Vypínate bojler kvôli šetreniu energie? Pre toto by ste to nemali robiť

Patríte k tým, ktorí pri odchode z domácnosti preventívne vypnú bojler, teda zásobníkový ohrievač vody, aby ušetrili? V článku vám prezradíme dôvody, prečo nerobíte dobre.

Dátum publikácie - 06.12.2022

Staré tradície alebo ušetrím za každú cenu

V minulosti, keď sa voda zohrievala tuhým palivom, bolo „vypínanie“ zásobníkových ohrievačov vody, teda bojlerov, prospešné. Mnohí z nás si pamätajú staré bojlery, ale i chladničky a rúry na plyn. Pri týchto zariadeniach bolo rovnako zvykom vypínať ich počas nevyužívania.

Dodnes sa zachovali zvyky, ako napríklad vypínanie svetla pri odchode z miestnosti. Mali by sme však udržiavať vodu v bojleri stále teplú?

Voda nevychladne ani za 48 hodín

Odchádzate na víkend preč? Pri odchode povypínate predlžovacie káble, vytiahnete zo zásuvky televízor a vypnete hlavný prívod vody. Pri poslednej kontrole vám možno napadne vypnúť aj bojler.

Nerobte to. Moderné bojlery majú pokročilé izolačné vlastnosti.

Voda tak počas 48 hodín úplne nevychladne (odvíja sa to od mnohých faktorov). Keď sa vrátite domov a zariadenie zapnete, vodu treba opäť zohriať na požadovanú teplotu.

Bojler nevypínajte ani pri dlhšej neprítomnosti

Pri dlhších pobytoch mimo vašej domácnosti, napríklad päť a viac dní, je zbytočný aj temperovaný ohrev vody. Vtedy môžete bojler pokojne odstaviť od udržiavania vysokej teploty vody. Rozhodne vám však neodporúčame úplné vypnutie.

Bojler je vybavený poistkou proti zamrznutiu a ochranou proti korózii.

Inteligentný program pre úsporu energie od STIEBEL ELTRON

Moderné bojlery STIEBEL ELTRON okrem iného disponujú inteligentným programom pre úsporu energie. Tie udržujú bojler, teda zásobníkový ohrievač vody, v stálej teplote aj počas vašej neprítomnosti.

Zariadenie tak spotrebuje menej energie, ako keď má celý obsah zohrievať od začiatku.

Podobné je to aj s kúrením.

Keď v zime idete do práce, nechajte radiátory zapnuté tak, aby udržiavali stálu teplotu, teda temperovali miestnosti. Po návrate domov už len prikúrite o dva až tri stupne a nemusíte vykurovať celý dom od začiatku.

Ohrev vody môže byť komfortný aj úsporný. Rozhodnutie je na vás. Vyberte si z bohatej ponuky riešení pre ohrev vody, ale aj vykurovanie, vetranie a chladenie.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk