Úsporné riešenie vykurovania

Zdroj energie charakterizuje vysoký výkon a udržateľnosť

Vysoký výkon pre vysoké požiadavky

Na čo najväčší výkon a udržateľnosť sa v rámci projektu bytového domu v švajčiarskom meste Bülach dbalo nielen pri výmene starých olejových kotlov, ale aj pri výrobe vlastnej elektriny. 268 m2 fotovoltických panelov inštalovaných na streche bytového domu zásobuje elektrinou bytový dom ako aj inštalovanú kaskádu tepelných čerpadiel. Kapacita systému je taká veľká, že zvyšková elektrina je pravidelne dodávaná späť do siete.

Bytový dom Bülach

Objekt:

  • Bytový dom s 15 bytovými jednotkami
  • Výmena olejových kotlov
  • Kaskáda 4 tepelných čerpadiel vzduch-voda WPL 24 I pre vnútornú inštaláciu
  • Akumulačný zásobník WS 1000
  • Výroba elektriny fotovoltikou (268 m2/50,7 kWp výkon)
  • batériové úložisko

Miesto:

  • Bülach, Švajčiarsko

Inštalované prístroje:

  • 4 x WPL 24 I
  • WS 1000

Realizácia:

  • Spoločnosť Bürge Haustechnik AG

Dni starého vykurovacieho systému boli definitívne zrátané. Majitelia bytového domu na ulici Grampenweg v meste Bülach mali v jednej veci jasno - vysoký výkon a udržateľnosť by mali byť štandardmi pre nový vykurovací systém. „Zámerne sme si zvolili trvalo udržateľný vykurovací systém,“ vysvetľuje Kurt Welti, zástupca majiteľov bytového domu. "Pretože obnoviteľné zdroje energie zodpovedajú nielen duchu doby, ale sú aj technicky veľmi vyspelé."

Na obnoviteľné zdroje energie majitelia objektu stavili už pred inštaláciou tepelných čerpadiel - inštaláciou veľkého fotovoltického systému na streche. Panelová plocha 268 m2 by mala vyprodukovať toľko elektriny, aby bolo možné nehnuteľnosť prevádzkovať čo najsebestačnejšie. Funguje to tak dobre, že zvyškovú elektrinu je možné pravidelne vracať do siete.

"Inštaláciou tohto systému znížia majitelia bytov svoju spotrebu CO2 o 45 ton ročne."

Kurt Welti, zástupca majiteľov bytového domu

S ohľadom na udržateľnosť

Tepelné čerpadlá pre vnútornú inštaláciu od STIEBEL ELTRON sú prevádzkované s využitím vlastnej vyrobenej elektriny. Kaskáda pozostávajúca zo štyroch zariadení WPL 24 I je veľmi výkonná a efektívna a funguje ako jeden systém. Záťaž je rozložená rovnomerne na všetky zariadenia. Nielen každé jednotlivé tepelné čerpadlo, ale aj kaskáda ako celok funguje na báze inverterovej technológie. To znamená, že tepelný výkon je presne prispôsobený individuálnej potrebe tepla. Jedno alebo viac zariadení pokrýva cez kaskádové pripojenie základnú potrebu tepla, pričom pri špičkách odberu sa zapínajú ďalšie zariadenia. To umožňuje moduláciu výkonu a zlepšuje ročný výkonový faktor a účinnosť systému.

Aj z hľadiska hlučnosti sú kaskády menších zariadení jednoznačne výhodnejšie v porovananí s veľkými tepelnými čerpadlami vzduch-voda.

Kaskáda ponúka dodatočne ďalšie benefity - vďaka svojej ľahkej inštalácii sú zariadenia WPL 24 I obzvlášť vhodné pre rekonštrukcie. Sú totiž užšie a ľahšie ako veľké tepelné čerpadlá. To je plusový bod nielen z hľadiska dopravy, ale aj pri presune zariadenia do kotolne.

"Osobne mám najväčšiu radosť z toho, že ďalší vykurovací systém je prevádzkovaný na báze obnoviteľných zdrojov energie, čo znamená, že už nevznikajú žiadne emisie CO2."

Dario Weingartner, technické oddelenie STIEBEL ELTRON Schweiz

Ďalšou výhodou tepelných čerpadiel WPL 24 I je zabezpečenie prívodu a odvodu vzduchu nad zariadeniami. To umožňuje inštaláciu jednotlivých strojov priestorovo úsporným spôsobom a blízko seba. Vzduchové prípojky orientované smerom nahor zabezpečia nielen flexibilnejšiu inštaláciu, ale aj prúdenie vzduchu. Túto požiadavku mal aj bytový dom v meste Bülach, pretože v existujúcich dostupných priestoroch museli byť inštalované štyri tepelné čerpadlá. „Pokiaľ ide o rekonštrukcie, je často veľkou výzvou práve dostupný priestor,“ vysvetľuje Dario Weingartner z technického oddelenia spoločnosti STIEBEL ELTRON Schweiz. "Aj táto nehnuteľnosť však dokazuje, že požadovaná inštalácia je vždy možná - aj keď je niekedy potrebné nájsť kreatívne riešenie."

Hlavnú úlohu pritom zohral dôležitý komponent tepelného čerpadla WPL 24 I - takzvaný radiálny ventilátor. Ten umožňuje prekonať vyššiu tlakovú stratu pri prúdení vzduchu v porovnaní s axiálnym ventilátorom. Výsledkom je, že tlak postačuje na zásobovanie tepelného čerpadla dostatočným množstvom vzduchu aj pri dlhých potrubiach v rámci kaskády štyroch zariadení. Vďaka tomu bolo možné využiť celý inštalačný priestor až po strop pre vzduchové rozvody a hydrauliku.

Spoznajte naše tepelné čerpadlá

Získajte prehľad o jednotlivých produktových typoch a ich technických parametroch.

Bližšie informácie o produktoch