Ako správne nastaviť bojler podľa počtu členov v domácnosti? Poradíme vám

Ako nastaviť bojler podľa počtu členov domácnosti? Tento problém trápi každého, kto nežije sám. Ako ho nastaviť tak, aby ohrieval dostatočné množstvo vody v správnom čase, no zároveň neplytval energiou, ktorá je stále drahšia? Pripravili sme pre vás stručný prehľad toho, na čo sa treba zamerať.

Dátum publikácie - 06.12.2022

Zohriatie potrebného množstva vody v ohrievači vody tak, aby bol dostatok pre každého člena domácnosti, nie je jednoduché. Začnite tým, že v bojleri budete mať správnu teplotu vody.

Aká je optimálna hodnota? Odvíja sa od ročného obdobia.

Teplota by nemala presiahnuť 65 °C

Optimálna teplota vody v bojleri by sa mala pohybovať okolo 60 stupňov. Záleží to však aj od spomínaného ročného obdobia. V letných mesiacoch vám bude určite stačiť teplota od 50 do 55 °C.

Neodporúčame vám nastavovať teplotu v bojleri vyššiu ako 65 stupňov, keďže vtedy sa z vody vynášajú soli a zanášajú ohrievacie plochy. Vzniká vodný kameň a môže dôjsť k obareniu horúcou vodou. Aby ste zefektívnili využitie teplej vody v bojleri, umiestnite ho čo najbližšie k odbernému miestu. Teda k vani, sprche či umývadlu.

Tým výrazne minimalizujete tepelné straty.

Vyberte si bojler s objemom podľa vašej spotreby

Na to, aby ste zistili, aký ohrievač vody do domácnosti si zaobstarať, potrebujete kalkulačku. Objem bojlera treba vypočítať na základe niekoľkých faktorov, ktoré rozhodnú o jeho veľkosti. Aby ste mohli s výpočtom začať, zistite, aká je vaša priemerná denná spotreba vody v litroch.

Zvyčajne sa pohybuje v množstve 100 litrov vody na osobu na deň. V tomto čísle je započítaná:

  • osobná hygiena, ako je sprcha či kúpanie – 45 l/deň na osobu,
  • splachovanie toalety – 25 l/deň na osobu,
  • pranie a upratovanie, umývanie podlahy  – 15 l/deň na osobu,
  • varenie, voda na čaj – 9 l/deň na osobu,
  • umývanie rúk a zubov –  4 l/deň na osobu,
  • pitie vody z vodovodu – 2 l/deň na osobu.

Ak v domácnosti spolu žijete traja, vaša konečná priemerná denná spotreba vody je 300 litrov. Toto číslo je iba orientačné, keďže malé deti majú menšiu dennú spotrebu vody ako dospelý človek.

Priemerná denná spotreba celej domácnosti je teda približne 300 litrov vody. Toto číslo vydeľte dvomi a dostanete ideálny objem bojlera, ktorý vám bude stačiť. V tomto prípade to je 150 litrov, čo je minimálny objem, ktorý budete potrebovať pre pohodlné fungovanie.

Berte do úvahy váš rodinný harmonogram

Hoci je veľkosť bojlera dôležitá, ešte podstatnejšie je jeho efektívne nastavenie, aby ste mali teplú vodu k dispozícii vtedy, keď ju práve potrebujete. Správny ohrievač vody udržuje vodu primerane teplú počas celého dňa, no vaša spotreba sa môže líšiť na základe mnohých faktorov.

Ovplyvniť ju môže to, kedy sa najčastejšie sprchujte, či máte malé deti, ktoré pravidelne kúpete prípadne atypické časy púšťania vody, ak napríklad pracujete na zmeny.

Podľa štatistík majú domácnosti najväčšiu spotrebu vody počas týždňa, práve vo večerných hodinách. Najmenšia je okolo obeda.

TIP: Pamätajte na to, že čím väčší je objem ohrievača, tým dlhšia bude aj doba ohrevu.

Inteligentné ohrievače vody disponujú možnosťou funkcie spätného riadenia pre efektívne využitie nízkej tarify elektrickej energie a tiež funkciou inteligentného dynamického prispôsobenia sa vlastnostiam odberu.

Šetrite s ECO Dynamic

Výhodné je napríklad použitie ohrievačov vody komfortného radu PSH Universal EL od STIEBEL ELTRON. Tieto zariadenia umožnia vďaka Smart elektronike nastavenie úsporného režimu ECO Dynamic, ktorý počas jedného týždňa vyhodnocuje množstvo a čas odberu teplej vody.

V nasledujúcom týždni vám dá v čase odberu k dispozícii potrebné množstvo zmiešanej vody.

Prístroj sleduje váš odber a tomu automaticky prispôsobí aj čas ohrevu. Tento šetriaci režim je optimálnym riešením v prípade, ak počas týždňa potrebujete teplú vodu vždy v rovnakom čase. Keď sa vaša doba odberu zmení, v nasledujúcom týždni vám bude voda k dispozícii v zmenenom čase.

Prácu s vodou a jej ohrevom takto výrazne zefektívnite, čo sa odrazí aj na vašom účte za energie. Pred výberom vhodného riešenia vám odporúčame vypočítať si, aký veľký zásobníkový ohrievač vody potrebujete.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk