Ohrev teplej vody plynom: Oplatí sa viac než elektrina?

Ceny energií tento rok porastú. To je isté. V prípade plynu očakávajú analytici rast cien o 9 až 24%. Poplatky za elektrinu stúpnu tiež, a to o 10 až 15%. Zemný plyn je voči elektrickej energii stále lacnejším artiklom, no v dobe, keď sa do popredia dostáva udržateľnosť, nie je so zreteľom na zelenú a zdravšiu budúcnosť ideálnou alternatívou. Za zváženie stojí aj ohrev teplej vody elektrinou s využitím obnoviteľných zdrojov.

Dátum publikácie - 30.03.2022

Moderné plynové ohrievače vody sú bezpečné, no nie ekologické. Stále ide o fosílne palivo. Pozornosť treba venovať aj komínu.

Mnohé rodinné domy a aj byty v bytových domoch získavajú teplú vodu na základe vlastného zdroja, akým je ohrievač vody. Dnes je možné využiť niekoľko zdrojov energie, na ktoré je bojler pripojený. Elektrina, externý zdroj tepla (kotol na tuhé palivo, plynový kotol, tepelné čerpadlo), ale aj priamo plyn.

Práve plynové ohrievače vody možno nájsť najmä v starších rodinných a bytových domoch, no svojich zástancov majú aj dnes. Stačí, ak je mestská časť alebo obec plynofikovaná.

Obavy z možného nebezpečenstva v podobe výbuchu alebo havárie moderného plynového bojlera sú dnes neopodstatnené.

Ohrev vody plynom zabezpečujú bezpečné a spoľahlivé ohrievače vody, no montáž takéhoto bojlera by mal vykonať skúsený technik s najmodernejším vybavením. Zemný plyn je však fosílnym palivom, ktorého ťažba zanecháva výraznú stopu na kondícii našej planéty a prispieva i ku globálnemu otepľovaniu. A tu už spomínané obavy na mieste sú.

A nielen z tohto dôvodu.

Plynové ohrievače vody vídať v starších domoch. Dnes je dostupná bezpečná, ekologická a ekonomická alternatíva

Všetko má svoje „ale“

Nevýhodou ohrevu vody na zemný plyn (alebo v niektorých prípadoch aj na propán bután), je spôsob samotného ohrevu. Veľkým a často zásadným problémom, ktorý je potrebné pri ohreve teplej vody plynom riešiť, je nepoužívaný či nerevidovaný komín.

Plynové ohrievače k svojej funkcii vyžadujú riadne vyvložkovaný, funkčný komín, čo podľa platných požiadaviek znamená vnútro z nehrdzavejúcej ocele.

To sú buď finančné prostriedky navyše, prípadne červená pre zámer ohrevu vody plynom. Netreba tiež zabúdať, že plynová sústava potrebuje pravidelný servis a údržbu. Ľudia sa v minulosti pre plynový kotol rozhodli najmä kvôli dostupnosti paliva, a tiež kvôli spôsobu odberu elektriny.

V starších domoch bola totiž bežná jedna fáza a 15-ampérový hlavný istič pre celý byt. Ten by dnes neutiahol práčku, televízor, bojler, rúru a indukčnú dosku naraz. V súčasnosti je však možné poradiť si s týmto problémom pohodlne.

Napríklad trojfázou aj iným typom hlavného ističa.

Energia zo vzduchu namiesto z plynu

V prípade, ak chce majiteľ nehnuteľnosti svoju domácnosť vybudovať a zriadiť so zreteľom na udržateľnosť a túži po skutočnom obnoviteľnom zdroji, vhodnou alternatívou plynového ohrievača vody je v tomto smere elektrický ohrievač vody s technológiou tepelného čerpadla.

Prvé tepelné čerpadlo zostrojil liptovský rodák Aurel Stodola na prelome storočí.

Funguje dodnes a vykuruje radnicu v Ženeve. Za ten čas sa však aj tepelné čerpadlá vyvíjali a dnes je vďaka nim možné  zabezpečiť spoľahlivý ohrev vody využitím energie z okolitého prostredia. 

Tepelné čerpadlá majú hneď niekoľko výhod. Znižujú spotrebu elektriny až o dve tretiny, jednoducho sa inštalujú, nezaberú veľa miesta a majú dlhú životnosť. Sú ideálne pre ľudí, ktorým sa nechce rok čo rok prepočítavať ceny za plyn či elektrinu.

Navyše, v porovnaní s plynovým ohrievačom vody si nevyžadujú žiadne špeciálne podmienky na ventiláciu a odsávanie splodín.

Tepelné čerpadlá predstavujú efektívny a udržateľný spôsob ohrevu vody. Počet domácností, ktoré ich u nás využívajú, stúpa.

Tepelné čerpadlo pre prípravu teplej vody SHP-A 220 Plus od STIEBEL ELTRON disponuje zásobníkom s objemom 220 litrov. Vhodné je preto na zásobovanie viacerých odberných miest.

Veľkým plusom tohto tepelného čerpadla je možnosť nastavenia viacerých želaných teplôt pre rozličné zdroje elektrickej energie (nízka tarifa, fotovoltický systém,...). V rámci výhradnej prevádzky tepelného čerpadla, t.j. bez použitia prídavnej elektrickej špirály, je možné dosahovať teploty vody až do +65°C.

Zariadenie umožňuje komfortnú obsluhu vďaka prehľadnej elektronickej regulácii s LCD displejom.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk