Ako si vybrať ten správny bojler?

Bez teplej vody sa nezaobíde žiadna domácnosť. Pri výbere vhodného zásobníkového ohrievača vody, ľudovo známeho pod pojmom bojler, sa však netreba unáhliť. Poradíme vám, ako si vybrať správne riešenie a v čom sa jednotlivé typy líšia.

Dátum publikácie - 04.10.2022

Z akých typov bojlerov si môžete vybrať?

Moderné zásobníkové ohrievače vody sa vyrábajú v niekoľkých prevedeniach. Vo všeobecnosti ich môžeme rozdeliť na:

  • závesné a stacionárne (z hľadiska umiestnenia v interiéri),
  • tlakové a beztlakové (z hľadiska prevedenia nádoby na vodu a zabezpečenia tlaku),
  • elektrické, kombinované a s nepriamym ohrevom (z hľadiska zdroja tepla),
  • malolitrážne a veľkolitrážne (z hľadiska objemu).

Závesný alebo stacionárny?

Nevýhodou závesných zásobníkových ohrievačov vody je to, že ich obmedzuje hmotnosť. Do úvahy preto treba vziať nosnosť stien a závesných systémov. Obvykle majú objem do 200 litrov.

Keď máte záujem o väčší zásobníkový ohrievač vody, siahnite po stacionárnom riešení umiestnenom na podlahe.

Tlakový alebo beztlakový bojler?

Pri beztlakových bojleroch by ste mali brať na vedomie, že musia byť pripojené k špeciálnej beztlakovej výtokovej batérii. Môžu tiež zásobovať výhradne jedno odberné miesto.

V prípade tlakových bojlerov podobné obmedzenie neexistuje. Tieto riešenia sa pripájajú prostredníctvom bežných tlakových výtokových batérií.

Malolitrážne ohrievače vody

Malé zásobníkové ohrievače vody sa dokonale hodia do malých chát, do samostatnej kúpeľne na konci domu alebo do kancelárie. Ak však plánujete zabezpečiť teplú vodu pre sprchu, celý byt alebo dom, 5 alebo 15 litrový ohrievač vám stačiť nebude.

Elektrické bojlery

Existuje len jeden dôvod, pre ktorý by ste si nemohli dovoliť inštaláciu elektrického ohrievača vody – ak nemáte v dome zavedenú elektrinu. V takom prípade však asi nenamontujete žiadny bojler. Elektrické bojlery v našej ponuke sú univerzálne pre každú príležitosť a ponúkame ich v celej škále vyhotovení a veľkostí.

Kombinované ohrievače vody

Sú vhodné do domácností, kde kompletne prekopávate systém ohrevu vody a vykurovania. Ak však plánujete len obyčajný ohrev vody pre bežné použitie (sprcha, umývadlo, riad a pod.) a nechcete bojler napojiť na rozvod ústredného kúrenia, kombinovaný bojler je pre vás zbytočný.

Plynové ohrievače vody

Máte v dome zavedený plyn? Skvelé. Ak nemáte žiadne výhrady proti jeho používaniu, plynový bojler je pre vás ideálnou voľbou. Bez plynu však musíte hľadať inú alternatívu.

Ak plyn máte, no nie ste si istí touto voľbou, zvážte viacero aspektov: počiatočnú investíciu, prevádzkové náklady, účinnosť a taktiež súčasnú geopolitickú situáciu, ktorú v prípade dodávok plynu charakterizuje turbulentné obdobie.

Ohrievače vody s nepriamym ohrevom

Výborná alternatíva pre tých, ktorí majú k dispozícii vlastný zdroj tepla (kondenzačný kotol, kotol na tuhé palivo, tepelné čerpadlo) a čerpadlo ústredného kúrenia. Ohrievače s nepriamym ohrevom sú pre vás bez splnenia týchto podmienok nevhodné.

Solárne ohrievače vody

Pri tomto riešení je zrejme každému jasné, či si môže dovoliť jeho montáž. Máte solárne panely? Nie je nad čím rozmýšľať. Keď ich nemáte, stále si ich môžete zaobstarať. Solárne ohrievače vody však nie sú pre každého. V paneláku len ťažko nainštalujete kolektory na balkón či na strechu, a preto je tento typ ohrevu ideálny pre rodinné domy.

Solárne ohrievače vody je dobré zvážiť napríklad vtedy, ak ohrievate aj vodu v bazéne. Hoci návratnosť počiatočnej investície môže trvať viac než 10 rokov, v súčasnosti treba myslieť aj na ekologický rozmer, ako aj fakt, že energia získaná zo slnka je zadarmo.

Ohrievače vody s technológiou tepelného čerpadla

Najmodernejší a zároveň najefektívnejší spôsob ohrevu vody v súčasnosti zabezpečujú ohrievače vody s technológiou tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo znásobí dodanú energiu viac ako trojnásobne a využije ju na ohrev vody.

To znamená, že na 1 kW dodanej elektrickej energie pripadá viac ako 3 kW tepelnej energie, ktorá je k dispozícii pre ohrev teplej vody.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk