Kedy nastáva čas vymeniť bojler?

Mnohí s výmenou bojlera dlho váhajú. Boja sa totiž väčšej vstupnej investície. Zabúdajú však na to, že s kúpou nového zariadenia prinesú do svojej domácnosti nielen väčšie pohodlie, ale aj nemalú úsporu. Viete, kedy je čas na výmenu bojlera?

Dátum publikácie - 04.10.2022

Príliš dlhá doba ohrevu

Tá nám jasne napovedá, že ohrievacie teleso alebo iný zdroj ohrevu nie je v úplnom poriadku. Chyba tak môže byť na viacerých miestach naraz a za zváženie stojí aj servisná kontrola a oprava. Navyše, ak problém s neštandardne dlhou dobou ohrevu neriešite, respektíve stále odkladáte, môže vyústiť aj do ďalších komplikácií spojených s ohrevom.

Ak má však bojler už za sebou desiatky rokov, je čas na jeho výmenu – z bezpečnostného, ekonomického aj ekologického hľadiska.

Podivné zvuky a kvílenie

Počujete bojler už na chodbe v paneláku? Nie je to v poriadku. Funkčný a najmä nový bojler nevydáva žiadne nepríjemné alebo hlučné zvuky. Píska, vŕzga, počujete syčanie? Príčinou môže byť poistný ventil. Chyba poistnej armatúry zároveň môže aj za vyššie účty za spotrebu vody.

Za zvukmi však môžu stáť aj úplne iné procesy, ktoré môžu vyústiť do vážnejších problémov. Správne funkčný bojler pracuje v tichosti, akoby ste o ňom nevedeli. To znamená, že to buď nepôjde bez jeho údržby, opravy, alebo výmeny.

Kvap, kvap, kvap...

Ak tečie len nejaké tesnenie alebo je niekde prasknutá prívodová hadica, stačí chybu napraviť a nemusíte nikoho nútiť do výmeny ohrievača vody. Ak je však na zásobníku prasklina, cez ktorú sa voda dostáva na slobodu, bojler treba okamžite vymeniť.

Kto má platiť tie účty?

V dnešnom svete vládne trend úsporných spotrebičov a tohto trendu sa držíme aj my. Ak je starý bojler náročný a spotrebuje príliš veľa energie, jeho výmenou získate nielen lepší model, ale aj ušetríte peknú sumu za energie.

Účinné hospodárenie s energiou s dôrazom na úspornosť je jednou z hlavných tém súčasnosti. STIEBEL ELTRON vyrába špičkové produkty pre ohrev vody, ktoré sú zároveň mimoriadne energeticky účinné. Tieto zariadenia sa nachádzajú v najvyšších energetických triedach.

Veď tá voda je studená

Keď bojler nehreje, problémom môže byť obyčajný studený kontakt. Ten je otázkou servisu, nie výmeny. Ak odišiel niektorý z vymeniteľných komponentov bojlera, bavíme sa opäť o servise aj s radami odborníka, ktorý vyhodnotí, čo sa z dlhodobého hľadiska oplatí viac – investovať do drahšej súčiastky alebo nového bojlera.

Ak ide o väčší problém, vymeňte ohrievač čím skôr. Takýto nefunkčný bojler môže, dokonca, spôsobiť skrat alebo požiar.

Zvláštny puch

Zdá sa vám, že v miestnosti s bojlerom je neidentifikovateľný zápach? Voda v bojleri môže smrdieť, a to z rôznych dôvodov. Tými najčastejšími sú však baktérie, ktoré sa v prostredí teplej vody v bojleri môžu množiť, napríklad baktéria legionella. Tie ešte nemusia byť dôvodom na výmenu bojlera, ale na servisnú prehliadku áno – aby neohrozovali vaše zdravie.

Vymeňte starý za nový

V našej ponuke nájdete množstvo moderných modelov ohrievačov vody do každej domácnosti. Od STIEBEL ELTRON sú okrem iného k dispozícii aj riešenia pre vykurovanie, chladenie a vetranie. Ak potrebujete poradiť s výberom správneho ohrievača vody, neváhajte kontaktovať našich obchodných partnerov.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk