Elektrický bojler na stenu: Lacné riešenie sa môže vypomstiť

Teplá voda sa stala pre drvivú väčšinu z nás samozrejmosťou. Máme ju k dispozícii vždy, keď potrebujeme umyť seba alebo riad, tečie v kúpeľniach aj kuchyniach. Kým určitá skupina obyvateľstva sa spolieha na ohrev vody mimo svojho domova, v prípade rodinných a starších bytových domov ju zohrievajú bojlery. Ak je to aj váš prípad a premýšľate nad výmenou staršieho ohrievača za nový, prípadne staviate alebo prerábate, pri výbere buďte dôslední.

Dátum publikácie - 16.03.2022

Dnešné ohrievače vody možno napojiť na rôzne druhy primárneho zdroja. Najčastejšie sa ľudia rozhodujú medzi plynovým a elektrickým bojlerom. Každý z nich má svoje výhody aj nevýhody.

Plynový je dostupnejší z hľadiska prevádzkových nákladov, keďže ceny plynu sú v porovnaní s elektrinou stále nižšie, no nejde o ekologické a ani o udržateľné riešenie. Pripočítať treba pravidelnú servisnú údržbu a náklady za možné stavebné zásahy. Navyše, nie každý z nás má prístup k plynovej prípojke. 

Elektrický ohrievač vody je dostupný pre každého. Elektrifikovaná je od konca 60. rokov minulého storočia každá obec na Slovensku.

Majitelia elektrického bojlera vedia, že značné finančné prostriedky možno ušetriť aj s ním. Stačí využívať nízku tarifu elektrickej energie. Zväčša sú to dve hodiny popoludní a šesť hodín v noci. Vtedy elektrický ohrievač vody odvádza svoju prácu za rozumný peniaz.

Ako si však vybrať ten správny a nenaletieť marketingovým ťahom, prípadne nekalým praktikám?

Objem

V prvom rade je dôležité zodpovedať si otázku, aký veľký bojler budete vlastne potrebovať. V tomto prípade pomôže jednoduchá matematika a akýsi univerzálny vzorec. 

Bežná trojčlenná domácnosť minie denne 300 litrov vody. Ak číslo vydelíme dvomi, výsledkom bude ideálny objem bojlera, ktorý daná domácnosť potrebuje.

V tomto prípade je to 150 litrov.

Samozrejme, že do úvahy treba brať aj viac premenných, a preto je vhodné konzultovať otázku výberu bojlera so špecialistami zo spoločnosti STIEBEL ELTRON.

Počet odberných miest

V súčasnosti sú dostupné elektrické ohrievače vody určené pre jedno odberné miesto, t.j. jednu batériu (tlakové a beztlakové) alebo viaceré odberné miesta (len tlakové). 

Aj keď sa beztlakové riešenie môže javiť ako nekomfortné, v určitých prípadoch, napríklad keď je častejší odber menšieho množstva vody, vyjde jeho prevádzka úspornejšie ako pri osadení tlakového ohrievača. To z neho robí ideálneho kandidáta napríklad do rekreačných objektov.

Do bytov a rodinných domov sú vhodnejšie tie tlakové.

Pri umiestnení elektrického ohrievača vody dbajte aj o kúpeľňové zóny. Priamo nad vaňou ani sprchovacou vaničkou byť nesmú.

Zavesiť či postaviť?

Každý z ohrievačov vody by mal byť nainštalovaný čo najbližšie k odbernému miestu. Minimalizujú sa tak možné tepelné straty v rámci rozvodov. Umiestniť ho môžete na stenu buď naležato, alebo vo zvislej polohe.

Práve zvislý ohrievač vody vídavať najčastejšie, vodu ohrieva rýchlejšie než horizontálny.

Výhodou elektrického ohrievača vody naležato je možnosť ukryť ho pred zrakom. Nainštalovať sa dá napríklad do podhľadu či zle dostupných, nevyužitých miest. Stojatý ohrievač, ako tretia alternatíva, je možné umiestniť len na podlahu.

Týka sa to predovšetkým tých s väčším objemom vody, od približne 200 litrov.

Tepelné straty a tepelná izolácia

Ide o ďalšie dôležité kritérium výberu. Tepelné straty predstavujú množstvo energie, ktoré je potrebné dodať na to, aby si voda v ohrievači udržala vami zvolenú teplotu po dobu 24 hodín. Čím je táto hodnota menšia, tým menej energie treba.

Tým pádom ide aj o úspornejší model, čo má pozitívny vplyv na celkové náklady a rodinný rozpočet.

Aby boli tepelné straty čo najnižšie, treba sa zaujímať aj o tepelnú izoláciu. Vďaka nej nedochádza k úniku tepla do okolia. Čím hrubšia, tým menšie tepelné straty.

Najviac sa osvedčila izolácia z tvrdej PU peny.

Súčiastky a životnosť

Pýtať by ste sa mali aj na použité komponenty a súčiastky. Tie totiž ovplyvňujú nielen funkčnosť, výkon, ale najmä životnosť ohrievača vody.

Najväčším nepriateľom je korózia a vodný kameň.

Ideálny bojler je z nehrdzavejúcej ocele, s vekom príruby a nádržou z rovnakého materiálu, s kvalitným smaltovaním (so životnosťou až 15 rokov, lepšou kumuláciou a zachovávaním tepla). Vykurovacie teleso vnútri bojlera môže byť umiestnené buď v oceľovej ochrannej nádržke, alebo ponorené priamo v nádrži.

Zaujímajte sa tiež, ako má ohrev vody riešený vami vybraný model, nakoľko je to dôležité pre jednoduchšiu manipuláciu a ľahšie odstránenie možných usadenín.

Montáž a aj servis svojho elektrického ohrievača vody by ste mali nechať na profesionálov.

Udržateľnosť je novodobým trendom. Každému z nás by malo záležať na tom, akú budúcnosť a planétu zanecháme našim deťom a ich potomkom. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale prispieť k zdravšej budúcnosti našej planéty možno aj výberom vhodného ohrievača vody. Elektrické bojlery značky STIEBEL ELTRON sú vyrábané so zreteľom na udržateľnosť a maximálnu funkčnosť.

Najpredávanejším modelom z ponuky STIEBEL ELTRON je v súčasnosti elektrický ohrievač vody PSH Trend.

Bojler vyrobený pod Tatrami minimalizuje úniky tepla vďaka extra hrubej izolácii z PU peny. Zabezpečí tak dostatok teplej vody pre vašu domácnosť. Vyznačuje sa mimoriadnou energetickou úspornosťou. Disponuje protikoróznym obojstranným smaltovaním CoPro a vyhrievacím telesom z nerezovej ocele pre dlhú životnosť.

Viacstupňová ochrana vody zabezpečí bezpečné používanie.

Ponuka je dnes skutočne bohatá a poteší aj priaznivcov smart riešení. Inteligentný ohrievač vody PSH 100 Universal EL je ideálnou voľbou.

K dispozícii sú aj tzv. inteligentné ohrievače vody. Medzi veľmi obľúbené riešenia patrí v súčasnosti nástenný ohrievač vody PSH 100 Universal EL od STIEBEL ELTRON Slovakia, vyrábaný taktiež v popradských Matejovciach.

Okrem smart prevedenia je jeho veľkou výhodou možnosť namontovať ho zvislo aj vodorovne. Súčasťou je elektronický termostat s ECO funkciami, funkcia rýchleho ohrevu, inteligentná, samoučiaca sa elektronika a plynulé nastavenie teploty.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk