Pripojenie bojlera na vodu a k elektrike. Ako postupovať?

V našich podmienkach sa voda veľmi často ohrieva v elektrickom zásobníkovom ohrievači. Ten je známy aj pod názvom bojler. Elektrina, ako zdroj tepla, je dostupnejšou alternatívou v porovnaní so zemným plynom. Navyše, elektrický bojler nevyžaduje prívod vzduchu alebo komín, kým ten plynový áno. Jeho montáž je tiež jednoduchšia. Pre zásobníkový ohrev vody je zároveň možné využiť najvýhodnejšiu cenu elektriny. Nezáleží na tom, či svoju nehnuteľnosť rekonštruujete alebo si staviate novú, zapojenie elektrického ohrievača vody by ste vždy mali nechať na profesionálov. Aby ste však boli v obraze, jednoduchý návod ako na to, ponúkame v tomto článku. Zamerali sme sa na inštaláciu elektrického ohrievača vody od STIEBEL ELTRON.

Dátum publikácie - 13.04.2022

Náradie a materiál

Čo okrem samotného ohrievača vody je k montáži potrebné? Najprv je vhodné pripraviť si všetko nevyhnutné náradie, a teda:

  • odlamovací nôž,
  • kľúč k montáži nátrubkov,
  • vodoinštalatérske kliešte,
  • vŕtacie kladivo,
  • meter,
  • pílku na železo,
  • vodováhu a 
  • kladivo.

K inštalácii bojlera sú však potrebné aj opletené hadice, spojovací a tesniaci materiál, skrutky, matice, teflónová niť a rozperky.

Inštalácia na stenu

Najprv je potrebné samotný ohrievač vybrať z balenia. V našom prípade sme zvolili inteligentný vertikálny ohrievač vody PSH 100 Universal EL. Otvárajte ho opatrne, aby ste s odlamovacím nožom nepoškodili obsah balenia, teda samotný ohrievač.

Skontrolujte, či je bojler vo vyhovujúcom stave, bez poškodenia a či je kompletné aj príslušenstvo. Ak je všetko v poriadku, môžete sa sústrediť na jeho umiestenie.

Predpokladáme, že s umiestnením bojlera ste počítali už pri projektovaní domu, resp. počas príprav na rekonštrukciu. Najprv si na stenu s použitím metra a vodováhy zaznačte vzdialenosti závesov.

Ideálna hrúbka steny je minimálne 15 centimetrov.

Do vopred vyznačených miest vyvŕtajte diery, ideálne s použitím vrtáka s priemerom 14 milimetrov. Upevňovací materiál zvoľte podľa hrúbky a materiálu, z ktorého je stena postavená.

Pred montážou na stenu je dôležité nainštalovať poistný ventil. Na vyvedené rúrky namontujte spojky. Poistný ventil je potrebné inštalovať na vstup studenej vody, označený je namodro.

Úlohou ventila je odvádzať prebytočný vysoký tlak, ktorý vzniká pri ohreve vody. Zároveň umožňuje odvádzať vodu z bojlera.

Teraz je ohrievač vody pripravený na zavesenie na stenu, na vopred pripravené skrutky, čapy alebo kotvy.

Pripojenie ohrievača na vodu

Po inštalácii bojlera na stenu je potrebné pripojiť ho k vodovodu. Dôležité je dbať na použitie vhodného náradia a materiálu. Nezabúdajte, že teplota vody môže dosiahnuť až 85 stupňov Celzia.

Pripojenie k elektrickej sieti

Napojenie elektrického zásobníkového ohrievača vody je možné buď formou elektrickej zásuvky, alebo trvalo zapojenej prípojky. Ak nie ste oprávnenou osobou, ktorá môže vykonávať montážne zásahy do elektrických zariadení, je nutné osloviť na to odborného remeselníka s príslušným oprávnením.

Naplnenie prístroja a prvé zapnutie

Pred zapnutím vášho nového ohrievača je veľmi dôležité, aby v ňom bola napustená voda. Otvorte uzatvárací ventil v prívodnom vedení aj ventil teplej vody na armatúre (napríklad vaňový kohútik) a nechajte ich otvorené, kým sa zariadenie nenaplní a neodvzdušní.

Nikdy nezapínajte prázdny ohrievač!

V rámci prvého zapnutia nastavte teplotu ohrevu vody na maximum. Zapnite sieťové napájanie. Počkajte, kým sa zariadenie zohreje a vypnite regulátor teploty. Ohrievač je teraz pripravený dodať teplú vodu, kedykoľvek ju budete potrebovať.

Hotovo!

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk