Ležatý bojler: Ako si vybrať ten správny?

Rekonštruujete alebo staviate a chcete mať ohrev vody vo vlastnej réžii? Ohrievač vody je v tom prípade ideálnou voľbou, ako pre svoju rodinu zabezpečiť zdroj teplej vody. V prípade, ak chcete bojler pred zrakom okolia ukryť, zaujímajte sa najmä o ten horizontálny.

Dátum publikácie - 23.03.2022

Poznáme ich z detstva, z návštev a pravdepodobne aj z vlastných domovov. Ohrievače vody buď viseli v kúpeľniach vo zvislej, alebo vodorovnej polohe. Prípadne boli nainštalované v kotolni rodinného domu či v technickej miestnosti.

A tak je tomu i dnes. No kedy sa rozhodnúť pre ležatý a kedy pre vertikálny bojler?

Umiestnenie ohrievača vody nie je vedou, no treba mať na zreteli niekoľko zásad a užitočných rád. V prvom rade je dôležité, aby bol bojler nainštalovaný čo najbližšie k odbernému miestu. Čím bližšie, tým menšie budú tepelné straty v systéme rozvodu teplej vody. 

Najvhodnejším miestom je preto samotná kúpeľňa a kuchyňa, prípadne ich bezprostredná blízkosť. Predtým, než sa rozhodnete riešiť objem samotného ohrievača, nemenej dôležité je zodpovedať si otázku, či preferujete ten vertikálny alebo ležatý bojler. 

Vertikálny závesný ohrievač vody síce vodu zohreje rýchlejšie než horizontálny, no na druhej strane, horizontálny ohrievač sa dá lepšie zamaskovať. Ležatý bojler je totiž možné nainštalovať do podhľadu či zle dostupných, nevyužitých miest, kde môže fungovať skryte – nie je ho vidieť ani počuť. 

Horizontálny ohrievač vody však z tohto dôvodu býva často uložený na miestach, ktoré sú od kúpeľne či kuchyne ďalej. Preto špecialisti odporúčajú vhodne zaizolovať potrubie, aby nedochádzalo ku zbytočným tepelným stratám.

Nezáleží na tom, či ide o horizontálny alebo vertikálny ohrievač vody. Vždy dbajte o jeho umiestnenie čo najbližšie k zdroju.

Ležatý. Ale kombinovaný či elektrický?

Výberu akéhokoľvek ohrievača vody by malo predchádzať určenie reálneho spôsobu jeho využívania. Len tak viete zistiť, aký veľký bojler a aký typ budete potrebovať. Objem ohrievača vody je totiž veľmi dôležitou premennou.

Pri ležatom zásobníku platí zásada, že výsledný objem, by mal byť zhruba o 20% väčší, ako pri tom vertikálnom. Je to z dôvodu stratifikácie (vrstvenia) vody v zásobníku.

Ak ide o štvorčlennú domácnosť, v ktorej je kúpeľňa so sprchovým kútom, ideálny objem ležatého zásobníka je zhruba 100 až 150 litrov.

Ak domácnosť disponuje vaňou aj sprchovým kútom, objem ležatého ohrievača vody by mal byť 150 až 180 litrov. Ak si chce niekto dopriať oddych v rohovej vani, ideálny objem je 200 litrov.

Následne je vhodné položiť si otázku, či preferujete elektrický alebo kombinovaný ohrievač vody. Elektrický ohrievač vody možno napojiť len na elektrický zdroj. Vhodnejšie sú preto do domácností, kde nie je možné využiť ďalšie zdroje tepla.

V kombinovanom zásobníkovom ohrievači vody je okrem elektrického ohrievacieho telesa navyše aj rúrkový výmenník tepla, ktorým preteká vykurovacia voda z vykurovacieho systému. Zásobníkový ohrievač vody je tak v zimnom období ohrievaný základným zdrojom tepla v dome. Počas leta nie je na druhú stranu potrebné spúšťať základný zdroj vykurovania.

Kombinované prevedenie totiž v tomto ročnom období zaisťuje teplú vodu elektrickým ohrievacím telesom.

Ak preferujete v ležatom prevedení bojler s elektrickým ohrevom, vhodným riešením je model PSH-H, hneď s viacerými výhodami. Inštalácia naležato, šetriaca miesto, je jednou z nich. Minimálne energetické straty zabezpečuje vysoko kvalitná tepelná izolácia z tuhej polyuretánovej peny.

Ležatý ohrievač vody PSH-H je navyše chránený aj pred koróziou, a to vďaka špeciálnemu smaltovaniu a ochrannej anóde. Tvorba vodného kameňa je minimalizovaná vykurovacím telesom z ušľachtilej ocele. Jednoduchá manipulácia a dlhá životnosť je samozrejmosťou.

Dostupný je v objeme 30, 50, 80, 100, 120, 150 a 200 litrov.

Bojler PSH WE-H od STIEBEL ELTRON možno nainštalovať aj ležmo.

V prípade, že vám to technické možnosti umožňujú a premýšľate nad ležatým kombinovaným ohrievačom vody, odporúčame model PSH WE-H. Ten je možné zadovážiť si v objeme 80, 120, 150 a 200 litrov. Aj pri tomto modeli sú garantované nízke straty energie, a to vďaka kvalitnej tepelnej izolácii.

Integrovaná je aj ochrana pred mrazom.

Jednoduché nastavenie teploty od 5 až do 80 stupňov Celzia umožňuje otočný ovládač na prednej strane. Model PSH WE-H je vhodný na zásobovanie niekoľkých odberných miest.

Výber bojlera je ideálne konzultovať so špecialistom, ktorý zohľadní všetky premenné a navrhne vám individuálne riešenie presne podľa vašich potrieb a predstáv.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk