Čo ste možno netušili o tepelnom čerpadle pre ohrev vody

Možností, ako zohrievať v domácnosti teplú vodu, je mnoho. Ak hľadáte úsporné, šikovné a nenáročné riešenie, porozmýšľajte nad tepelným čerpadlom pre ohrev vody. Vedeli ste o všetkých jeho výhodách?

Dátum publikácie - 06.12.2022

1. Až trikrát vyšší výkon ako spotreba elektrickej energie

Oproti klasickým ohrievačom vody či solárnym ohrievačom vody má tepelné čerpadlo oveľa nižšie tepelné straty. Výkon, ktorým je voda ohrievaná, je až trikrát vyšší ako spotreba elektrickej energie.

Ako ohrev funguje? Ide o princíp chladiaceho okruhu, v ktorom prúdi chladivo z čerpadlovej jednotky do výmenníka. Toto chladivo mení svoje skupenstvo a spoločne s elektrickou energiou vám ohreje vodu podľa potreby.

2. Dve tretiny až tri štvrtiny energie zadarmo

Vykurovací faktor tepelných čerpadiel pre prípravu teplej vody od STIEBEL ELTRON sa pohybuje medzi 3,0 – 4,2. Znamená to, že spotreba elektrickej energie je iba 33 až 23 percent z celkovej energie dodanej pre ohrev vody.

Celkovo 67 až 77 percent energie získate zadarmo z okolitého prostredia.

Pre 4 člennú rodinu s použitím tepelného čerpadla na ohrev vody STIEBEL ELTRON SHP-A 220 Plus, pri spotrebe 42 litrovej zmiešanej 40 °C (25 litrovej nezmiešanej teplej 60 °C) vody na osobu, sú ročné náklady na ohrev vody 117 €, čo mesačne nepresahuje sumu ani 10 €.

Prepočet je uvažovaný s cenou elektrickej energie 0,18 € / kWh a ročná spotreba elektrickej energie tepelným čerpadlom je 649 kWh.

3. Dokáže vysušiť priestor

Tepelné čerpadlo pre ohrev vody si ľahko poradí aj s vlhkosťou. Dokáže totiž vysúšať okolitý priestor, čím predídete tvorbe plesní a navlhnutiu stien.

V ponuke STIEBEL ELTRON nájdete model SHP-A Plus s technológiou tepelného čerpadla. Tento bojler dokáže vyzrážať vlhkosť v podobe kvapiek a tie následne odtečú do odpadu.

4. Viac hygieny a zdravého prostredia bez nutnosti prídavného ohrevu

Teplota 65 °C a vyššia je dôležitá pre likvidáciu baktérií typu legionell. V bežných tepelných čerpadlách sa na zvýšenie teploty a vyvárku baktérii používa dohrev elektrickým vykurovacím telesom.

Pri tepelných čerpadlách pre ohrev vody to zvládne chladiaci okruh sám.

Aj v tomto prípade sa využíva približne iba tretina elektriny a dve tretiny energie z obnoviteľných zdrojov (OZE), ktorá je zadarmo a nezaťažuje životné prostredie. Najnovšie tepelné čerpadlá STIEBEL ELTRON SHP-A 220/300 (X) Plus pracujú s vnútorným vzduchom v interiéri s teplotou 6 ‒  42 °C.

Umiestňujú sa prednostne do priestorov s prebytočným teplom – napríklad kotolne, výmenníkovej stanice, strojovne, pekárne či veľkej kuchyne. Tepelné čerpadlá tak využívajú odpadové teplo vznikajúce prevádzkou a tieto priestory súčasne ochladzujú. Šetria teda i chod klimatizácie.

Prevedenie s označením X disponuje vnútorným výmenníkom so zväčšenou teplovýmennou plochou pre pripojenie napr. ku kotlu na biomasu alebo k solárnym panelom.

5. Jednoduchá inštalácia

Tepelné čerpadlá pre ohrev vody STIEBEL ELTRON stačí zapojiť do siete a vodovodného rozvodu podobne ako klasický ohrievač.

Nepotrebujete nič vŕtať ani naťahovať cez strechu ako pri solárnom sete.

6. Celoročné využitie

Teplota vzduchu sa mení a teplotné výkyvy medzi ročnými obdobiami sú naozaj veľké. Tepelné čerpadlo pre prípravu vody SHP-A Plus je určené do interiéru, kde je teplota konštantná počas celého roka, napríklad v pivnici alebo technickej miestnosti. Tým je zaručená jeho vysoká účinnosť celoročne bez ohľadu na počasie.

7. Funkcie navyše

Tepelné čerpadlá pre ohrev vody nenarúšajú ekologickú ani teplotnú rovnováhu okolia. Dokážu ohriať vodu na potrebnú teplotu a majú jednoduchú údržbu a inštaláciu. Vďaka ich nízkej spotrebe s nimi aj výrazne ušetríte.

Tepelné čerpadlá STIEBEL ELTRON majú navyše bezúdržbovú elektrickú anódu a vnútornú nádrž ošetrenú špeciálnym vysokokvalitným smaltom, ktoré zariadenie ochránia proti korózii. Využívať môžete aj elektronický displej, na ktorom sa dá spočítať spotreba elektrickej energie, ako aj aktuálne množstvo 40 °C vody k dispozícii.

Regulácia vám umožní taktiež nastavenie dvoch teplôt vody. Jednu pre prevádzku počas nízkeho tarifu alebo fotovoltiky, druhú pre prevádzku pri vysokom tarife.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk