Ako vypustiť bojler? Jednoduchý návod

Používate ohrev vody vo svojom rekreačnom objekte len od jari do jesene a vypúšťate vodu z rozvodov a bojlera pred zimným obdobím? Máme pre vás jednoduchý návod, ako dostať z ohrievača všetku vodu.

Dátum publikácie - 13.03.2023

Nie je bojler ako bojler. Pre každú značku a typ ohrievača platí trochu iný postup. Ak je váš spotrebič ešte v záruke, je ideálne, aby ste doň nezasahovali.

V prípade potreby zavolajte radšej autorizovaný servis.

Ak však potrebujete spotrebič čo najskôr vypustiť, dôkladne si preštudujte návod na obsluhu vášho bojlera. Pravdepodobne v ňom nájdete postup, ktorý sedí presne na váš typ. 

Ako vypustiť bojler – krok za krokom:

  1. Vypnite bojler a odpojte ho z elektrickej siete. Uzatvorte centrálny prívod vody. 

  2. Úplne otvorte všetky vodovodné kohútiky na teplú vodu. Tá musí kompletne odtiecť z celej armatúry.

  3. V prípade, že je ohrievač priamo vybavený vstavaným alebo predradeným vypúšťacím ventilom, vyvedieme vodu pomocou hadice do odpadu alebo pod vyústenie vypúšťacieho ventilu ohrievača umiestnime dostatočne veľkú nádobu. Poprípade vodu vypustíme cez poistný ventil – toto riešenie ale nie je z technického pohľadu optimálne, pretože pri ňom môže dôjsť k jeho zaneseniu sedimentmi z dna nádrže.

  4. Po úplnom vypustení vody z ohrievača všetky odberné batérie opäť zatvoríme

  5. Potrubie býva vybavené v najnižšom bode vypúšťacím ventilom, ktorý tiež otvoríme a vodu z rúrok vypustíme.

  6. Pred opätovnou prevádzkou na jar sa odporúča bojler vypláchnuť (pri nezapnutom výhrevnom telese otvoriť na niekoľko minút kohútik teplej vody).

Aké náradie budete potrebovať?

Keď sa pustíte do vypúšťania bojlera sami, zídu sa vám:

  • Rôzne typy skrutkovačov na odstránenie krytu a ďalších častíc. 
  • Nezabudnite tiež na spomínanú hadicu alebo odvodnú rúru.

Vypustiť bojler nie je kutilská hobby zábava. Vyžaduje si viacero zručností, či už inštalatérskych, alebo elektrikárskych. Určite nikdy nič nepokazíte, ak počkáte na kvalitný servis

S opravou bojlera alebo jeho profylaktickou kontrolou (komplexnou vizuálnou a elektrickou kontrolou zariadenia s odskúšaním všetkých prevádzkových režimov) tiež odporúčame obrátiť sa na odborný servis alebo montážnu firmu.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk