5 mýtov o tepelných čerpadlách na ohrev vody, ktorým by ste nemali veriť

Vďaka ekologickosti a ekonomickosti neustále stúpa povedomie o tepelných čerpadlách na ohrev vody. Hoci boli vynájdené pred vyše 100 rokmi, princíp ich fungovania je stále pre väčšinu ľudí nejasný. Práve preto vzniká priestor pre viacero mýtov, ktoré majú veľmi málo spoločné s realitou.

Dátum publikácie - 04.10.2022

1. Tepelné čerpadlo vám nebude dodávať dostatok teplej vody

Mnohí ľudia si myslia, že tepelné čerpadlo pre ohrev vody nedokáže vyrobiť dostatočné množstvo teplej vody, pretože využíva na ohrev vody iba vzduch. To však nie je pravda. Zariadenie SHP-A Plus dokáže ohriať vodu pomocou tepelného čerpadla až na 65°C bez použitia prídavného ohrievacieho telesa.

V prípade, že máte návštevu a váš odber teplej vody je nečakane vysoký, majú zariadenia SHP-A Plus funkciu „Rýchly ohrev“. Po aktivovaní tohto režimu sa automaticky zapne naraz tepelné čerpadlo aj prídavný elektrický ohrev až dovtedy, kým teplota v zásobníku nedosiahne 65 °C.

2. Tepelné čerpadlo môže explodovať

Možno ste od susedov počuli desivé varovania o tom, ako môže tepelné čerpadlo explodovať. Potom vás môžeme ubezpečiť, že tieto historky sú 20 a viac rokov staré. V súčasnosti musia kvalitné zariadenia spĺňať viacero noriem a certifikačných kritérií. Pokiaľ sa spoľahnete na overenú značku, je pravdepodobnejšie objavenie perpetuum mobile ako výbuch vášho tepelného čerpadla na ohrev vody.

3. Investícia do tepelného čerpadla zruinuje vašu peňaženku

Ak sa rozhodujete pre zariadenie na ohrev vody, je možné, že obstaranie tepelného čerpadla pre prípravu teplej vody patrí k jednej z najdrahších variantov. Dôležité je však uvedomiť si, že tepelné čerpadlo vám vráti peniaze z dlhodobého hľadiska.

Energetický faktor tepelných čerpadiel od STIEBEL ELTRON sa pohybuje medzi 3,0 – 4,2.

Spotreba elektrickej energie je teda iba 33 % až 23 % z celkovej energie dodanej pre ohrev vody. Znamená to, že 67 % až 77 % energie získavame zadarmo z okolitého prostredia. Preto je vrátenie prvotnej investície iba otázkou času.

4. Voda z tepelného čerpadla ma môže popáliť

Teplotu vody si nastavujete sami. To znamená, že na displeji si tlačidlami regulujete požadovanú teplotu zmiešanej vody. Na displeji potom môžete odčítať požadovanú aj reálnu teplotu.

5. Všetky tepelné čerpadlá sú rovnaké

Tento mýtus je pomerne zábavný, pretože z pohľadu zdroja tepla môžeme rozdeliť tepelné čerpadlá na typy zem-voda, voda-voda a vzduch-voda.

Bojler s technológiou tepelného čerpadla SHP-A Plus od STIEBEL ELTRON využíva na svoju prevádzku prevedenie tepelného čerpadla vzduch-voda. Teplo sa v tomto prípade získava z okolitého vzduchu. Umiestňujú sa prednostne do priestorov s prebytočným teplom – napr. kotolne, výmenníkovej stanice, strojovne, pekárne, veľkej kuchyne.

STIEBEL ELTRON búra mýty

Tepelné čerpadlo premieňa energiu nahromadenú vo vzduchu, zemi a vode na vykurovacie teplo. A nielen to – v letných mesiacoch zabezpečí aj príjemné chladenie vo vašej domácnosti a v kombinácii so zásobníkom teplej vody dokonca ohrev vody. Energia nakumulovaná v týchto troch elementoch je permanentne k dispozícii.

STIEBEL ELTRON ponúka vysoko účinné tepelné čerpadlá pre každú domácnosť a každú situáciu z hľadiska dostupného miesta – či už ide o novostavbu, alebo rekonštrukciu, vnútornú alebo vonkajšiu inštaláciu. Za ich kvalitu a bezpečnosť ručí a všetky mýty rúca.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk