7 zaujímavostí o používaní tepelného čerpadla pre ohrev teplej vody

Možností, ako zohrievať v domácnosti teplú vodu, je mnoho. No keď hľadáte úsporné, šikovné a nenáročné riešenie, porozmýšľajte nad tepelným čerpadlom pre ohrev vody. V tomto článku sa budeme venovať jeho najväčším výhodám.

Dátum publikácie - 04.10.2022

1. Ako funguje tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo vzduch-voda funguje na princípe chladiaceho okruhu, v ktorom prúdi chladivo z čerpadlovej jednotky do výmenníka. Toto chladivo mení svoje skupenstvo a spoločne s elektrickou energiou vám ohreje vodu podľa potreby.

Oproti klasickým ohrievačom vody či solárnym ohrievačom vody má oveľa nižšie tepelné straty. Vďaka tepelnému čerpadlu je výkon, ktorým je voda ohrievaná, až 3-krát vyšší ako spotreba elektrickej energie.

2. Dve tretiny až tri štvrtiny energie zadarmo

Účinnosť prenosu tepla tepelným čerpadlom popisuje tzv. vykurovací faktor. Uvádza, koľkokrát viac tepelnej energie dodáme na prípravu vody, než sme odobrali (a zaplatili) elektrickej energie z elektrickej siete.

Vykurovací faktor tepelných čerpadiel pre prípravu teplej vody od STIEBEL ELTRON sa pohybuje medzi 3,0 – 4,2. Spotreba elektrickej energie je teda iba 33 % až 23 % z celkovej energie dodanej pre ohrev vody.

Znamená to, že 67 % až 77 % energie získavame zadarmo z okolitého prostredia.

3. Dokáže vysušiť priestor

Zrejme netušíte, že tepelné čerpadlo pre ohrev vody si ľahko poradí aj s vlhkosťou. Dokáže totiž vysúšať okolitý priestor. Predídete tak tvorbe plesní a navlhnutiu stien.

STIEBEL ELTRON vám ponúka model SHP-A Plus vyvinutý na Slovensku. Tento bojler s technológiou tepelného čerpadla dokáže vyzrážať vlhkosť v podobe kvapiek a tie následne odtečú do odpadu.

4. Viac hygieny a zdravého prostredia bez nutnosti prídavného ohrevu

Úlohou chladiaceho okruhu v prípade tepelných čerpadiel pre ohrev vody je dosiahnuť teplotu teplej vody 65 °C a viac bez pomoci prídavného ohrievacieho telesa. V zásobníku takéhoto tepelného čerpadla potom máme základ pre veľké množstvo vody zmiešanej v zmiešavacej batérii.

Teplota 65 °C a vyššia je dôležitá pre likvidáciu baktérií, napr. legionell. V bežných tepelných čerpadlách sa na zvýšenie teploty a tzv. vyvárku legionell používa dohrev elektrickým vykurovacím telesom. Pri tepelných čerpadlách pre ohrev vody to zvládne chladiaci okruh sám.

Tým pádom stále pracujeme iba s približne tretinou elektriny a dvoma tretinami energie z obnoviteľných zdrojov (OZE), ktorá je zadarmo a nezaťažuje životné prostredie. Najnovšie tepelné čerpadlá STIEBEL ELTRON SHP-A 220/300 (X) Plus pracujú s vnútorným vzduchom v interiéri, teda so vzduchom s teplotou 6 ‒  42 °C. Umiestňujú sa prednostne do priestorov s prebytočným teplom – napr. kotolne, výmenníkovej stanice, strojovne, pekárne, veľkej kuchyne.

Tepelné čerpadlá tak využívajú odpadové teplo vznikajúce prevádzkou a tieto priestory súčasne ochladzujú.

Šetria teda i chod klimatizácie. Prevedenie s označením X disponuje vnútorným výmenníkom so zväčšenou teplovýmennou plochou pre pripojenie napr. ku kotlu na biomasu alebo k solárnym panelom.

5. Jednoduchá inštalácia

Z inštalácie tepelného čerpadla nemusíte mať strach. Tepelné čerpadlá pre ohrev vody STIEBEL ELTRON sú ideálnym riešením do každej domácnosti. Stačí ich zapojiť do siete a vodovodného rozvodu podobne ako klasický ohrievač.

Nepotrebujete nič vŕtať ani naťahovať cez strechu ako pri solárnom sete.

6. Celoročné využitie

Teplota vzduchu sa mení a teplotné výkyvy medzi ročnými obdobiami sú naozaj veľké. Tepelné čerpadlo pre prípravu vody SHP-A Plus je určené do interiéru, kde je teplota konštantná počas celého roka, ide napr. o pivnicu alebo technickú miestnosť. Tým je zaručená jeho vysoká účinnosť celoročne bez ohľadu na počasie.

7. Funkcie navyše

Tepelné čerpadlá pre ohrev vody nenarúšajú ekologickú ani teplotnú rovnováhu okolia. Dokážu ohriať vodu na potrebnú teplotu a majú jednoduchú údržbu a inštaláciu. Vďaka ich nízkej spotrebe s nimi aj výrazne ušetríte.

Tepelné čerpadlá STIEBEL ELTRON majú navyše bezúdržbovú elektrickú anódu a vnútornú nádrž ošetrenú špeciálnym vysokokvalitným smaltom, ktoré zariadenie ochránia proti korózii. Využívať môžete aj elektronický displej, na ktorom sa dá spočítať spotreba elektrickej energie, ako aj aktuálne množstvo 40 °C vody k dispozícii.

Regulácia vám umožní taktiež nastavenie dvoch teplôt vody. Jednu pre prevádzku počas nízkeho tarifu alebo fotovoltiky, druhú pre prevádzku pri vysokom tarife.

Autor článku: Ing. Michal Kaľavský, PhD.

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

michal.kalavsky@stiebel-eltron.sk