Aké výhody prináša riadené vetranie s rekuperáciou tepla?

Lepšia kvalita vzduchu v miestnosti

Hoci sme už zvyknutí na pachy z varenia, problém nastáva v prípade prchavých látok z niektorých stavebných materiálov a nábytku. Mnoho z nich je prakticky bez zápachu. Do toho treba vziať do úvahy fakt, že čím dlhšie sa v miestnosti zdržiavame, tým viac trpí náš čuch.

Riešením sú rekuperačné zariadenia, ktoré nás zbavia škodlivín a pachov presne tam, kde vznikajú, ako napríklad v kuchyni, kúpeľni, v práčovni alebo na toalete. 

 

Zníženie škodlivých emisií

Nedostatočná kvalita vzduchu prináša únavu a nepríjemné pocity. Znižuje tiež pracovný výkon. Škodliviny, ako napríklad formaldehydy, rozpúšťadlá a prostriedky na ochranu dreva alebo spóry húb, baktérie a roztoče, môžu spôsobovať zdravotné problémy.

Zlej kvalite vzduchu v miestnosti sa nezriedka pripisujú bolesti hlavy a kĺbov, ako aj opuchnuté či suché oči. Zaťaženie organizmu môžeme redukovať tak, že sa zbavíme škodlivých látok a využijeme vhodný rekuperačný systém, ktorý zabezpečí potrebnú výmenu vzduchu v miestnosti.

 

Zvýšenie životného komfortu

Vhodný rekuperačný systém, ktorý zabezpečí filtráciu vonkajšieho vzduchu a redukciu peľov, ocenia najmä alergici a ľudia trpiaci sennou nádchou. Rekuperačná jednotka zároveň pomáha zamedziť rozmnožovaniu roztočov v prachu z domácnosti.

Práve roztoče totiž patria k najčastejším spúšťačom alergií v interiéri.

 

Zachovanie hodnoty nehnuteľnosti

Za poškodenie stavebných konštrukcií kvôli zvýšenej vlhkosti môžu nielen nedostatky pri stavbe, dôvodom je častokrát nedostatočné vetranie. Pri relatívnej vlhkosti nad 65 % sa vzduch stáva živnou pôdou pre plesne, ktoré vážne ohrozujú hodnotu nehnuteľnosti.

Štvorčlenná domácnosť môže cez deň vyprodukovať 10 až 15 kg vodnej pary, ktorá sa akumuluje vo vnútornom vzduchu. Pri nedostatočnom odvetrávaní sa táto para kondenzuje na chladných plochách.

Môže ohroziť napr. drevostavby, pri ktorých môže nadmerné prenikanie vlhkosti do konštrukcie spôsobiť nenávratné škody. Stály prívod čerstvého vzduchu a jeho kontinuálna výmena regulujú vlhkosť v interiéri a zabraňujú vzniku plesní.

 

Zníženie spotreby energie

Zatiaľ čo vhodná tepelná izolácia pri stenách, oknách a dverách redukuje spotrebu energie, pri klasickom prirodzenom vetraní pomocou okien sa viac ako 50 % vykurovacej energie (pri moderných stavbách) stráca von.

Najúčinnejšiu úsporu energie získate použitím zariadení, ktoré pracujú s rekuperáciou tepla.