Aké sú náklady na elektrinu v novom dome? Odpoveď vás prekvapí

Cena elektriny neustále vzrastá. Stúpanie cien sa nás priamo týka, keďže elektrickú energiu potrebujeme na chod našej domácnosti. Koľko zaplatí za elektrinu trojčlenná rodina v novom dome?

Dátum publikácie - 21.04.2023

Vo svete pozorujeme čoraz väčší nedostatok plynu a elektriny. Momentálne sa v EÚ dováža vyše 50 % spotrebovanej energie, čo sa odráža na neustálom vzraste cien. Cena elektriny stúpla o 24,7 % (v rokoch 2005 až 2021).

Po roku 2021 zaznamenala mierny pokles o 1,1 %.

Zdroj: Enviroportal.sk

Prakticky to pre nás znamená, že za elektrinu v domácnosti si neustále priplácame. Podľa nariadenia vlády zo 17. 1. 2023 nesmie cena za elektrinu v 2023 prekročiť 199 eur na MWh dodanej elektriny, čo je 0,199 € za kWh.

Zas si môžeme všimnúť nárast od roku 2021.

Ako sa ceny dotýkajú trojčlennej domácnosti?

Aby sme si vytvorili reálnu predstavu, pripravil portál Elektro.tzb-info.cz energetickú analýzu potrieb trojčlennej českej domácnosti (dvaja dospelí a jedno dieťa) žijúcej v mestskom byte.

Táto analýza sa dá z hľadiska spotreby aplikovať aj na slovenský trh a rodinný dom.

Ohrev vody tvorí až 20 % spotreby energie v domácnosti. Kúrenie elektrinou na spotrebe predstavuje až 63 %. Zvyšok sa využije na bežnú spotrebu. 

Najväčší žrúti zo spotrebičov sa využívajú na:

  • prípravu pokrmov – 20 %,
  • chladenie – 18 %,
  • svietenie – 16,6 %,
  • kancelársku technika – 14 %,
  • prehrávanie audia a videa – 11 %,
  • umývanie riadu a pranie – 13 %,
  • ostatné spotrebiče – 13 %.

Celková spotreba energie je 15 771 kWh za rok. Tá by nás na základe cien schválených vládou stála maximálne 3 140 €. Na kúrenie sa spotrebuje 10 000 kWh za rok. To predstavuje sumu 1 990 €.

Ročne na ohrev vody minieme 3 128 kWh a zaplatíme zaň 622 €. Ročná spotreba elektriny na samotné spotrebiče je 2 643 kWh a stojí nás 526 €.

Grafické znázornenie spotreby elektriny v domácnosti

Zdroj grafu: Graf bol prebratý zo stránky Elektro.tzb-info.cz

Prognózy nie sú ružové ani v budúcnosti. Odhaduje sa, že v roku 2030 sa bude dovážať už vyše 70 % elektrickej energie. 

Stále síce platí, že najviac energie sa míňa na kúrenie a ohrev vody. Tieto množstvá sa postupne budú čoraz viac približovať k bežnej spotrebe elektrickými spotrebičmi. 

Stav zapríčinilo viacero faktorov.

Novozrekonštruované nehnuteľnosti majú vďaka moderným izoláciám polovičné alebo tretinové tepelné straty. Taktiež sa zvyšuje efektivita zariadení pre ohrev vody a kúrenie. 

Moderné prístroje ako tepelné čerpadlo majú až 3x väčšiu účinnosť.

Zatiaľ čo elektrické spotrebiče, ktoré využívame denne, zvyšujú svoju účinnosť pomaly. Treba si uvedomiť, že ich používame v domácnosti stále viac.

Ako sa dá ušetriť v novom dome?

Pri stavbe alebo rekonštrukcii domu treba okrem kvalitnej izolácie dbať aj na dokonalé riadiace systémy. Práve tie nám pomáhajú optimalizovať hospodárenie s elektrickou energiou. 

Využitie inteligentných budov a zariadení s inteligentným ovládaním dokáže ušetriť nemalé peniaze. Treba sa pripraviť, že vstupná investícia je vyššia, ale návratnosť sa dá jednoducho vypočítať.

V konečnej kalkulácii energií v dome hrá svoju rolu aj:

  • orientácia budovy,
  • veľkosť okien a
  • použitie farieb.

Netreba zabúdať ani na ekologické správanie členov domácnosti. Zdajú sa vám vaše náklady na elektrinu v novom dome vysoké? Kontaktujte nás v STIEBEL ELTRON a radi vám poradíme, ako optimalizovať vaše náklady použitím vhodných elektrických zariadení.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk