Tatramat je STIEBEL ELTRON. Meno sa mení, kvalita spod Tatier zostáva

Prázdniny u babky na dedine sa vďaka nemu zmenili. Na kúpanie už nebolo treba ohrievať vodu v hrncoch na sporáku. Dedko zrazu zapol Tatramat bojler a teplá voda tiekla z kohútika. Od tých čias sa Tatramat veľmi zmenil a od roku 2022 v záujme napredovania prijal meno STIEBEL ELTRON.

Dátum publikácie - 06.10.2023

Od klincov cez riady až po bielu techniku

Počiatky Tatramatu siahajú do prvej polovice 19. storočia. Carl August Scholtz založil v obci Matejovce (dnes súčasť Popradu) malú rodinnú firmu na výrobu klincov a česadiel pre dobytok.

Firma sa sústredila na strojárske výrobky a neskôr sa začala zameriavať na výrobu pocínovaného a pozinkovaného tovaru pre domácnosť. Táto technológia postupne prešla až do produkcie lakovaných a pozinkovaných sudov či smaltovaného a hliníkového riadu. 

V 60. rokoch 20. storočia boli vyrobené prvé elektrospotrebiče a od roku 1974 sa už predávali pod názvom Tatramat. Táto značka sa za socializmu považovala za špičku na trhu bielej techniky.

Asi si pamätáte, že legendárnu práčku „tatramatku” mal doma snáď každý.

Tatramat, ako ho poznáme dnes

Pád červenej opony a privatizácia priniesli veľa zmien pre podniky. Tatramat, našťastie, prežil, ale musel sa spojiť so zvučným svetovým menom. Obľúbené práčky „tatramatky” sa zmenili na Whirlpool.

Američania, ktorí podnik kúpili, postupne ovládli výrobnú divíziu v Poprade, ale už výlučne pod svojou značkou.

Sekcia ohrievačov vody fungovala bez zahraničného investora až do roku 2004, kedy sa stala súčasťou skupiny STIEBEL ELTRON. V roku 2022 boli všetky produkty postupne premenované.

Ohrievač vody Tatramat, tak už v predajniach dostanete len pod názvom STIEBEL ELTRON.

Ako dnes nájdete produktové rady Tatramat?

Tradícia výroby elektrických ohrievačov vody pretrváva na Slovensku dodnes. Veľmi úspešnú produktovú líniu Tatramat EOV teraz nájdete pod názvom STIEBEL ELTRON PSH.

Oproti starým modelom Tatramatu, ktoré si pamätáme z prázdnin na vidieku, má rada PSH niekoľko moderných noviniek.

Najobľúbenejší zástupca tejto rady, model PSH 120 Trend, disponuje veľmi kvalitnou izoláciou. Oproti starším predchodcom teda udrží vodu v nádrži dlhšie teplú. Nie je nutné zbytočne viackrát ohrievať vodu, ktorá čaká na použitie.

Ak máte letnú chalupu, kde sa v zime nezdržiavate a bojíte sa poškodenia bojlera kvôli mrazom, model PSH 120 Trend je pre vás ideálny kandidát. Je totiž vybavený protimrazovou ochranou. Ak žijete v oblasti, kde je menej kvalitná, tvrdá voda, STIEBEL ELTRON má pre vás opäť riešenie. Vnútorná nádrž bojlera je špeciálne smaltovaná a v kombinácii s vymeniteľnou ochrannou anódou je zabezpečená dlhá životnosť prístroja. 

Či už si pamätáte Tatramat z prázdnin u babičky, alebo ste zaregistrovali STIEBEL ELTRON a jeho nové inteligentné riešenia, obe značky nasledujú spoločnú víziu. Dopriať rodinám komfortný domov za každých okolností.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk