Ohrievač vody do kuchyne: Top riešenia na trhu

Odhadovaná spotreba teplej vody v kuchyni je 6 až 15 litrov na jedného člena domácnosti. Ak nemáte do bytu zavedenú teplú vodu, v niektorých prípadoch je ideálne namontovať ohrievač vody priamo do kuchyne. Aký ohrievač vody zvoliť?

Dátum publikácie - 21.04.2023

Ak nie je do vášho bytového domu, bytu, rodinného domu alebo chaty zavedená teplá úžitková voda, alebo ste sa rozhodli riešiť ohrev vody sami, je voľba správneho spôsobu získavania teplej vody kľúčová vec.

Vybrať správne zariadenie alebo kombinovať viacero zariadení je skutočné umenie.

Kedy uvažovať nad ohrievačom vody do kuchyne?

Centrálny zásobníkový ohrievač vody je priďaleko

Ak je váš bojler umiestnený niekde v pivnici a kuchyňa je na poschodí, dĺžka prívodného potrubia môže byť aj viac ako 8 metrov. Predstavte si situáciu, že si chcete v kuchyni umyť ruky teplou vodou alebo umyť pohár.

Otvoríte kohútik na teplú vodu, ale kým pritečie, pohár bude dávno umytý studenou vodou a teplá zostane v potrubí.

Kým ju znova použijete, vychladne. Takto sa to opakuje znova. Čiže ohrievate vodu, ktorú neminiete. Mohli by ste počkať, kým studená odtečie.

V tomto prípade však mrháte vodou a svojím časom.

Vlastníte chatu alebo záhradný domček

Pri voľbe ohrievača z nižšie uvedených variantov je nutné zohľadniť aj prípadnú nutnosť vypúšťania vody z prístroja pri letných rekreačných objektoch, ktoré sú slabo prispôsobené na zimu a mráz.

Aký typ ohrievača vody do kuchyne zvoliť?

Pravdepodobne nechcete mať ohrievač vody, ktorý vám zaberie polku kuchyne. Preto sú vhodnejšie menšie typy ohrievačov vody.

Do tejto skupiny patria dva typy:

Prietokové ohrievače ohrejú len to, čo využijete

Treba sa najprv zamyslieť nad tým, či máte záujem o plynový alebo elektrický prietokový ohrievač vody.

Pri plynovom je potrebné myslieť aj na odvod spalín, takže budete musieť zohľadniť aj jeho pripojenie ku komínu alebo k inej vetracej jednotke. Elektrický prietokový ohrievač vody je šikovným riešením, keďže ním zohrejete len toľko vody, koľko okamžite potrebujete. 

Ak máte záujem o ohrievač vody pre drez, ideálny je kompaktný prietokový ohrievač DCE 11/13. Tento typ ohrievača možno pripojiť na tlakovú alebo beztlakovú batériu s umiestnením ohrievača pod drez.

Ohrievač zaberie veľmi málo miesta, preto sa zmestí takmer všade.

Tento druh prietokových ohrievačov má výkon do 11 (16 A istenie) prípadne 13 kW (20 A istenie). Ak nie je k dispozícii dostatočne silná elektrická prípojka, je nutné zvoliť zásobníkový ohrievač (tzv. bojler). 

Použitie malých jednofázových prietokových ohrievačov pre ich malý výkon a nižšiu výstupnú teplotu pre komfortný chod drezu nie je vhodný. Naopak, jednofázové prietokové ohrievače EIL odporúčame pre menšie umývadlá, ktoré slúžia na umytie rúk a podobne. 

Pre viac odberných miest ako umývadlo a sprcha je vhodný tlakový prietokový ohrievač.

Takéto ohrievače majú, samozrejme, aj väčšie rozmery. V našej ponuke nájdete zariadenia typu:

Čím vyššia číslica v modeli, tým presnejšie je dodržaná požadovaná teplota vody.

Výhodou týchto zariadení je, že viete na stupeň presne nastaviť, aká má byť teplota vody, ktorá prúdi z batérie. Aj vďaka tomu dokážete znížiť spotrebu vody. 

Na trhu nájdete hydraulické prietokové ohrievače s výkonom až do 30 kW.

Malé zásobníkové ohrievače vody ako stabilní pomocníci

Ak hľadáte malý stály zdroj teplej vody ako napríklad drez alebo umývadlo, potom siahnite po malom zásobníkovom ohrievači vody. Ich objem je 5 až 15 litrov vody.

Ohrievače automaticky udržujú požadovanú teplotu vody v nádrži. Pri väčšom odbere je nutné podľa zvoleného objemu zásobníka počítať s dobou ohrevu 10 až 20 minút. 

Malé zásobníkové ohrievače vody ponúkame v prevedení podľa umiestnenia:

  • pod odberné miesto alebo
  • nad odberné miesto.

Z hľadiska konštrukcie ohrievača a počtu obsluhovaných odberných miest je na výber tlakové alebo beztlakové prevedenie ohrievača. 

Tlakové prevedenie

Tlakové prevedenie je vhodné tam, kde je už namontovaná súčasná tlaková batéria a pripojenie a tam, kde chceme pripojiť viac odberných miest. Ohrievač musí byť zabezpečený poistným ventilom. 

Beztlakové prevedenie

Pri beztlakovom prevedení sa poistný ventil nevyžaduje. Tlak v zásobníku udržuje špeciálna beztlaková batéria. Z hľadiska vstupných nákladov, údržby a životnosti je beztlakový zásobník výhodnejší, avšak je vhodný len pre maximálne jedno odberné miesto.

Pri použití v letných rekreačných objektoch je nutné zvoliť variant pod odberné miesto (s prípojkami vody dole) tak, aby bolo možné pred zimou vypustiť vodu. 

Hlavnou nevýhodou zásobníkových ohrievačov vody je, že voda chladne.

Voda stojí ohriata v zásobníku a keď ju nepoužijete, klesá jej teplota a musí sa znova ohriať. Moderné zásobníkové ohrievače sú vybavené kvalitnou izoláciou, no i tak treba myslieť na frekvenciu odberu.

Pri výbere vášho top zariadenia z ponuky na trhu vždy myslite na štyri hlavné atribúty:

  • Aká by mala byť teplota vody, ktorú potrebujete?
  • Koľko vody potrebujete v priebehu dňa?
  • Aký veľký príkon spotrebič potrebuje?
  • Aké rozmery má zariadenie mať?

Keď si zodpoviete tieto otázky, vybrať správny ohrievač vody do kuchyne bude o čosi menší rébus.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk