Aké parametre treba zohľadniť pri výbere bojlera?

Výber a kúpa nového zásobníkového ohrievača vody, ľudovo známeho ako bojler, so sebou prináša množstvo otázok. Viete, ake parametre by ste mali zvážiť a na čo si dať pozor?

Dátum publikácie - 04.10.2022

Zohľadnite tepelné straty

Okrem samotnej spotreby elektrickej energie je veľmi dôležité venovať sa téme tepelných strát. Cieľom je mať ich čo najnižšie. Tepelné straty bojlera závisia primárne od hrúbky a kvality jeho izolácie. Takisto bojler v blízkosti miesta odberu dodá teplú vodu okamžite a bez ďalších tepelných strát vznikajúcich na prívodnom potrubí.
 
Veľký vplyv má aj tvar zariadenia. Rozlišujeme horizontálne a vertikálne ohrievače vody. Vždy, ak nám to priestor na umiestnenie dovolí, je výhodnejšie využiť vertikálny bojler. Pri horizontálnom je plocha úniku tepla niekoľkonásobne väčšia.

Tlakové a beztlakové ohrievače vody – ktorý je ten pravý?

Pri správnom výbere ohrievača vody je dôležité objasniť si, či potrebujeme tlakový alebo beztlakový bojler.

Beztlakové ohrievače

Beztlakový ohrievač vody voľte všade tam, kde potrebujete často malé množstvo teplej vody. Je určený vždy len pre jedno odberné miesto. Má nízke tepelné straty. Je vhodný na chaty či do víkendových domčekov. Na umývanie rúk alebo riadov. Umiestňuje sa pod aj nad umývadlo. Beztlakový ohrievač vody funguje v zapojení len s beztlakovou batériou.

Tlakové ohrievače

Tlakové ohrievače vody môžu byť tiež malolitrážne. Majú teda rovnaké využitie ako ich beztlakoví súrodenci. Dajú sa využiť aj pre viac odberných miest. Samozrejme, k dispozícii sú aj veľkolitrážne, ktoré hravo zásobia celý rodinný dom či firmu.

Správny zásobníkový ohrievač vody

Pri výbere spôsobu ohrevu vody si musíme najmä ujasniť, aké má byť vybavenie domu alebo bytu a aké pohodlie vyžadujeme.

Najväčšiu spotrebu majú vane, vírivky s výmenou vody a komfortné (hlavové) sprchy. Zvyšná spotreba (umývadlá, bežné sprchové kúty, spotreba v kuchyni, spotreba počas upratovania) už nie je taká vysoká.

Taktiež musíme vziať do úvahy počet členov v domácnosti počas špičkovej prevádzky (a prípadné návštevy počas víkendu a pod.). Rozhodne sa treba  poradiť s predajcom, ktorý vám pomôže zodpovedať na všetky vaše otázky a odporučiť, okrem iného, vhodný objem bojlera.

Zásobníkové ohrievače vody môžeme posudzovať a porovnávať podľa nasledovných vlastností:

  • z hľadiska životnosti je dôležitá kvalita nádrže a ohrievacieho telesa, 
  • z hľadiska úspornosti a ročných nákladov je podstatná izolácia a „inteligencia“ riadiacej jednotky,
  • z hľadiska využitia a umiestnenia v interiéri je dôležitý dizajn.

Pozornosť si zaslúži kvalita nádob a antikorózna ochrana

Nezabudnite ani na nádobu bojlera. Pri beztlakových ohrievačoch vody môže byť nádoba plastová. Je odolná voči korózii a ani rokmi nemení svoje vlastnosti. Pri tlakových ohrievačoch sa využíva kvalitný oceľový plech. Ten sa smaltuje. Spoločnosť STIEBEL ELTRON používa špeciálny smalt CoPro.

Protikorózna ochrana využívaná v našich zariadeniach patrí k najspoľahlivejším na trhu. Dlhšiu životnosť bojlera zabezpečuje magnéziová anóda.

Ovládanie bojlera šité na mieru

Zariadenia môžu mať rôzne spôsoby ovládania. Okrem klasických, mechanicky nastaviteľných, sú v našej ponuke aj modernejšie verzie s digitálnym displejom a digitálnym ovládaním. Tu si veľmi jednoducho  nastavíte požadované parametre. Ide o inteligentné bojlery, ktoré si vedia množstvo a spotrebu teplej vody regulovať na základe spotrebiteľského správania.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk