Prečo si vybrať kombinovaný ohrievač vody?

Ohrievače vody sú súčasťou našich domácností a na ich výbere by sme si mali dať záležať. V článku sa zameriame na kombinované ohrievače vody a prezradíme vám o nich všetky dôležité informácie.

Dátum publikácie - 04.10.2022

Ako funguje kombinovaný ohrievač vody?

V kombinovanom ohrievači vody sa nachádza elektrické ohrievacie teleso a výmenník tepla. Môžete ho napojiť na akýkoľvek zdroj tepla. Napríklad na vodu ústredného kúrenia, krbovú vložku či kotol na tuhé palivo.

Kombinovaný ohrievač vody je skvelým riešením do domácnosti, kde sa kúri iným zdrojom tepla. Táto kombinácia vám zaručí zníženie nákladov. Kombinovaný ohrev totiž umožňuje využívať aktuálny vykurovací systém na prípravu teplej vody, a tak šetrí náklady na jej prípravu.

Kombinovaný bojler vám otvára viaceré možnosti.

V zimných mesiacoch môžete vodu zohrievať pri kúrení a počas leta budete využívať elektrickú energiu. Integrovaný výmenník zabezpečuje ohrev teplej vody na sprchovanie či kúpanie, pomocou teplej vykurovacej vody z radiátorov Čidlo, ktoré sa nachádza v ohrievači vody, dáva signál, kedy má ísť do výmenníka voda z kúrenia a ohrievať vodu nachádzajúcu sa v ohrievači vody alebo kedy má ísť priamo do radiátora.

Ide o nepriamy ohrev výmenníkom tepla.

Existujú dva typy kombinovaných ohrievačov vody

1. Ohrievač s dvojplášťovým výmenníkom

Výmenník tepla je možné podľa potreby pripojiť z pravej i ľavej strany. Výmenník sa nachádza priamo na plášti. Oproti rúrkovým výmenníkom má nižší výkon.

2. Ohrievač s rúrkovým výmenníkom

Má vyšší výkon ako výmenník s dvojplášťom, a tým pádom aj rýchlejší ohrev vody. Taktiež má dva varianty napojenia, buď sprava, alebo zľava. Pri tomto type je potrebné mať v ústrednom kúrení aj obehové čerpadlo, samotiaž tu nefunguje. Vďaka vyššiemu výkonu výmenníka tepla šetríte svoj čas.

Kombinácia s plynovým kotlom alebo tepelným čerpadlom funguje automaticky

Keď je vo vykurovacej sezóne v prevádzke základný zdroj tepla pre dom, napríklad plynový kotol, má zmysel ohrievať ním aj zásobník teplej vody. Plynový kotol alebo napríklad aj tepelné čerpadlo je centrálnym automatickým zdrojom tepla.

Pri tomto riešení sa už nemusíte o nič starať. Všetko vyrieši regulácia zdroja tepla.

O čosi menej komfortná situácia je v prípade kotlov na tuhé palivá (drevo, uhlie), do ktorých treba prikladať. Počas vysokej tarify elektrickej energie (HDO) zásobník na teplú vodu nahrievame kotlom.

V čase nízkej tarify teplo elektrinou iba dopĺňame.

Efektívne riešenia do domácnosti i pre firmy

STIEBEL ELTRON ponúka kombinované závesné ohrievače vody PSH 80-200 WE, vhodné v kombinácii s  kotolom na tuhé palivá alebo plynovým kotlom.

V našom portfóliu nájdete tiež stacionárne zásobníky SBB 4011000 WP SOL  vhodné pre pripojenie k tepelnému čerpadlu aj v kombinácii so solárnymi systémami.

Sú určené pre  veľké inštalácie v penziónoch, hoteloch, školách a výrobných firmáchL, a tiež sú vhodný aj pre kombináciu základného zdroja tepla so solárnym systémom, kvôli ich dostatočnej teplovýmennej ploche K týmto  veľkým zásobníkom je dostupná rada elektrických vykurovacích prírub BGC a FCR s výkonom 6 – 36 kW.

Nebojíme sa inovácií

Kombinované bojlery výborne spolupracujú s fotovoltikou i s termickými solárnymi panelmi alebo tepelným čerpadlom. Odber elektriny zo siete je tak minimálny. Ak sa však neviete rozhodnúť pre vhodný typ bojlera pre vašu domácnosť, neváhajte sa obrátiť na odborníkov, ktorí vám poradia a odporučia i možné alternatívy.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk