Elektrický ohrev vody: Top zariadenia a komu sa oplatia?

To, že otvoríme vodovodný kohútik a tečie nám teplá voda je pre väčšinu dnešných slovenských domácností úplná samozrejmosť. Technický pokrok nám uľahčuje každodennosť. Ako však využiť technológie, aby odľahčili aj našu peňaženku? Predstavíme vám top zariadenia na ohrev vody.

Dátum publikácie - 21.04.2023

S kvalitnou izoláciou viete ušetriť aj 73 eur

Keď sa povie ohrev vody, každému pravdepodobne ako prvý napadne klasický elektrický ohrev vody. Najmä v minulosti sa najväčšej popularite tešili zásobníkové elektrické ohrievače vody, ľudovo nazývané bojlery.

Veď aj keď ste možno chodili na návštevu k babičke, zapla bojler, počkali ste hodinku a teplá voda bola na svete. Dnes teplá voda tečie z kohútika neustále a netreba na ňu čakať. To sa zmenilo, ale bojlery stále zostali. Akurát ich nahradili výkonnejší príbuzní.

Zásobníkové ohrievače vody sú stále výborným centrálnym riešením jej ohrevu.

Ak sa rozhodnete pre jeden veľký ohrievač vody, z ktorého budete viesť teplú vodu do celej domácnosti, elektrický zásobníkový ohrievač vody je riešením. Treba si však dávať pozor, ako často teplú vody využívate.

Teplá voda akumuluje v nádrži, a ak ju neminiete, termostat ju dohrieva. To znamená, že tú istú vodu môžete z dôvodu tepelných strát zohriať aj viackrát za deň. Pri výbere zásobníkového elektrického ohrievača vody starostlivo porovnajte hrúbky izolácie jednotlivých prístrojov.

Hlavným ukazovateľom pre tento parameter je tzv. tepelná strata ohrievača.

V Tabuľke č. 1 sme porovnali, koľko vás stoja straty rôzne zaizolovaných bojlerov (PSH 80 Trend, Typ 1, 2, 3 a 4). Pri štvorčlennej domácnosti môžete ušetriť vyše 73 eur ročne kúpou kvalitnejšie zaizolovaného ohrievača vody.

Tabuľka č. 1: Náklady na ohrev vody vzhľadom na hrúbku izolácie elektrických bojlerov

Ohrev pomocou zdroja PSH 80 Trend Typ 1 Typ 2 Typ 3 Typ 4
Hrúbka tepelnej izolácie (mm) 48 14 18 27 32
Tepelná strata (kWh/deň) 0,79 1,8 1,52 1,43 1,10
Náklady na pokrytie tepelnej straty za rok (€) 57 131 110 104 80
Úspora oproti PSH 80 Trend (€) 0 73 53 46 23

Zdroj dát: Interný. Hodnoty hrúbky izolácie a tepelných strát boli zmerané nezávislou skúšobňou TÜV Rheinland Nemecko (na vyžiadanie STE); ceny elektriny – vládou (SR) zastropované ceny podľa Nariadenia vlády 19/23: elektrina 199 €/MWh, plyn 99 €/MWh

Okrem zásobníkových ohrievačov vody sú známe aj prietokové elektrické ohrievače vody. Tie sa využívajú najčastejšie lokálne s umiestnením bezprostredne k odbernému miestu.

STIEBEL ELTRON ponúka aj rad vysokovýkonných prietokových ohrievačov vody, ktorý sa dá pripojiť na viacero odberných miest.

Tieto ohrievače vody sú ideálnym riešením tam, kde potrebujete teplú vodu okamžite. Ohrejete toľko vody, koľko je aktuálna potreba, ale pri väčších objemoch je tento spôsob elektrického ohrevu neefektívny.

Pri väčších objemoch patrí medzi top zariadenia na trhu aj tepelné čerpadlo pre ohrev vody. Jeho funkcie sme bližšie priblížili v relácii Postav dom, zasaď strom.

Okrem okolitého vzduchu, z ktorého získava tepelné čerpadlo energiu, potrebuje pre svoj chod aj elektrickú energiu. Dokáže z nej vyrábať teplo trikrát efektívnejšie ako elektrický bojler.

Od slov k číslam

Aby sme si názornejšie vysvetlili, koľko nás stojí ohrev vody, predstavme si našu vymyslenú rodinu Stieblovcov. Stieblovci sú v domácnosti štyria:

  1. mama Janka,
  2. otec Ondrej,
  3. deti Jožko a
  4. Lenka.

Stieblovci potrebujú pre svoj komfortný život dvesto litrov teplej vody denne. Bývajú v dome a pokazil sa im starý bojler.

Mama Janka už dlhšie pozerá po zariadeniach od STIEBEL ELTRON.

Pre ňu je dôležité, aby sa so spotrebou teplej vody nemusela obmedzovať. Aby si mohla umyť vlasy každý deň bez nutnosti zažívať studené sprchy ako členka ľadových medveďov.

Otec Ondrej je však strojný inžinier. Na všetko ide matematicky.

Preto sa rozhodol, že vypočíta, koľko by ich stál ohrev vody, keby mali tepelné čerpadlo pre ohrev vody, elektrický bojler a plynový kotol. Prietokový ohrievač vody zavrhol, keďže jeho dom nedisponuje 400 V istením.

Prietokové ohrievače vody s vyšším výkonom, ktoré by pokryli potreby jeho rodiny, totiž vyžadujú vyššie istenie.

Na začiatok si naštudoval cenovú politiku energií. Vie, že vláda pre rok 2023 určila stropovú cenu za elektrinu na 199 eur za 1 MWh. Tiež zistil, že cena plynu bola regulovaná na 99 eur za 1 MWh. 

Potom vypočítal, že pre ich domácnosť je potrebné prijať 5,69 kWh tepla na ohrev vody. Následne si vypočítal, koľko by stála táto energia, keby ju vyrobili jednotlivé prístroje. Všetky hodnoty zapísal do tabuľky (Tab. č. 2). Za denný ohrev vody pomocou klasického elektrického zásobníka by zaplatil za 5,69 kWh - 1,13 eur.

Keďže tepelné čerpadlo vyrába teplo trikrát efektívnejšie, potreba energie z elektrickej siete je pri tejto modelovej situácii 1,78 kWh za deň, čo predstavuje, že rodina zaplatí 0,35 eur. V prípade ohrevu prostredníctvom plynového kotla je to 0,56 eur. 

Keď si však prerátal ročnú spotrebu, zistil, že s tepelným čerpadlom by oproti obyčajnému bojleru celkovo ušetril až vyše 284 eur ročne. Rozhodol sa teda, že sa informuje o vstupných nákladoch pre tepelné čerpadlo a zistil, že za pár rokov sa mu investícia vráti.

Tabuľka č. 2: Prepočty ceny energií pána Stiebla. Prepočty ohrevu teplej vody pre štvorčlennú domácnosť.

Spotreba vody za deň

200 l

Teplota studenej vody

10 °C

Teplota teplej vody v zásobníku

55 °C

Denná spotreba tepla na ohrev vody

5,69 kWh

Elektrický bojler: cena za kWh

0,199 €

Tepelné čerpadlo: cena za kWh

0,199 €

Plynový kotol: cena za kWh

0,099 €

Elektrický bojler: cena za deň/rok

1,13 € / 412,45 €

Tepelné čerpadlo: cena za deň/rok

0,35 € / 127,75 €

Plynový kotol: cena za deň/rok

0,56 € / 205,61 €

Zdroj dát: Interný. Ceny elektriny a plynu viď vyššie. SCOP pre ohrev vody 3,2

Technologický pokrok nám prináša toľko noviniek, že aj každodenná vec ako ohrev vody sa dá vykonávať šetrnejšie. Dúfame, že vám výpočty a tabuľky pána Stiebla pomôžu zorientovať sa a vybrať ten správny elektrický alebo plynový ohrievač. 

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk