na silu rozvodov.

Jeho inštalácia je dokonca vhodná pre štandardné istenie.

Neoceniteľnou výhodou elektrického bojlera je tiež možnosť využiť špeciálnu sadzbu elektriny. Pomalým nabíjaním cez noc totiž vytvára zásobu vody, ktorá následne pokryje odberové špičky (ráno a večer).

Elektrický bojler je dnes možné vhodne nahradiť moderným zariadením s technológiou tepelného čerpadla, ktoré vám prinesie ešte viac úspor. Tomuto riešeniu sme sa venovali v minulom článku.

V špecifických situáciách je však najlepšou voľbou zariadenie s kombinovaným ohrevom vody, čiže bojler obojživelník, ktorému sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch.

Ako funguje bojler obojživelník?

Bojler obojživelník predstavuje kombinovaný ohrievač pre prípravu teplej vody. K jeho najväčším výhodám patrí to, že k ohrevu vody využíva dva rozdielne zdroje energie.

Zariadenie obsahuje elektrické ohrievacie teleso a výmenník tepla, ktorý je možné napojiť napríklad na vodu ústredného kúrenia alebo iný zdroj tepla – napríklad tepelné čerpadlo, kotol na tuhé palivo, alebo solárny systém.

Toto riešenie umožňuje počas vykurovacieho obdobia ohrievať vodu popri vykurovaní a v letných mesiacoch pomocou elektrickej energie.

Ak kotol prestane z rôznych dôvodov kúriť, tak sa voda môže automaticky zohrievať pomocou elektrického ohrievacieho telesa. Pri výpadku elektrickej energie sa na druhej strane nemusíte báť, že vodu na umývanie budete treba zohrievať v hrnci na sporáku.

Kúpou bojlera obojživelníka získate praktické a komfortné riešenie, ktorého výhody predčia aj o niečo vyššie obstarávacie náklady v porovnaní s klasickým elektrickým bojlerom.

Aké benefity vám prinesie?

Výhody, ktoré by ste mali zvážiť

Ohrievač vody s kombinovaným ohrevom je vhodnou alternatívou pre domácnosti, kde sa kúri vodou. Táto kombinácia vám zaručí zníženie nákladov.

Kombinovaný ohrev totiž umožňuje využívať aktuálny vykurovací systém na prípravu teplej vody, a tak šetrí náklady na jej prípravu. Vybrať si môžete zo zariadení s objemom od 120 litrov až do 200 litrov.

Toto zariadenie vyniká vysokou úspornosťou a nízkou energetickou náročnosťou.

Obľúbené je aj pre svoju jednoduchú inštaláciu, intuitívne ovládanie a bezproblémovú údržbu. Ďalším benefitom, ktorý by ste nemali prehliadnuť, je viacstupňová ochrana.

Zabezpečuje ju bezpečnostný termostat s poistkou proti zamrznutiu vody a prehriatiu zariadenia s funkciou resetu. Súčasťou príslušenstva je aj poistný ventil so spätnou klapkou.

Vertikálne aj horizontálne, z pravej aj z ľavej strany

Montáž kombinovaných ohrievačov vody sa dá vykonať takmer v každej kúpeľni. Nie všetci však majú veľké kúpeľne a bytové jadrá.

Často ide (najmä v panelákových bytoch) o skutočne malé miestnosti, v ktorých sa ťažko manipuluje s akýmkoľvek predmetom.

Kombinovaný bojler sa však zmestí prakticky všade.

Nemusíte sklamať klienta, že tento konkrétny model si nemôže vybrať z dôvodu zlého umiestnenia prípojky. V našej ponuke nájdete modely s horizontálnym aj vertikálnym zavesením.

Jednotlivé modely sú vyhotovené v rôznych veľkostiach od 120 až do 200 litrov.

Dokázali ste zavesiť bojler, ale prípojka je pri stene a nedá sa s ňou manipulovať?

To sa vám s kombinovaným bojlerom nestane. V našej ponuke nájdete modely s vertikálnym zavesením z pravej a z ľavej strany.

STIEBEL ELTRON pokračuje v dlhoročnej slovenskej tradícii výroby špičkových zásobníkových ohrievačov vody v Poprade. Keď si neviete rady s výberom správneho riešenia pre ohrev vody, neváhajte nás kontaktovať.

Radi vám poradíme.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk