Čistenie bojlera a odstránenie vodného kameňa: Ako postupovať a na čo nezabudnúť?
Ohrievače vody sú spoľahlivým zdrojom teplej vody pre domácnosť, chalupu, garáž či dielňu. No rovnako, ako to poznáme pri rýchlovarnej kanvici, prítomnosť určitých minerálov či stopových prvkov môže spôsobiť zanášanie aj vnútro bojlera a znížiť tak jeho výkon. Nepriateľom číslo jeden je vodný kameň.
Dátum publikácie - 06.04.2022
Slovensko je síce vodnou veľmocou, no naša voda je poväčšine tvrdá. To je fakt. Vodný kameň je hlavnou príčinou zhoršujúceho sa výkonu všetkých zariadení, ktoré pre svoj účel vodu využívajú.
Problémy spôsobuje práčkam, umývačkám riadu, ale aj ohrievačom vody.
Pod pojmom vodný kameň rozumieme nahromadené zvyšky minerálnych látok, najmä uhličitanu vápenatého. Horšie je, že vodný kameň ohrozuje nielen potrubia, cez ktoré je voda vedená, ale v prípade ohrievačov vody aj ich vnútornú nádrž a ohrievacie teleso.
Preto je dôležité dbať o pravidelný servis ohrievača vody. A to v deviatich z desiatich domácností na Slovensku. Tvrdá voda sa totiž vyskytuje až v 90% prípadov, najtvrdšiu má pritom západné Slovensko, najmä okresy Šaľa, Trnava, Piešťany, Hlohovec a ďalšie.
Vodného kameňa stačí málo, aby výrazne obmedzil životnosť bojlera.
Pre zaujímavosť, už 3 mm vrstva vodného kameňa na tepelných zariadeniach znižuje ich účinnosť až o 20%, 6 mm vrstva až o 35%. Tvorba vodného kameňa prebieha pri všetkých teplotách. Čím vyššia teplota, tým je tvorba vodného kameňa rýchlejšia. Výrazná tvorba vodného kameňa nastáva od 60°C vyššie.
Riešením môže byť filter, a tiež zmäkčovač vody.
Ten sa inštaluje tak, aby cez neho pretekala voda ešte pred vstupom do domu. V jednom aj druhom prípade však ide iba o doplnkové riešenie. Dôležité je vodný kameň pravidelne kontrolovať a odstraňovať.
Ak sa rozhodnete zistiť stav vodného kameňa svojpomocne, nezabudnite:
- najprv bojler vypnúť a odpojiť ho zo zásuvky. Dôležité je odstaviť aj prívod vody do ohrievača. Potom ju treba vypustiť.
- Ešte predtým však otvorte vodovodné kohútiky na teplú vodu a počkajte, kým sa neminie.
- Zložte kryt bojlera a potom odmontujte elektrické časti. Prírubu je nutné následne zatlačiť dovnútra. Vhodné je však obrátiť sa na špecialistov.
Zo dna rýchlovarnej kanvice alebo vodovodnej batérie sa totiž vodný kameň dá odstrániť pomerne jednoducho, no pri ohrievačoch vody treba na to ísť postupne. Dnes sú dostupné efektívne čistiace prostriedky, ktoré vodný kameň eliminujú.
Pozor však na vysokú abrazívnu schopnosť niektorých z nich.
Pri menších znečisteniach môžete vyskúšať aj klasiku – ocot. Vyhnite sa však rozpúšťadlám, ktoré môžu poškodiť smaltovaný náter. Nehanbite sa obrátiť na špecialistov zo spoločnosti STIEBEL ELTRON, ktorí vám ochotne poradia, aké prípravky použiť.
Nemenej dôležité je skontrolovať, do akej miery vodný kameň ovplyvnil funkčnosť a stav ochrannej anódy. Tá je súčasťou všetkých zásobníkových ohrievačov vody z portfólia STIEBEL ELTRON.
Jej primárnou funkciou je ochrana bojlera pred koróziou. No pred vodným kameňom ju musíme chrániť my.
Ohrievače vody STIEBEL ELTRON v sebe ukrývajú magnéziovú anódu, ktorá má vysokú odolnosť nielen voči korózii, ale aj voči vodnému kameňu. Napriek tomu je vhodné kontrolovať ju aspoň raz za dva roky.
Zabúdať neradno ani na poistný ventil. Je veľmi dôležité, aby bol funkčný. Vápenaté usadeniny sa vyskytujú aj v tejto časti bojlera, a preto je dôležité pootočiť kohútikom aspoň raz mesačne a narušiť tak vrstvu vodného kameňa.
To, ako sa bude vodný kameň z bojlera odstraňovať, môžete ovplyvniť ešte pred jeho samotnou kúpou. Vykurovacie teleso vnútri bojlera môže byť umiestnené buď v oceľovej ochrannej nádržke, alebo ponorené priamo v nádrži.
Zaujímajte sa, ako má ohrev vody riešený vami vybraný model, nakoľko je to dôležité pre jednoduchšiu manipuláciu a ľahšie odstránenie možných usadenín. Tak ako v prípade nášho zdravia, tak aj v prípade správnej funkčnosti bojlera je dôležitá prevencia.
Najhoršie, čo môžete pre životnosť svojho ohrievača urobiť, je podceňovať pravidelný servis a starostlivosť.
Pri nových zariadeniach je dôležité skontrolovať tvorbu a stav vodného kameňa pravidelne, ešte kým to je možné. Najvhodnejšie je obrátiť sa na špecialistov zo STIEBEL ELTRON, ktorí zvážia, do akej miery je potrebné jednotlivé súčiastky očistiť, prípadne či je potrebné mechanické alebo chemické čistenie, alebo výmena jednotlivých dielcov.
V prípade záujmu možno servisných technikov kontaktovať veľmi jednoducho. Tí následne zabezpečia, aby ste si teplú vodu mohli užívať čo najdlhšie a bez zbytočných problémov.