Ako vplýva tvrdosť vody na životnosť bojlera?

Vedeli ste, že vysoká tvrdosť vody môže skrátiť životnosť, znížiť výkon a zvýšiť spotrebu vašich spotrebičov? Týka sa to aj ohrievačov vody, v ktorých sa dokáže usádzať nepríjemný vodný kameň. Ako s ním efektívne bojovať?

Dátum publikácie - 04.10.2022

Znepríjemňuje život v každej miestnosti

Aspoň v každej, v ktorej je vodovodný kohútik. V rýchlovarnej kanvici máme nánosy kameňa, špirála v práčke vyzerá ako obrastená machom a vodovodná batéria je taká zanesená, že sotva prepustí malý pramienok vody. Vodný kameň sa dokáže rovnako efektívne usádzať aj vo vani, sprchovom kúte, vo WC alebo v ohrievači vody.

Nie vždy s ním vieme bojovať

Z vane sa dá odstrániť pomocou prípravkov a tvrdej práce s kefou, do kanvice zase nalejeme ocot a necháme ho prevariť. Avšak, v takom ohrievači vody asi ocot neprevaríte a čistenie vnútra od nánosov vodného kameňa patrí výlučne do rúk odborníka.

V ohrievačoch vody je celá škála bezpečnostných prvkov (napríklad proti korózii), no vodný kameň sa dokáže usadiť takmer všade.

Problémy s vodným kameňom

Je bežné, že verejným vodovodom sa distribuuje voda s vysokou tvrdosťou. Domácnosti sú zásobované najčastejšie vodou s tvrdosťou 2 mmol/l a vyššou (od hodnoty 2,5 mmol/l sa už voda považuje za tvrdú).

Niektoré regióny sú z tohto dôvodu obzvlášť náchylné na nánosy vodného kameňa. Spôsobujú tak problémy s efektívnym fungovaním spotrebičov a majú vplyv na spoľahlivosť výmenníkov tepla, vodovodných systémov, kotlov, kondenzátorov či klimatizačných zariadení.

Kde sú najhoršie podmienky?

Na Slovensku máme rôzne lokality s rôznymi typmi vody. Variabilita je široká a ponuka nevyhovujúcich vôd bohatá. Slovenská voda je zdravá a veľmi bohatá na rôzne minerály, no pre spotrebiče ako napríklad bojlery je to často úplná katastrofa. Takmer v každej obci je iná voda, iná spádová oblasť a iné pohorie, ktoré ovplyvňuje zloženie vody.

Tvrdá voda najčastejšie obsahuje vápenec (ktorý sa vyskytuje v celej krajine v jadrových pohoriach), horčík a rôzne rozpustené soli. Tieto prvky sa následne usádzajú v našich domácnostiach.

Životnosť klesá

V každej reklame na prací prášok nás inštalatér upozorňuje na nebezpečenstvo vznikajúce pri vodnom kameni. V skutočnosti má pravdu. Pri nadmernom usádzaní vodného kameňa sa znižuje životnosť našich spotrebičov, sprchových kútov i batérií.

Už 3 mm vrstva vodného kameňa na tepelných zariadeniach znižuje účinnosť až o 20 %, 6 mm vrstva až o 35 %. Tvorba vodného kameňa prebieha pri všetkých teplotách. Čím vyššia teplota, tým je tvorba vodného kameňa rýchlejšia.

Výrazná tvorba vodného kameňa nastáva pri teplote od 60°C vyššie.

Fyzikálna úprava vody

V súčasnosti sa môžete stretnúť s metódou ionizovanej vody, ktorá zabráni usadzovaniu vodného kameňa, pričom dokáže odstrániť aj jeho staré nánosy – ionizovaná voda ho postupne narúša a prirodzene vyplavuje von, cez vodovodný systém. Zároveň dokáže zamedziť vzniku korózie na vnútorných povrchoch potrubí (vytvorí na nich ochrannú vrstvu magnezitu).

Filtre ako riešenie

V súčasnosti však zoženiete kvalitné zmäkčovače vody a filtre. Okrem antibakteriálnych filtrov nájdete v ponuke aj také, ktoré zabraňujú prepúšťaniu vodného kameňa (napr. na báze zinkovej anódy). Ak žijete v oblasti s veľmi tvrdou vodou, neodkladajte kúpu takéhoto filtra. Vaše ostatné „vodovodné pomôcky“ sa vám poďakujú.

Výhodou ohrievačov vody je aj veľký čistiaci otvor, čo je pri produktoch STIEBEL ELTRON samozrejmosťou.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk