Ohrev teplej vody v rekreačnom objekte: Aký ohrievač zvoliť?

Zariaďujete chatu a rozmýšľate, aký ohrievač vody zvoliť? Najprv si treba ujasniť základné otázky. Aké médium môžeme na ohrev vody použiť? Koľko osôb bude teplú vodu využívať? Bude objekt používaný aj v zime?

Dátum publikácie - 13.03.2023

Zásadným aspektom pri výbere ohrievača teplej vody je zdroj energie pre ohrev vody.

Podľa tohto kritéria rozlišujeme 6 základných skupín ohrievačov:

  1. Elektrické – úplne najbežnejšie sú zásobníkové typy ohrievačov vody (bojlery), s ktorých podobou sme sa stretávali na prázdninách u babky. Majú jednoduchý princíp ohrevu teplej vody. Zariadenie stačí pripojiť na zdroj elektrického napätia. Pre objekty, ktoré sú využívané väčšinou nepravidelne a rôznym počtom ľudí, je ideálnym prístrojom prietokový ohrievač. Ten je však náročnější na velikost elektrické přípojky. 

  2. Kombinované – ľudovo prezývané aj obojživelníky. Voda v nádrži je ohrievaná buď z ústredného kúrenia, alebo z elektrickej siete. V zime si teda na chate ohrejete vodu počas kúrenia a v lete sa automaticky ohreje elektrinou.

  3. Ohrievače s nepriamym ohrevom – zdrojom ohrevu je iba vykurovací systém alebo iný tepelný zdroj (kotol, krbová vložka atď.).

  4. Solárne – teplá voda sa získava pomocou slnečného žiarenia. Termické solárne panely ohrievajú nemrznúcu zmes, ktorá pomocou výmenníka v nádrži ohrieva vodu. V čase, keď slnko nesvieti, pomôže elektrické vykurovacie teleso.

  5. Plynové prietokové ohrievače (nazývané aj karmy) – hodia sa všade tam, kde je prípojka na zemný plyn. Niektoré modely je dokonca možné prerobiť na plynovú fľašu. Samozrejme, na takýto zásah je nutný profesionálny technik.

  6. Tepelné čerpadlá – fungujú opačne ako chladnička. Vyžadujú tiež napojenie na elektrickú energiu, ale využívajú ju s vyššou účinnosťou. Tepelné čerpadlo zaistí vykurovanie aj prípravu teplej vody. Je možné použiť aj samostatné vnútorné tepelné čerpadlo na ohrev vody, využívajúce ako zdroj tepla vzduch z miestnosti inštalácie.

Aká veľká je vaša chata?

Ak vlastníte menšiu nehnuteľnosť, ktorú nevyužívate celoročne, tepelné čerpadlo nie je ideálnym riešením. Investícia do tohto riešenia sa vám neoplatí.

Vyžaduje okrem kompresora aj ďalšie akumulačné nádoby, veľký zásobník na vodu, úpravovňu vody, expanzné nádoby atď. 

Tiež si treba zvážiť, aký veľký zásobník na teplú vodu potrebujete. Veľký objem znamená viac priestoru aj väčšie tepelné straty, ak ho nepoužívate.

V prípade malých odberov a dostatočnej elektrickej prípojky (pre sprchu odporúčaný výkon 12 kW / 400 V) zvážte prietokový ohrievač.

Berte tiež do úvahy, aké miestnosti sú napojené na teplú vodu, tj.počet odberných miest a ich rozmiestnenie. Je na chate aj kúpeľňa?  Podľa toho siahnite buď po jednom veľkom centrálnom ohrievači vody s rozvodom, alebo riešte ohrev viacerými menšími ohrievačmi.

Ako často na chatu chodíte?

Frekvencia návštev je kľúčová pri výbere typu ohrievača. Ak vlastníte malú chatku, kde si chodíte nabiť baterky do záhradky, je ideálnou voľbou spomínaný prietokový ohrievač. Ten zohreje menšie objemy vody okamžite a voda zbytočne nestojí v zásobníku.

Ak máte letnú chatu, treba zaobstarať ohrievač, ktorý umožňuje vypustenie vody.

Pri väčšine prietokových ohrievačov to nie je možné. U bojlerov odporúčame inštalovať vypúšťací kohút medzi prípojku studenej vody do ohrievača a poistný ventil. V zime prídu mrazy a nevypustený prístroj ich musí prežiť bez ujmy. 

V tomto prípade sú zaujímavou alternatívou aj solárne ohrievače pripojené na termické solárne panely, ktoré majú najvyšší výkon práve v teplých slnečných mesiacoch. Opäť však musíte myslieť aj na protimrazovú ochranu vody v zásobníku a v rozvodoch.

Pre chaty pri lyžiarskych strediskách, ktoré navštevujete najmä v období snehu, je typické kúrenie pevným palivom.

Preto treba zvážiť nepriamoohrevný zásobníkový ohrievač s napojením na tento zdroj tepla. 

Ak je vaša chata elektrifikovaná, treba v prípade starších nehnuteľností skontrolovať kvalitu elektrickej siete. Nebolo by rozumné predimenzovať elektrický okruh v chate.

Pri výbere typu ohrievača teplej vody na chatu sa riaďte hlavne zdravým sedliackym rozumom.

Zvážte všetky možnosti nehnuteľnosti a účel využitia. Ak by ste si nevedeli rady, neváhajte kontaktovať našich obchodných partnerov a oni vám pri výbere spoľahlivo poradia.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk